• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
מחקרים

הערכת הנכונות של הורים לחסן את ילדיהם נגד מחלת ליים

נמצא כי רוב ההורים המתגוררים במדינות עם שכיחות גבוהה או מתפתחת של מחלת ליים יבחרו לחסן את ילדיהם, וכי רוב ההורים יבחרו בזריקות נוגדנים חד-שבטיים על פני סדרת חיסונים בת 3 מנות

16.05.2024, 17:26
קרצייה, מחלת ליים (צילום: אילוסטרציה)

מחלת ליים היא המחלה הנפוצה ביותר המועברת על ידי וקטור בארצות הברית, עם עליה בשכיחות ובטווח הגיאוגרפי, כאשר שיא שכיחות המקרים הוא בקרב ילדים בגיל בית ספר. אמצעי מניעה חדשים של מחלת ליים נמצאים בניסויים קליניים.

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Vaccine, ערכו החוקרים סקר מקוון בהשתתפות הורים לילדים בגילאי 5-18, במדינות עם שכיחות גבוהה או מתפתחת של מחלת ליים. התוצא העיקרי שנבדק היה נכונות ("בהחלט" או "כנראה") ההורים שילדיהם יקבלו חיסון נגד מחלת ליים. תוצא משני היה העדפה לזריקות נוגדנים חד-שבטיים שנתית בהשוואה לסדרת חיסונים של 3 מנות, עם מנות דחף. הניתוחים הותאמו על מנת לשקף את מגדר ההורה, את המוצא האתני שלו ואת גיל הילד, לפי מדינה.

במחקר נכללו 1,351 הורים שענו על הסקר, רובם (68.0%) הביעו נכונות לחסן את ילדיהם נגד מחלת ליים. באופן מובהק, יותר הורים במדינות עם שיעורי היארעות גבוהים של המחלה היו מוכנים לחסן את ילדיהם, בהשוואה לאלו במדינות עם שיעורי היארעות מתפתחים (70.4% לעומת 63.6%; p = 0.027). בקרב ההורים שלא היו בטוחים או לא מעוניינים לחסן, 33.5% ו-16.5% בהתאמה היו עושים זאת עם המלצת גורם רפואי. חששות מבטיחות החיסון היו בין הסיבות העיקריות להיסוס מהתחסנות. בנוסף, יותר הורים העדיפו נוגדן שנוצר מראש (42.3%) בהשוואה לסדרת חיסונים בת 3 מנות (34.7%).

מנבאים מובהקים לנכונות להתחסן היו השכלה גבוהה יותר של ההורים, תפיסה של סיכון מוגבר של הילד לחלות במחלת ליים, בילוי של הילד מחוץ לביתו באופן יומי או שבועי, עמידה בלוח החיסונים השגרתי וגישה חיובית לחיסונים. כמו כן, מנבאים מובהקים של העדפה לנוגדן חד-שבטי על פני סדרת חיסונים בת 3 מנות כללו מודעות מוקדמת למחלת ליים, מגורים באזור כפרי וגישה פחות חיובית לחיסונים.

החוקרים מסכמים כי שני שליש מההורים המתגוררים במדינות עם שכיחות גבוה או מתפתחת של מחלת ליים יבחרו לחסן את ילדיהם נגד המחלה. התייחסות לחששות מבטיחות החיסון היא חשובה, והמלצה של גורם רפואי עשויה לעודד את אלו שאינם בטוחים או מעוניינים בחיסון. בהתחשב בהעדפה הקלה של נוגדנים חד-שבטיים על פני חיסון מסורתי, במיוחד באזורים כפריים, מתן גישה לשתי האפשרויות עשויה לשפר את אמצעי המניעה של מחלת ליים.

מקור:

Gidengil, C., Scherer, A.M., Parker, A.M., Gedlinske, A., Fleck-Derderian, S., Hinckley, A.F., Hook, S.A., Lindley, M.C., & Marx, G.E. (2024, March 19). Lyme disease vaccine attitudes and intentions among parents of children aged 5–18 years in the United States. Vaccine, Elsevier. https://doi.org/10.1016/j.vaccine.2024.03.017

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת ליים,  חיסון ילדים,  נוגדן חד-שבטי
תגובות