• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ניתוח השתלה נדיר: כליותיו של תינוק הצילו את חייו של ילד בן ארבע

האתגר שעמד בפני מומחי ביה"ח לילדים רות בחיפה היה הפער בגודל הפיזי בין התורם הקטן לנתרם, חיבור כלי הדם השקופים וסידור שתי הכליות | שלושה חודשים לאחר הניתוח, שתי הכליות מתפקדות

ד"ר רן שטיינברג, מנהל מחלקת כירורגיית ילדים בביה"ח רות לילדים ברמב"ם. הוביל את הניתוח. צילום: ניצן זהר

במבצע רפואי מורכב בבית החולים רות לילדים בקריה הרפואית רמב"ם בחיפה, הונצלו שתי כליותיו של פעוט בן תשעה חודשים וחצי, בן לתושבי הצפון, שהרופאים נאלצו לקבוע לו מוות מוחי. בשעתם הקשה, הוריו לא היססו ונעתרו לבקשת הרופאים לביצוע הנצלת איברים מגופו הקטן, לטובת ילד בן ארבע שנזקק להשתלת כליה.

מבצע ההנצלה יצא לדרך לאחר שהרופאים סקרו היטב את כל הנתונים שיכולים לתת חיים טובים לנתרם, והגיעו למסקנה כי סיכויי ההצלחה גבוהים. כך יצא לדרך ההליך הרפואי, כשעיקר האתגר הוא פער הגודל הפיזי בין התורם הקטן לבין הנתרם.

גודלן הפיזי של כליות של תינוק בן תשעה חודשים, כך מסביר ד"ר רן שטיינברג, מנהל מחלקת כירורגית ילדים בבית החולים רות לילדים ברמב"ם ומי שעמד בראש הצוות שביצע את הניתוח, הן כגודל כגרגר פול. בטרם הפניה להליך הקציר והתרומה, יש לבדוק ראשית את תפקודן הכללי של הכליות, גודל כלי הדם ומידת ההתאמה שלהן לטובת הנתרם, המבוגר מהתורם בשלוש שנים במקרה זה, מה שמצריך נפחי עבודה גדולים יותר מצד הכליות המושתלות החל מרגע ביצוע ההשתלה.

לדברי ד"ר שטיינברג, "הליך נדיר שכזה, המבוצע במרכזים רפואיים גדולים ברחבי העולם, כולל בתוכו אתגר טכני עצום לרופאים – חיבור כלי הדם. חשוב להבין שכלי הדם של תינוק בן תשעה חודשים הם כמעט שקופים. לכך יש להוסיף את הצורך 'לסדר' את שתי הכליות בגוף של הנתרם כך ששתיהן תתפקדנה במידה שווה וששתיהן תיתנה שתן באופן זהה ובאותו הזמן".

בהליך הרפואי המורכב לקחו חלק רופאים ואנשי צוות ממגוון תחומים, בין היתר מתחום כירורגית ילדים, השתלת איברים, כירורגית כלי דם, נפרולוגיה, טיפול נמרץ, הרדמה, רדיולוגיה ועוד.

הניתוח התבצע לפני שלושה חודשים אולם במחלקה החליטו להמתין עם הדיווח על ההישג הניתוחי עד שיוודאו כי הכליות נקלטו היטב ומתפקדות ללא כל בעיה או קושי. ד"ר שטיינברג סיכם: "כבר על שולחן הניתוחים ראינו את הכליות החדשות מתפקדות לעילא וכעת, שלושה חודשים לאחר הניתוח אני יכול לציין ששתי הכליות מתפקדות יפה ובאופן נורמלי ועל כך אנחנו מאד מרוצים".

נושאים קשורים:  השתלת כליה לילדים,  ד"ר רן שטיינברג,  בית החולים לילדים רות,  חדשות,  השתלת איברים
תגובות
24.05.2024, 11:20

ישר כוח דוקטור

כל הכבוד רן👏👏👏