• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
ישראל במלחמה

בעקבות המלחמה: נוהל לשחרור מוקדם של יולדות ויילודים

מדיניות השחרור של יולדות ויילודים בישראל היא לאחר 48 שעות לפחות מהלידה | משרד הבריאות הורה לבתיה"ח להיערך למצב של שחרור לאחר 24 שעות, לתגבר כוח אדם ולמנות אחראי לנושא

תינוקות שזה עתה נולדו בבית החולים שערי צדק, ירושלים. צילום: חיים גולדברג/ פלאש 90

השבוע פורסם באתר משרד הבריאות נוהל לשחרור מוקדם של יולדות ויילודים בעקבות המלחמה, לפיו ובמידת הצורך יולדות ויילודים ישוחררו לאחר כ-24 שעות מהלידה. בשגרה, מדיניות השחרור של יולדות ויילודים בישראל היא לאחר 48 שעות לפחות מהלידה, במהלכן נעשות בדיקות למעקב אחרי מצב התינוק.

"עקב נסיבות המלחמה", נכתב בנוהל שהועבר אל בתי החולים ועליו חתומה ד"ר דינה צימרמן, מנהלת המחלקה לאם, לילד ולמתבגר, "ייתכן מצב שבו בתי חולים ישחררו יולדות ויילודים לאחר כ-24 שעות מהלידה. החלטה והנחיה על שחרור מוקדם יפורסמו בשעת הצורך על ידי ראש אגף רפואה כללית במשרד הבריאות.

בתי החולים נקראו כבר בחודש נובמבר להיערך למצב של שחרור מוקדם להשלמת הבדיקות והמעקב אחרי היולדת והיילוד ובין השאר לתגבר כוח אדם ולמנות אחראי לנושא בבית החולים. בנוסף, נקראים בתי החולים לתדרך את האמהות בהתאם, לתגבר את צוות יועצות ההנקה ולוודא שהאם והתינוק הרך עוברים למקום מותאם.

"ככל שניתן ובהתאם למצב בבית החולים, יש להקפיד על שחרור לכלל היולדות והיילודים לאחר לפחות 36 שעות מהלידה. אם נדרש שחרור מוקדם, לפני חלוף 36 שעות מהלידה, יש לוודא כי היולדת והתינוק עוברים למקום מסודר בו יש תנאים הולמים", נכתב בנוהל, והכוונה היא שהם שאינם עוברים למקלט שהתנאים ההיגייניים בו עלולים לסכן את בריאות היילוד.

הנוהל כולל הנחיות לגבי מצבים רפואיים של התינוק או האם שבהם אין לבצע שחרור מוקדם ואת הבדיקות והמעקבים שיש לערוך בקהילה.

בנוסף פורסמה סדרת סרטוני הדרכה שנועדו לסייע בהטמעת הנוהל והם מתארים את הטיפול באם וביילוד בשבוע הראשון של חייו, על מנת לאפשר טיפול מיטבי.

נושאים קשורים:  שחרור יולדות,  בתי חולים,  משרד הבריאות,  ישראל במלחמה,  חדשות
תגובות