נתוני הזמינות לרופאי משפחה, ילדים ונשים בארבע קופות החולים פורסמו הבוקר (ב') ב"ידיעות אחרונות". את הנתונים אסף משרד הבריאות ב-40 ערים בישראל. הם מציגים את מספר השעות של כל רופא באחד משלושה התחומים הנ"ל לכל 1,00 מבוטחי הקופה שאותה הוא משרת. ניתוח הנתונים מאפשר להעריך את משך ההמתנה לתור לאותם רופאים.

בדיווח מאת כתב העיתון רותם אליזרע ממוחש הפער בין זמינות הרופאים במרכז הארץ לבין ערי הפריפריה. באזורים בהם מספר מבוטחים קטן יותר - הפערים בין הפריפריה למרכז מצטמצמים. ועדיין השירותים בתל אביב ובירושלים זמינים יותר.

הנה כמה דוגמאות:

ירושלים: 24.65 שעות עבודה של רופא ילדים לכל 1,000 מבוטחי "מכבי", לעומת 10.91 שעות ל-1000 מבוטחים ב"מאוחדת". המשמעות היא: זמן ההמתנה לרופא ב"מכבי" קצר יותר.

באר שבע: בקופת חולים כללית זמינות הרופאים נמוכה ביחס לאזורים עם מספר מבוטחים דומה במרכז הארץ. בתל אביב זמינות שעות השירות של רופא משפחה - 19.7 שעות רופא ל-1,000 מבוטחים, בירושלים 19.4 שעות ובבאר שבע רק 14.7 שעות רופא ל-1,000 מבוטחים.

בנצרת והסביבה: זמינות נמוכה יותר - 14.8 שעות רופא ל-1,000 מבוטחי ה"כללית".

באשקלון: 11.9 שעות רופא משפחה ל-1,000 מבוטחים של "מכבי" ובחדרה 15.1 שעות ל-1,000 מבוטחי הקופה.

בדיווח נמסר כי את הדו"ח הכין ניר קידר, סמנכ"ל בכיר לתכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות, יחד עם עמית שריר, אבידן כהן ורייצ'ל ברנר שלם. קידר אמר: "אנחנו רואים שקופות החולים מתחרות על המבוטחים בתחרות שלילית בעוד ושאנחנו רוצים שהתחרות תהיה חיובית. בעקבות נתונים אלה אמורות קופת החולים לבוא למבוטח שלהן ולהציג את זמינות רופאים בכל עיר וכך ישתכנעו מבוטחים להישאר או לעבור לקופה אחרת".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הוסיף: "התחרות בין קופות החולים היא בריאה, היא לטובת המבוטחים וצריכה להיות בתחומים שחשובים להם. בזכות הגברת התחרות החיובית, קופות החולים המתחרות על לב המבוטחים משפרות את השירות לציבור ומתאימות אותו לצרכים המשתנים שלו. משרד הבריאות ממשיך במהפכת השקיפות כדי להנגיש את המידע הרלוונטי לגבי מתן שירותי הרפואה בין קופות החולים. משרד הבריאות יוכל כך לעקוב אחרי ביצועי הקופות וללמוד מכך את הנדרש לשפר ולייעל".