חדשות

ירידה של כ-60% בתמותת ילדים כתוצאה מהיפגעויות בעשור האחרון

על פי נתוני ארגון בטרם, כ-20 אלף ילדים מאושפזים כתוצאה מתאונות שונות מדי שנה וכשליש מהפניות למיון בארץ הן מקרים של היפגעות ילדים

ילד לאחר ניתוח שבר ביד (צילום: אילוסטרציה)
ילד לאחר ניתוח שבר ביד (צילום: אילוסטרציה)

בעשור האחרון חלה ירידה בכ-60% בתמותת ילדים כתוצאה מהיפגעויות אולם קיים פער ניכר בנושא הזה בין היהודים למגזר הערבי, שגם בו חלה ירידה אך רק של 31%, לעומת המצב בעשור הקודם. קבוצות הגיל הקריטיות לתאונות הן: 4-0 שנים ו-17-15 שנה.

פרטים אלה נמסרו בשבוע שעבר בכנס ארגון בטרם לבטיחות ילדים שנערך במרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה. בכנס השתתפו רופאים והצוות הסיעודי במרכז הרפואי ומבתי חולים נוספים בצפון.

ד"ר סעיד אבו זיד, מנהל מחלקת ילדים ב"פוריה", אמר בכנס: "אנחנו רואים שפעילות ההדרכה והמניעה מביאה לשיפור ולירידה במספר מקרי התאונות, לכן חשוב מאוד לקיים כנסים מסוג זה".

גליה שפריר-ציונוב, מנהלת מרחב צפון ב"בטרם", מסרה כי מדי שנה מתקיים "מפגש למידת עמיתים" באחד מבתי החולים בצפון הארץ. המטרה: לכנס את כל הגורמים העוסקים בבטיחות ילדים מכל מחלקות בתי החולים להעברת מידע, לעדכונים וחדשות בתחום הבטיחות ולהצגת פרויקטים חדשים.

ד"ר ארז און מ"פוריה" מסר: "20,000 ילדים מאושפזים כתוצאה מתאונות שונות מדי שנה. כל מקרה שכזה הוא טרגדיה שמטלטלת את כל המשפחה. היא מתחילה באירוע וממשיכה לכל החיים. חלק מהכאב הגדול נובע מהתחושה שאת התאונה ניתן היה למנוע. ארגון בטרם עושה עבודה מרשימה בכל הארץ. המציאות העגומה ניתנת לשינוי ולשם כך יש ליצור קואליציות של כוחות לפעילות סיזיפית בחינוך, הדרכה ומניעה".

עו"ד הלן מלכה זאבי, מנהלת הסיעוד ב"פוריה", אמרה: "שליש מהפניות למיון בארץ הן מקרים של היפגעות ילדים. אימצנו את השקפת העולם של 'בטרם' ואנחנו פועלים יד ביד בשורה של פרויקטים במחלקות: במלר"ד, בילדים, ביולדות וילודים. אנחנו מעבירים הדרכות להורים ולילדים כדי לשמור על בטיחותם מרגע היציאה מבית החולים".

ד"ר אבו זיד מסר כי בשנה אחרונה הצטרף המרכז הרפואי פדה-פוריה לתכנית התמריצים של משרד הבריאות במסגרתה נאספים נתונים ממלר"ד ילדים למאגר נתונים לאומי. הנתונים מתייחסים למקרי פגיעה, פציעות, כוויות והרעלות. איסוף הנתונים מקדם חקיקה ומאפשר מיקוד של פעילות מניעה. בנוסף, צוות האחיות מדריך את ההורים בקהילה ובמחלקות, ו"אכן רואים שפעילות ההדרכה והמניעה הזאת תורמת לירידה במספר התאונות".

נושאים קשורים:  ארגון בטרם,  מניעת תאונות ילדים,  היפגעויות ילדים,  חדשות,  תאונות בילדים,  בטיחות ילדים
תגובות