• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

עלייה בתחלואה בשפעת גם מעבר לים מנבאת את ממדיה בחורף הקרב

מנהלת אגף ילדים בהלל יפה: "להתחסן לשפעת ולמנוע אשפוזי ילדים מיותרים - זה לעשות למען המאמץ המלחמתי"

חום בילדים (אילוסטרציה)
שפעת בילדים (אילוסטרציה)

"שני ילדים אושפזו אצלי במחלקה עם שפעת חמורה לאחרונה ואחד מהם נזקק לתמיכה נשימתית", אומרת ד"ר עדי קליין, מנהלת אגף ילדים במרכז הרפואי הלל יפה. "הצוות הרפואי מצומצם במיוחד, כי חלק גדול ממנו מגוייס וזה מורגש בעיקר בחדרי המיון. לכן, חשוב להתחסן כדי למנוע תחלואה והעברת הנגיף ולהימנע מאשפוזים קשים או פניות למיון".

באוסטרליה, שבה הסתיימה עונת החורף השנה ושהנתונים שלה מנבאים את היקף וזני השפעת לחצי הכדור הצפוני, כולל בישראל, 73% מהמאושפזים עם שפעת היו מתחת לגיל 16. עונת השפעת באוסטרליה הסתיימה השנה עם נתוני שיא באשפוזי ילדים וסוכנות המדע הלאומית במדינה מייחסת את שיעור האשפוזים הגבוה, לשיעור ההתחסנות הנמוך של ילדים.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב ממליץ לחסן נגד שפעת עונתית את כל האוכלוסיה החל מגיל שישה חודשים. ה-CDC הגדיר את עונת השפעת 2022-2023 כ"חמורה מאוד" (high severity) עבור ילדים עד גיל 18. "בקרב ילדים ובני נוער המאושפזים עם שפעת, קבלת חיסון נגד שפעת הייתה נמוכה מזו של העונות הקודמות. שיעור האשפוזים בילדים שטופלו בתרופות אנטי-ויראליות לשפעת היה נמוך יותר מבעונות שלפני מגיפת קוביד".

בדו"ח התחלואה והתמותה השבועי של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן ציינה הסוכנות שעונת השפעת החלה השנה באוקטובר, מוקדם יותר מרוב העונות הקודמות וחזרה לרמות שקדמו למגפת הקורונה. על פי ה-CDC, השילוב של עלייה בשיעור האשפוזים בשל שפעת ילדים, שפעת, קורונה ונגיפים נשימתיים אחרים, גורמת לעומס על מערכות הבריאות במדינה. אומדן עומס בשל שפעת בארה"ב לחורף 2023-2024, הכולל מידע מתחילת אוקטובר ועד לראשית דצמבר, מציג את הנתונים על פיהם עיקר התחלואה מתרכז בגילים צעירים.

על רקע העומס בבתי החולים בישראל בשל המלחמה, המאמץ למניעת אשפוזים הופך קריטי. נתונים שהגישו בתי החולים לכנסת בחורף שעבר מראים כי התפוסה בשיא עונת השפעת הייתה בין 100% ל-160% אחוזים בכל הארץ. "מספר מיטות ילדים בטיפול נמרץ מוגבל. אנו יודעים שמדי שנה יש מספר לא מבוטל של ילדים המתאשפזים בטיפול נמרץ ואנו עדיין לא יודעים למה לצפות. לבתי חולים גדולים יכולים להגיע מאות פניות ביום ובבתי חולים קטנים מגיעים כמאה מקרים ליום", אומרת ד"ר קליין. "לכן, אם קיימת אפשרות להוריד את מספר הפניות כתוצאה מתחלואה נשימתית ולהימנע ממנה, זה מה שאנו כחברה יכולים לעשות למען המאמץ המלחמתי". ד"ר קליין מוסיפה ואומרת כי "אם הלחימה תתרחב, חדרי המיון יועברו למרחבים ממוגנים והמיקום והיכולת של הצוות לטפל בחולים תצטמצם אף יותר".

לדבריה, ההמלצה הגורפת של רפואת הילדים בארץ, היא לנסות למנוע תחלואה ולא רק לטפל במחלה כשהיא מתפרצת. "בימים אלו, בהם אנו נמצאים בסטרס, חרדה ולחץ שמשפיעים אף יותר על התחלואה - יש להתחסן. החיסון יעיל במניעת המחלה ותופעות הלוואי שלו מזעריות. לצערנו אין לנו את היכולת לצפות מי עלול לחלות בשפעת משמעותית עד מסכנת חיים. מבחינתנו כל ילד נמצא בקבוצת הסיכון ללא קשר לרקע רפואי או גנטי".

נושאים קשורים:  שפעת,  חיסון שפעת,  שפעת ילדים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
22.12.2023, 17:42

האם זה נכון שחיoונינהשפעת החדשים הם mRNA?
האם יש מידע קליני על בטיחות ויעילות? לטווח קצר? לטווח ארוך? האם 2 ילדים מאושפזים זה טוב יותר או פחות מ 2 מליון ילדים מחוoני mRNA?