• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

המצב הבריאותי בסודן מידרדר ומוביל למות ילדים מחצבת ומתת תזונה

ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני הידרדרות המצב הבריאותי בסודן, שנמצאת בעיצומה של מלחמת אזרחים | יותר מ-1,200 ילדים מתחת לגיל חמש מתו בחודשים האחרונים במחנות פליטים בסודן

הערכת תת תזונה במחנה פליטים במדינת הנילוס הלבן בסודן. צילום: UNHCR

חוסר בתשומת לב עולמית למשבר הבריאותי החמור בסודן, שנמצאת בעיצומה של מלחמת אזרחים,  מוביל למותם של מאות ילדים ממחלות הניתנות למניעה ומתת תזונה. כך הזהירה סוכנות הפליטים של האו"ם (UNHCR). הסוכנות מסרה כי יותר מ-1,200 ילדים פליטים מתחת לגיל חמש מתו בתשעה מחנות במדינת הנילוס הלבן בסודן בין 15 במאי ל-14 בספטמבר, משילוב של חשד לחצבת ותת תזונה חמורה, ונצפו בין 3,100 מקרים חשודים. באזורים אחרים במדינה דווחו יותר מ-500 מקרים החשודים לכולרה, לצד התפרצויות של קדחת דנגי ומלריה.

בנוסף מציין הארגון כי מתקני הבריאות נמצאים בנקודת שבירה בשל מחסור באנשי צוות, תרופות מצילות חיים וציוד קריטי, המחריפים את ההתפרצויות הנוכחיות וגורמים למוות מיותר. התקפות חוזרות ונשנות על שירותי הרפואה מאז תחילת העימות, לרבות פגיעה בכוח אדם, מטופלים ומשלוחים של אספקה רפואית, מגבילות גם הן את מתן שירותי הבריאות לאנשים הזקוקים לכך.

כפי שדווח בדוקטורס אונלי, הקרבות בסודן החלו בעקבות הפיכה שהוביל הגנרל עבד אל-פתח אל-בורהאן, שעומד בראש הצבא, נגד מועצת מעבר שהוקמה עם הדחת הרודן עומר אל-בשיר. צבאו של אל-בורהאן נלחם בצבאו של הגנרל מוחמד חמדאן דגאלו, העומד בראש "כוחות ההתערבות המהירה". ההתקפות הצבאיות כללו ארטילריה גם נגד מתקני בריאות, כולל פגיעה במבני בתי החולים בהפצצות, חטיפת אמבולנסים בזמן שחולים ופרמדיקים נמצאים בתוכם, ביזה של בתי חולים ומרפאות וכוחות צבאיים הכובשים מתקני בריאות.

"עובדי בריאות מקומיים, בעזרת ארגון הבריאות העולמי ושותפיו, עושים כל שביכולתם בתנאים קשים מאוד. הם זקוקים נואשות לתמיכת הקהילה הבינלאומית כדי למנוע מקרי מוות נוספים והתפשטות התפרצויות", אמר מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר טדרוס אדהנום גברייסוס. "אנו קוראים לתורמים להיות נדיבים וקוראים לצדדים הלוחמים להגן על עובדי בריאות כדי לאפשר גישה לטיפול ראוי לכל מי שזקוק לה".

ברנק שבדרום סודן, ארגונים הומניטריים מדווחים על עלייה במספר המקרים של ילדים המגיעים עם חצבת ועל שיעורים גבוהים של תת תזונה, בעיקר באנשים מאזור הנילוס הלבן בסודן. מצב תת התזונה במדינה מחמיר במהירות ובקנה מידה גדול. ברחבי דרום סודן דווח על יותר מ-5,770 מקרים חשודים לחצבת עם 142 מקרי מוות.

ילדים מתחת לגיל חמש מושפעים בצורה הקשה ביותר ומהווים כמעט 70% מכלל המקרים ו-76% מכלל מקרי המוות. מחצית מהילדים שחלו לא היו מחוסנים נגד חצבת, מה שמדגיש את הפערים בחיסונים, במיוחד בקרב פליטים. בין מאי ליולי אושפזו בממוצע 103 ילדים בחודש בשל תת־תזונה בינונית או חמורה – מדובר בעלייה לעומת 14 אשפוזים בסך הכל לפני תחילת העימות.

פליטים מסודן הנמצאים באזור אמהרה באתיופיה סובלים גם הם ממצבים בריאותיים קשים. דווח כי מתו שמונה בני אדם מכולרה מתוך 435 מקרים חשודים. בצ'אד, כמעט 13,000 ילדים מתחת לגיל חמש נמצאו סובלים מתת תזונה חמורה. מספר הילדים הסובלים מתת תזונה המאושפזים בבתי חולים גדל ב-56% במחוז אודאי, שבו מאושפזים יותר מ-80% מהפליטים, מאז תחילת הסכסוך בסודן.

נושאים קשורים:  סודן,  מלחמה,  תת-תזונה,  פליטים,  ארגון הבריאות העולמי
תגובות