חדשות

כשליש מהבנים בכיתות ו' עד י' שברו איבר ונזקקו לגיבוס, תפירה או ניתוח ב-2011

סקר בנושא הוצג בכנס רפואי ברמב"ם שעסק בפגיעות טראומה בקרב תלמידים ונוער בישראל

כשליש מהבנים וכ-20% מהבנות תלמידי כיתות ו'-י' במגזר היהודי נזקקו במהלך השנה הקודמת לטיפול רפואי, כתוצאה מפציעה שגרמה לשבר המחייב גיבוס או מפציעה שחייבה תפירה, וביניהם כאלו שמצבם חייב אשפוז וניתוח.

נתונים אלו עולים מסקר שנערך בקרב 5,303 תלמידים ושפרטיו הוצגו אמש (יום ג') בכנס על פגיעות טראומה בקרב תלמידים ונוער בישראל. הכנס נערך במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה ביוזמת ארגון בטרם. את נתוני הסקר הציגו ד"ר יוסי הראל-פיש וד"ר מירן בוניאל-ניסים מאוניברסיטת בר-אילן. הסקר נערך באמצעות שאלונים וראיונות וכלל תלמידים מ-174 כיתות במגזר היהודי ו-64 כיתות במגזר הערבי.

"כשליש מהבנים בכיתות ו' עד י' שברו איבר ונזקקו לגיבוס, תפירה או ניתוח ב-2011". (אילוסטרציה)

"כשליש מהבנים בכיתות ו' עד י' שברו איבר ונזקקו לגיבוס, תפירה או ניתוח ב-2011". (אילוסטרציה)

עוד עולה מהסקר כי בנים בכיתות ו' נפצעו בשכיחות גבוהה יותר מהאחרים ובנות בשכבת הגיל הזאת – בשכיחות הנמוכה ביותר. 24% מהפצועים סבלו משבר או מפריקת עצם. כ-25% מהפגיעות התרחשו במגרשי ומתקני ספורט ו-10% ברחוב או במרכז מסחרי. במגזר הערבי 47% מהפגיעות היו בבית או בחצר.
כ-70% מהמרואיינים הודו כי לא חבשו קסדה (ולכן נפגעו), 17% הודו בחציית כביש באור אדום ו-8% הודו שהם שוחים לאחר שתיית אלכוהול.

עורכי הסקר דיווחו כי על-פי נתונים של ה-WHO, ישראל מדורגת במקום 5 מבין 40 מדינות בשיעור הפגיעות והפציעות שחייבו טיפול של רופא, אחות או חובש בקרב תלמידים ונוער בשכבת הגיל הנ"ל. ספרד, לאטביה, טורקיה ואיסלנד מדורגות לפני ישראל בעוד שארה"ב, קנדה, איטליה, צרפת, גרמניה, יוון, שבדיה ורומניה – אחרי ישראל.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  ארגון בטרם,  פציעות ילדים ונערים
תגובות