• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

בג"ץ הורה למשרד הבריאות להקים יחידת דיאליזה לילדים בסורוקה

בעקבות פניות חוזרות ונשנות של ארגון רופאים לזכויות אדם, יחידת דיאליזה לילדים בדרום היתה אמורה להיפתח כבר אשתקד אלא שמשרד הבריאות והכללית לא הקצו תקציב ולא נסגר הסכם עם סורוקה

מכונת דיאליזה. צילום אילוסטרציה

בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי עמותת רופאים לזכויות אדם ומועצת הנגב, הודיעו משרד הבריאות ושירותי בריאות כללית כי הם מתחייבים להקים יחידת דיאליזה לילדים בבית חולים סורוקה בבאר שבע עד לסוף השנה.

בפסיקת בג"ץ מהשבוע שעבר הורה השופט עופר גרוסקופף למשרד הבריאות ולשירותי בריאות כללית לעדכן עד לחודש אוגוסט השנה על התקדמות הקמת היחידה, שתכלול שלוש עמדות דיאליזה ילדים, נוסף על עמדות הדיאליזה למבוגרים שקיימות בבית החולים סורוקה.

עמותת רופאים לזכויות אדם בשיתוף עם מועצת הנגב, שהגישו את העתירה, טענו כי העובדה שאין יחידת דיאליזה לילדים בדרום, למרות שזהו המחוז עם השיעור הגבוה ביותר של ילדים הזקוקים לדיאליזה - 12 ילדים מתוך סה"כ 37 בכל הארץ - היא דוגמה נוספת ומקוממת לאפליה היומיומית של תושבי הפריפריה במתן שירותי בריאות.

העתירה הוגשה על רקע עיכובים מתמשכים בפתיחת יחידת דיאליזת ילדים בדרום. עמותת רופאים לזכויות אדם פנתה למשרד הבריאות בעניין כבר לפני כשלוש שנים, ורק לאחר פניות חוזרות ונשנות של העמותה הודיע המשרד בסוף 2022 שיחידת דיאליזה לילדים תיפתח בדרום במהלך שנת 2023. אלא שבמהלך 2023 לא החלו הכנות לפתיחת יחידה, לא הוקצה תקציב ולא נסגר הסכם מול בית החולים סורוקה, שם היתה צריכה היחידה להיפתח. לעותרים לא נותרה לכן ברירה אלא לפנות לבית המשפט כדי להבטיח שילדי הדרום יקבלו את המגיע להם ולא ייאלצו להיטלטל מדי שבוע שעות בדרכים כדי לקבל טיפול רפואי מציל חיים.

ליטל גרוסמן, מנהלת המחלקה למדיניות בריאות בישראל בעמותת רופאים לזכויות אדם, מסרה כי "עצם כך שהיינו צריכים לעתור לבג״ץ זאת תעודת עניות להתנהלות של משרד הבריאות בעניין הזה. לא רק שהיינו צריכים להיאבק על פתיחת יחידה בדרום, למרות שמדובר באפליה כל כך ברורה, גם נדרשנו לעתור על אי מימוש ההחלטה. נותר לקוות כי כעת היחידה תקודם במהירות האפשרית כדי להקל על ילדי הדרום הזקוקים לטיפול חיוני זה".

יוהן אטלן, מנכ"ל מועצת הנגב, הוסיף ואמר כי "מועצת הנגב מברכת על ההחלטה לפתיחת יחידת הדיאליזה לילדים ב'סורוקה' וכן מודה לשותפים שלנו מרופאים לזכויות אדם שהובילו את העתירה בבג"ץ ודחפו להחלטה חשובה וצודקת זו. מועצת הנגב תמשיך לעקוב אחרי הנושא עד להקמת היחידה וכן תמשיך לפעול יחד עם שותפיה למימוש זכותם הבסיסית של תושבי האזור לשירותי בריאות איכותיים, נגישים וזמינים".

נושאים קשורים:  דיאליזה,  ילדים,  משרד הבריאות,  "רופאים לזכויות אדם",  בג"צ,  בית החולים סורוקה,  פריפריה
תגובות