• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

עלייה עקבית במספר המאובחנים בסוכרת סוג 1 בישראל

מספר המאובחנים בסוכרת נעורים עד גיל 17 הוכפל ב-25 השנים | מומחים בתחום הסוכרת: "אין הסבר טוב לעלייה בהיארעות המחלה אך הנתונים לא מפתיעים - הם חלק ממגמה עולמית"

סוכרת סוג 1 בילדים ומתבגרים. אילוסטרציה

מספר המאובחנים בסוכרת נעורים (סוג 1) עד גיל 17 הוכפל ב-25 השנים שבין 1997 עד שנת 2022. כך עולה מנתונים חדשים של משרד הבריאות עליהם מדווח הבוקר (ב') אדיר ינקו ב-ynet. סוכרת מסוג 1 נוצרת מכשל של הגוף לייצר אינסולין ומשפיעה בהתאם על רמות הסוכר ועל איזונן.

על פי הנתונים, 443 נערים ונערות, שהם 14.1 מקרים לכל מאה אלף בני אדם, אובחנו בשנת 2022. לשם השוואה, בשנת 1997 עמד הנתון על 7.9 מקרים לכל מאה אלף בני אדם. המחלה זוהתה בעיקר בגילים 10 עד 14, כאשר בשנת 2022 הגיל הממוצע עמד על 10.1 ושיעור ההיארעות הגבוה ביותר היה באזור חיפה.

ד"ר שי פוקס, רופא בכיר לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית החולים לילדים ספרא ב"שיבא", המצוטט בכתבה, אמר כי "הנתונים לא מפתיעים והם חלק ממגמה עולמית". לדבריו, יש עלייה מתמדת בהיארעות של סוכרת סוג 1. לגבי הסיבות לעלייה באבחון, אמר כי "ישנן השערות, כמו תגובה מאוחרת של מערכת החיסון לזיהומים ויראליים מאחר שהמחשבה היא שההדבקה מתניעה תהליך שעל פני שנים מגדיל את הסיכוי לסוג המחלה הזה. חשוב לציין שהטיפול במחלה משתפר דרמטית ויש ירידה עקבית בתמותה ממנה. אמנם אף אחד לא מחלים מסוכרת מסוג 1, אבל הסיכוי למות דועך לאורך השנים".

פרופ' ליטל קינן בוקר, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות, קישרה את העלייה במקרים למגיפת הקורונה ואמרה כי "נמצא כי נגיף הקורונה עלול לפגוע בלבלב וכתוצאה מכך להעלות את הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 1".

פרופ' רם וייס, מנהל מחלקת ילדים בבית החולים רמב"ם, טוען כי אין הסבר לעלייה באבחון ומציין כי מחצית מהמאובחנים הם מעל לגיל 18 ויש גם עלייה באבחון בקרב ילדים קטנים יותר. "יש טענות לגבי גורמים סביבתיים אך אין לנו הסבר טוב ומהימן. הגנטיקה של המחלה לא ידועה, אך בקרב משפות עם חולים הסיכוי מעט מוגבר יותר". הוא מוסיף כי "בקרב כלל הרופאים המטפלים צריכה להיות מודעות לתסמינים של השתנה מרובה, ירידה במשקל, עייפות ושתייה מרובה".

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 1,  פרופ' רם וייס,  פרופ' ליטל קינן-בוקר,  ד"ר שי פוקס,  חדשות
תגובות