• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ההתפרצות הגדולה והארוכה ביותר של נגיף הפרוו-וירוס בישראל

נתונים ממכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM מגלים: התפרצותו הנוכחית בישראל של "נגיף המחלה החמישית", parvovirus B19, אינה עונתית אלא כל השנה | מרבית המקרים בילדים ונשים בהריון

הדבקה בנגיף parvovirus B19 במהלך הריון עלולה להוביל לאובדן העובר. אילוסטרציה

התפרצות הנגיף parvovirus B19 הגדולה והארוכה ביותר שדווחה עד כה מתרחשת בימים אלה בישראל. כך עולה ממחקר שנערך על ידי KSM – מכון המחקר והחדשנות של מכבי שירותי בריאות, שפורסם בכתב העת המדעי Viruses.

תוצאות המחקר מורות כי הסיכון להדבקה בפרוו-וירוס בישראל השנה עלה פי יותר מ-9 לעומת השנתיים הקודמות וכי מלבד העלייה הניכרת בהיארעות, התבנית העונתיות של הידבקות בנגיף, שהתקיימה בשנים קודמות וידועה בספרות המדעית, נעלמה במידה רבה בזינוק הנוכחי ומספר המקרים נפרס לאורך כל שנת 2023.

ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, מובילת המחקר. "ראינו עלייה במספר המקרים בפרקטיקה הקלינית היומיומית שלנו, שלא דווחה". צילום: יח"צ

נגיף parvovirus B19 שייך למשפחת נגיפי הפרוו ומוכר כגורם תחלואה בבני אדם זה כשלושה עשורים. הספקטרום הקליני שלו יכול להתבטא בזיהום א-תסמיני, דרך מחלה קלה ועד למחלה מסכנת חיים. חומרת המחלה ואופייה תלויה במשתנים כמו גיל, כשירות מערכת החיסון, ואצל נשים, גם הריון.

בקרב ילדים, הידבקות בנגיף, כשהיא תסמינית, מובילה בדרך כלל ל"אריתמה אינפקטיוסום" (הידועה בכינויה "המחלה החמישית"), המתבטאת בחום ובפריחה. המחלה מתחילה בתסמינים דמויי שפעת ואחריהם פריחה טיפוסית על הלחיים (slapped cheeks), שיכולה להתפשט.

בקרב מבוגרים, הדבקה בנגיף יכולה להוביל גם לסוגים אחרים של פריחות, לצד תסמינים במפרקים. באופן נדיר, המחלה עלולה להוביל לסיבוכים חריפים. הדבקה ב-נגיף parvovirus B19 במהלך הריון עלולה להוביל לאובדן העובר ולסיבוכים עובריים אחרים, בייחוד אם הזיהום מתרחש בשליש הראשון. ההערכה בספרות המקצועית היא שכמחצית מהנשים ההרות טרם נדבקו ועל כן עלולות להידבק במהלך ההריון.

המחקר הרטרוספקטיבי בחן את שיעור ההיארעות של הדבקה בנגיף ה-parvovirus B19 באמצעות ניתוח של רשומות רפואיות אלקטרוניות אנונימיות של 2.7 מיליון אנשים בין ינואר 2015 לספטמבר 2023 והובילה אותו ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM. המחקר אושר על ידי ועדת הלסינקי.

תוצאות המחקר הדגימו עלייה דרמטית במספר ההדבקות בנגיף ה-parvovirus B19 עם עלייה של מעל פי שישה בסיכון להידבק בפרוו-וירוס בשנת 2023 ביחס לשנים הקודמות שנחקרו, ובהשוואה לשנתיים החולפות (2020-2022), עלה הסיכון ביותר מפי תשעה.

לפי הנתונים שנותחו במחקר, מרבית המקרים בישראל בשנת 2023 נמצאו בקרב ילדים בגילאי בית ספר יסודי (בני 6-11), ואילו בקרב נשים בהריון נרשמה העלייה הגדולה, עם פי 11.5 עלייה בסיכון להדבקה ב-2023 בהשוואה לשנים קודמות, כאשר מרבית המקרים אובחנו במהלך השליש הראשון בהריון.

"המחקר מדגיש את החשיבות של שילוב ניסיון קליני בשטח עם מחקרי ביג דאטה", מסבירה ד"ר פטלון. "ראינו עלייה במספר המקרים בפרקטיקה הקלינית היומיומית שלנו, שלא דווחה. בדומה לנגיף הקורונה, COVID-19, הדיווחים הראשונים תמיד מגיעים מהשטח, ועל כן חיוני לייצר תשתית מחקרית איכותית ומהירה המאפשרת בדיקת השערות שעולות מהמפגש הרפואי היומיומי באמצעות ולידציה ומחקר נתוני עתק.

"גיבוש צוות מחקר מולטי-דיסציפלינרי הכרחי למחקרים בעלי השפעה קלינית אמיתית; כמו גם קלינאים בעלי אוריינטציה מחקרית. אנו קוראים לחוקרים מרחבי העולם לבחון האם קיימת היארעות מוגברת באזוריהם של נגיף ה-parvovirus B19, על מנת שנוכל להבין טוב יותר את התופעה".

נושאים קשורים:  פרוו-וירוס,  התפרצות מחלות,  הריון,  ד"ר טל פטלון,  מכון המחקר והחדשנות מכבי KSM,  מחקר,  חדשות,  המחלה החמישית,  parvovirus B19
תגובות
אנונימי/ת
15.12.2023, 10:56

האם קיימת אידיקציה/היגיון רפואי לסקירה סירולוגית של כלל הנשים ההרות בתחילתו של ההיריון?
תודה

אנונימי/ת
16.12.2023, 19:23

האם יש חיסון

17.12.2023, 19:14

לא אמין כי מקרי תחלואה אתסמיניים או עם תסמיני שפעת קלים לא נבדקים מעבדתית לנגיף

17.12.2023, 23:11

איך מתבצעת הדבקה?