• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

"להדלקת מדורות יש פגיעה קשה בבריאות הציבור ובמיוחד בעוברים"

חשיפה לריכוזי חלקיקים נשימים עדינים בהריון מגבירה את הסיכון למשקל לידה נמוך | בשל שונות בממצאים ברחבי העולם, החוקרים קוראים להקים מסד נתונים לאומי לניטור השפעות זיהום אוויר בישראל

תושבי מבוא חורון חוגגים את ל"ג בעומר בהדלקת מדורות. צילום: פלאש 90

זיהום אוויר מסוג חלקיקים נשימים עדינים, דוגמת אלה שנפלטים ממדורות וממקורות נוספים, מסוכן לגדילת עוברים יותר ממה שנהוג לחשוב. כך עולה ממטה-אנליזה שערכו חוקרי האוניברסיטה העברית במחקר שעניינו הקשר בין חשיפה לזיהום אוויר במהלך הריון, למשקל נמוך של ילודים.

עבודת המחקר, שפורסמה לאחרונה באתר כתב העת Science of The Total Environment, התבססה על סקירה שיטתית וניתוח-על של 84 מחקרים מרחבי העולם, הכוללים נתונים על כ-42 מיליון לידות. בעקבות הממצאים קראו החוקרים להקים מסד נתונים לאומי לניטור זיהום האוויר.

מחקרים רבים הראו קשר בין זיהום אוויר לבין תמותה ובעיות בריאותיות שונות, ביניהן מחלות לב, מחלות ריאה ואף קשיי נשימה אצל ילדים. ממצאי מחקר זה, שמוסיפים מידע ביחס להשפעה של חשיפת האם לריכוזי חלקיקים נשימים עדינים במהלך ההריון לסיכון מוגבר למשקל נמוך של היילוד, מצביעים על צורך חיוני בהפחתת החשיפה לזיהום האוויר על ידי פעולות מניעה ברמה ממשלתית וברמה אישית, כדי להגן על בריאות התינוקות ועל התפתחותם.

צילום מתוך Science of The Total Environment

זיהום אוויר כולל חלקיקים נשימים עדינים הנשאפים לריאות, חלקיקים הנפלטים מעשן מדורות, מכוניות מונעות בדלק ומתעשיה. בשנים קודמות נמדדו על ידי המשרד להגנת הסביבה בל"ג בעומר ומיד לאחריו ריכוזים גבוהים מאוד של חלקיקים נשימים עדינים, פי כמה וכמה מהרמה הרגילה. מחקרים בעבר בדקו את הקשר בין חשיפה לזיהום אוויר מסוג זה במהלך ההריון לבין משקל הלידה של התינוק, אך התוצאות היו מעורבות.

העבודה נערכה בהובלת ד"ר ויסאם אבו-אחמד ופרופ' חגי לוין מביה"ס לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והמרכז הרפואי הדסה. "המחקר המקיף חשף שונות רבה בין ממצאי המחקרים השונים בתחום זה מרחבי העולם. התובנה העיקרית מההטרוגניות המהותית שקיימת בין המחקרים בנושא זה, היא שלא ניתן להסתמך על ממצאים גלובליים או כוללניים כשמדובר בהערכת הסיכון למשקל לידה נמוך או נזקים אחרים עקב חשיפה לזיהום אוויר", אמר ד"ר אבו-אחמד. "לאור זאת, יש להקים מסד נתונים לאומי מתעדכן, שיאפשר ניטור השפעות זיהום אוויר בישראל", אמר.

לדבריו, הקשר החזק ביותר בין חלקיקים נשימים למשקל לידה נצפה במחקרים שנערכו באירופה וייתכן כי גורמים סביבתיים ייחודיים לאירופה, כמו מקורות זיהום אוויר ספציפיים או תנאי אקלים, תורמים לקשר זה. הממצאים מדאיגים במיוחד לאור הראיות על ההשלכות השליליות של לידה במשקל נמוך על הבריאות במהלך החיים.

פרופ' לוין התייחס למשמעות הממצאים ואמר כי "המחקר ממחיש את החשיבות בהמשך המאבק לצמצום זיהום האוויר במטרה להגן על בריאות הציבור ובמיוחד על אוכלוסיות פגיעות כדוגמת תינוקות ונשים הרות. להדלקת מדורות במרחב הציבורי יש פגיעה קשה בבריאות הציבור ובמיוחד בבריאותם של עוברים, תינוקות וילדים, גם במרחק רב. לאור הידע המדעי על נזקי זיהום האוויר, עלינו להימנע ממדורות ולבחור בחלופות בריאות וסביבתיות לציון ל"ג בעומר", הוסיף.

העבודה נעשתה כחלק ממחקר בנושא חשיפות סביבתיות וגדילת עוברים, שנערך במסגרת קול קורא למחקרים אפידמיולוגיים במפרץ חיפה ובוצע במימון ובליווי המשרד להגנת הסביבה בשיתוף משרד הבריאות. העבודה נערכה בשיתוף פרופ' רונית ניראל מהמחלקה לסטטיסטיקה ומדע הנתונים באוניברסיטה העברית, ד"ר סאלח ברגס משירותי בריאות כללית וגב' מאיה יולס מאוניברסיטת חיפה.

נושאים קשורים:  זיהום אוויר,  התפתחות העובר,  ל"ג בעומר,  מחקרים,  חדשות,  פרופ' חגי לוין,  ד"ר ויסאם אבו-אחמד,  הריון,  משקל לידה
תגובות
אנונימי/ת
27.05.2024, 20:11

מי שלא טוב לו במדינה יהודית יכול לעבור לאירלנד. בכיף.

אנונימי/ת
27.05.2024, 20:57

מה עם חימום בתנורי שריפת עץ-מגיע לכל מי שעובר או גר ליד בית כזה

אנונימי/ת
28.05.2024, 07:16

הכותרת נראית קצת קנטרנית. המחקר עסק בהשפעת חלקיקי 2.5 מיקרומטר בחשיפה אצל נשים הרות. לאו דווקא ממדורות.
ללא קשר - הדלקת מדורות אינה מנהג יהודי. ועניין הדלקת מדורות בארץ היא נוהג חדש יחסית. והמנהג של עלייה לקבר רבי שמעון בר יוחאי החלה רק במאה ה 16.
בנוגע לסיום מנהגי האבלות לפי האמונה שתלמידיו של רבי עקיבא הפסיקו למות - רבי עקיבא היה מתומכי בר כוכבא. אחד האסונות הגדולים של היהודים. בעקבותיו הקיסר אדריאנוס שינה את שמה של יהודה לפלסטין. אחרי קרוב לאלפיים שנה נוודים שפלשו לאזור החליטו שיש עם כזה.
כמו שאומר השיר - פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא עם ומתחיל לבצע פיגועי טרור...