• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
מחקרים

חסינות סרולוגית נמוכה לנגיף הפטיטיס B בילדים עם מחלות מעי דלקתיות

החוקרים סיכמו כי טיפול אימונוסופרסיבי היה קשור לטיטר HBsAb נמוך יותר

טיפול מדכא חיסוני ניתן לעתים קרובות לחולים עם מחלת מעי דלקתית (IBD), מה שעלול להפוך אותם לרגישים יותר לזיהומים כמו הפטיטיס  B. במחקר חתך שממצאיו פורסמו בכתב העת Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition, החוקרים ביקשו להעריך את השכיחות של חסינות סרולוגית נמוכה לנגיף הפטיטיס B בקרב ילדים עם מחלת מעי דלקתית.

במחקר אספו מידע על מטופלים בגילאי 5-18 שנים שאובחנו עם IBD וביקרו במרפאה הגסטרואנטרולוגית יחד עם קבוצת ביקורת של נבדקים בריאים באותם גילאים. החוקרים ביצעו ניתוח רגרסיה לוגיסטית על טיטר של נוגדנים לאנטיגן פני השטח של הפטיטיס Bי(HBsAb) תוך שימוש במשתנים בלתי תלויים של גיל, מין, גזע, פנוטיפ המחלה, ניתוחים ותרופות והמשתנה התלוי (טיטרים מספקים של HbsAb מעל 10 mIU ל-מ״ל).

במחקר נכללו 62 מטופלים, כולל 37 ילדים ו-25 ילדות. מחלת קרוהן, קוליטיס כיבית וקוליטיס בלתי מוגדר אובחנו ב-16, 22 ו-24 חולים, בהתאמה. 39 חולים נטלו קורטיקוסטרואידים בזמן המחקר, 42 נטלו אימונומודולטורים וארבעה נטלו תרופות ביולוגיות.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה ל-44.7% בקבוצת הביקורת, 9.3% מהחולים היו עם טיטר מגן. רק אצל 12 מתוך 62 חולים נמצא טיטר HBsAb גבוה מ-10 מיליון IU ל-מ״ל. חולים שטופלו עם תרופות ביולוגיות או קורטיקוסטרואידים הדגימו חוסר חסינות סרולוגית, בעוד שרק 3.2% מאלה שטופלו באימונומודולטורים הדגימו חסינות סרואימונית.

החוקרים סיכמו כי טיפול אימונוסופרסיבי היה קשור לטיטר HBsAb נמוך יותר.

מקור:

Mansour HH, Eskander AE, Osman SM, Rady NH. Incidence of Low Seroimmunity to Hepatitis B Virus in Children with Inflammatory Bowel Disease: A Single Center Experience. Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2024 Mar;27(2):104-112. https://doi.org/10.5223/pghn.2024.27.2.104

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות מעי דלקתיות,  הפטיטיס B,  טיפול אימונומודולטורי,  טיפול מדכא חיסון
תגובות