• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

הורחבו סמכויות אחים ואחיות מומחים בטיפול נמרץ ילדים

חוזר מנכ"ל משרד הבריאות: עשרות הליכים רפואיים שהיו עד כה בסמכות רופאים בלבד יוכלו להתבצע בידי אחים ואחיות מומחים בטיפול נמרץ ילדים

מחלקת טיפול נמרץ ילדים. צילום אילוסטרציה

סמכויותיהם של אחים ואחיות מומחים בבתי חולים בטיפול נמרץ ילדים הורחבו ומעתה הם יוכלו לבצע פעולות מסוימות שעד כה נעשו רק על ידי רופאים. כך נקבע בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות שפורסם לאחרונה.

החוזר מונה 31 הליכים רפואיים שיוכלו להתבצע כעת על ידי אחים ואחיות מומחים בטיפול נמרץ ילדים, כולל הזמנת יועצים רפואיים ופרא-רפואיים, הזמנת בדיקות דימות, מתן תרופות שונות ועוד.

בכמה מהמקרים נקבעו סייגים כמו למשל צורך בהרשאה אישית בהליכים כמו דקירה לצורך לקיחת דם מעורק, הרכבת קו עורקי פריפרי, הרכבת קו עורקי מרכזי, הרכבת צנתר לווריד מרכזי, הרכבת צנתר לווריד מרכזי ועוד.

בפעולות כמו קביעת תכנית הנשמה, קביעה ושינוי מדדי הנשמה וחיבור למכונת הנשמה, נקבע כי יש צורך בתיאום עם רופא מומחה בחלק מההרשאות החדשות. בטיפול בהפרעות בקצב הלב יש צורך בתיאום עם רופא בכיר ובמתן תרופות כמו אנטיביוטיקה, נוגדי פרכוסים סטרואידים ועוד, ההרשאה תהיה בהתאם להנחיות המחלקתיות.

ברקע לחוזר נכתב כי אחים ואחיות מומחים בטיפול נמרץ ילדים הם בעלי ידע מעמיק, הכשרה ומיומנויות קליניות ברמה גבוהה, אוטונומיה מקצועית וסמכויות נרחבות המאפשרות ניהול טיפול וקבלת החלטות קליניות במטופלים המאושפזים במחלקות אלו. "המומחים הקליניים בטיפול נמרץ ילדים מהווים משאב ידע לכלל הצוותים המטפלים במחלקה ומובילים את ההדרכה וההכשרה לכלל אנשי הצוות ברמות ההכשרה השונות", צוין.

על פי החוזר, מטרת הרחבת הסמכויות המואצלות עליהם תסייע לקידום, זמינות ונגישות הטיפול ולמתן מענה כוללני ונרחב לילד ולמשפחתו ובכך תבטיח את איכות ורציפות הטיפול. הסמכויות החדשות יחולו מיידית והן נעשו בהמלצת הוועדה המייעצת לפעולות חריגות.

נושאים קשורים:  טיפול נמרץ ילדים,  אחים ואחיות,  חדשות,  חוזר מנכ"ל משרד הבריאות
תגובות
11.05.2024, 06:27

האם הרחבת הסמכויות דורשת גם הרחבה בביטוח האחריות המקצועית?