• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ב"שניידר" בוצע ניתוח נדיר לשחרור לחץ דם ריאתי בילד בן חמש

הילד, שאובחן כסובל מיתר לחץ דם ריאתי כבר בגיל שנה וחצי, היה מועמד להשתלת לב-ריאות אך מצבו הידרדר | הוריו ומומחי "שניידר" בחרו להצילו בניתוח מורכב שנעשה במרכזים בודדים בעולם ולראשונה ב"שניידר"

משמאל לימין, ד"ר אייל יעקובי, רופא ריאות, אחראי תחום יתר לחץ דם ריאתי והשתלות ריאה ב"שניידר", המטופל ואביו. צילום: דוברות ביה"ח

ניתוח לשחרור לחץ דם ריאתי - Reverse Pott’s shunt, שבוצע לאחרונה במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה, הציל את חייו של בן חמש, לאחר שהיה מורדם ומונשם במשך 41 יום.

לאחר בירור נרחב של אירועי כיחלון בשפתיים, הילד אובחן כסובל מיתר לחץ דם ריאתי בגיל שנה וחצי. הוא היה במעקב של ד"ר תמיר דגן וד"ר אייל יעקובי במרפאת יתר לחץ דם ריאתי במרכז שניידר. הטיפול בו כלל שילוב של טיפול תרופתי דרך צנתר מרכזי ומעקבים.

הידרדרות הדרגתית אך משמעותית במצבו חלה לאחר כשנתיים יציבות יחסית, והילד נכנס לרשימת הממתינים להשתלת לב-ריאות, כמועמד להשתלה הצעיר ביותר בארץ. למרות מיקסום הטיפול התרופתי, מצבו הוחמר לפני כחודשיים והוא אושפז בטיפול נמרץ לב עקב תסמינים של אי ספיקת לב וריאות.

בהמלצת הרופאים החליטו ההורים שלא להמתין לתרומה של לב ריאה מתאימים, המתנה שעלולה לעלות בחיי הילד, ובחרו באופציה של ניתוח לשחרור הלחץ הריאתי (Reverse Pott’s shunt). בניתוח יוצרים מעקף על ידי חיבור צינור בין עורק הריאה לכיוון אבי העורקים (האאורטה). הניתוח המורכב בוצע על ידי ד"ר ג'ורג' פרנקל, מנהל יחידת ניתוחי לב ביחידה לטיפול נמרץ לב.

על ההליך, שבוצע לראשונה בשניידר ומבוצע במרכזים בודדים בעולם בלבד, מסביר ד"ר תמיר דגן, מנהל היחידה לטיפול בילדים עם יתר לחץ דם ריאתי במרכז שניידר: "הניתוח נעשה במצבים שבהם למרות טיפול תרופתי מקסימלי, הלחץ בחדר ימין גבוה מהלחץ הסיסטמי ויש ירידה בתפוקת הלב עקב כשלון החדר הימני. בניתוח מושתל צינור בין עורק הריאה הראשי (MPA) לאבי העורקים היורד (Descending Aorta). הצינור מאפשר לחדר ימין להזרים דם לא מחומצן לאאורטה היורדת ובכך לשפר את תפוקת הלב במחיר של כחלון קל של פלג תחתון ועם שמירת הסטורציה של פלג הגוף העליון.

"באמצעות הניתוח ניתן לדחות את ההחלטה על השתלת ריאות ובחלק מהמקרים אף להוריד את מינוני הטיפול במרחיבי כלי דם ריאתיים", אומר ד"ר דגן.

לדבריו, "זהו ניתוח נדיר שנעשה לראשונה ב'שניידר' ובמרכזים בודדים בעולם בלבד, והוא היה האלטרנטיבה היחידה להשתלת לב-ריאה במקרה זה. הניתוח כולל כמובן גם סיכונים שונים, כולל תמותה, וההחלמה ממנו מורכבת עקב מצבו הקשה של הילד ודורשת מיומנות גבוהה של הצוות המטפל בו, כולל שימוש במערכת ECMO בחלק מן הזמן".

ד"ר אייל יעקובי, רופא ריאות בכיר ואחראי על תחום יתר לחץ דם ריאתי והשתלות ריאה בילדים במרכז שניידר, הוסיף והסביר כי בשל מיעוט המקרים בעולם, ניהול הטיפול היה מורכב מאוד. "אנו מרכזים במרפאה המשולבת מקרים מורכבים מכל הארץ וזו הזדמנות להוקיר את הטיפול המסור של צוות הכירורגיה, חדר ניתוח וטיפול נמרץ לב, שנדרשו לאינספור אתגרים רפואיים על מנת שהילד יתאושש מהניתוח".

כמה שבועות לאחר הניתוח הרופאים מציינים כי הילד מתאושש יפה מהצפוי, לחץ הדם הריאתי השתפר משמעותית ללא סימפטומים של אי ספיקת לב והוא מועמד לשחרור לצורך שיקום בקרוב.

נושאים קשורים:  מרכז "שניידר" לרפואת ילדים,  חדשות,  ד"ר אייל יעקובי,  ד"ר תמיר דגן,  לחץ דם ריאתי,  ניתוח נדיר
תגובות