• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

"שניידר": בת 14 עברה השתלת ריאות וקיבלה את חייה במתנה

בשנה האחרונה בוצעו שתי השתלות ריאות לילדים ב"שניידר" - נתון מרשים ביחס למרכזים גדולים בעולם המדווחים על ממוצע של ארבע השתלות בשנה | ארבעה ילדים ב"שניידר" עדיין ממתינים להשתלת ריאות דחופה

מושתלת הריאות (במרכז) עם צוות התכנית להשתלת ריאות בשניידר-בילינסון. צילום: דוברות ביה"ח

איה, נערה בת 14, חולת סיסטיק פיברוזיס, היתה במירוץ כנגד הזמן למול התפקוד הירוד של ריאותיה, כשהגיעה ההודעה המרגשת על תרומת ריאות המתאימות לה. בניתוח מורכב שארך כ-12 שעות קיבלה איה את חייה במתנה לאחר שעברה השתלת ריאות במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה.

מאז שנת 1997 בוצעו בישראל באמצעות התכנית להשתלת ריאות של "בילינסון" ו"שניידר" 28 השתלות ריאות בילדים מכל הארץ, כאשר החלק העיקרי בהם הוא ילדים החולים בסיסטיק פיברוזיס. ריאה היא האיבר הנדיר ביותר להשתלה בארץ בכלל ובילדים בפרט.

איה, תושבת מזרח ירושלים, מטופלת מגיל צעיר בבית החולים הדסה בשל מחלתה. למרות הטיפול המסור של הצוות הרפואי, חלה הידרדרות במצבה והיא נזקקה לאשפוזים רבים על רקע זיהומים חוזרים עם חוסר תגובה לטיפול. איה הועלתה על רשימת ההמתנה להשתלה והועברה למרכז שניידר עם קבלת הבשורה על הימצאות ריאות מתאימות עבורה. מלבדה, ארבעה ילדים נוספים המטופלים ב"שניידר" ממתינים להשתלת ריאות דחופה, ובהם ילד בן ארבע בלבד.

תהליך ההשתלה נעשה בשיתוף פעולה עם בית חולים בילינסון, המרכז את התכנית להשתלת ריאות בישראל, בניהולו של פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך הריאות. בניתוח השתתף גם צוות מ"בילינסון": ד"ר יורי פייסחוביץ, מנהל מחלקת ניתוחי חזה, פרופ' דן ערבות, מנהל המערך לניתוחי לב וחזה וד"ר ישראל קוזניץ, מנהל השירות לניתוחים זעיר פולשניים במערך לניתוחי לב וחזה. בניתוח המורכב לקח חלק מערך ההרדמה של "שניידר" בראשות מנהלת המערך ד"ר  ילנה צייטלין בשיתוף ד"ר הייתם חמודה.

את הטיפול והמעקב אחר איה בעקבות ההשתלה מנהל ד"ר אייל יעקובי, רופא בכיר במכון ריאות במרכז שניידר ואחראי על מעקב מושתלי הריאות בילדים ד"ר יעקובי הינו המומחה היחיד בארץ בתחום השתלות ריאה בילדים לאחר שהשלים התמחות ברפואת ריאות ילדים בבית החולים Sickkids כולל תת התמחות רשמית בהשתלת ריאות בילדים. תכנית ההשתלות בילדים בבית החולים Sickkids הינה מהגדולות בעולם.

לדברי ד"ר יעקובי: "הקריטריון העיקרי לצורך העלאה לרשימת ההשתלה היא קיומה של מחלת ריאות כרונית סופנית כשהטיפול מוצה וישנו חשש אמיתי לתוחלת החיים. במקרה של איה, לאורך השנים היו אשפוזים רבים עם החמרה משמעותית בתפקודי הריאות למרות טיפול מקסימלי. במהלך חצי השנה האחרונה בוצעו שתי השתלות של ריאות לילדים במסגרת התכנית שלנו - נתון מרשים במיוחד, לעומת המרכזים הגדולים ביותר בעולם שמדווחים על ממוצע של ארבע השתלות בשנה.

"לתכנית להשתלות ריאה לילדים מופנים ילדים עם מחלות ריאה כרוניות קשות מכל הארץ, לצורך הערכה לקראת כניסה לרשימה. השתלת ריאות בכלל ובילדים בפרט היא פרוצדורה נדירה יחסית להשתלות אחרות, ומכאן החשיבות שצוות מקצועי ובעל ניסיון ירכז את הטיפול. מאחר שילד הוא לא מבוגר קטן, כל ההתמודדות עם מחלת הבסיס, הליווי לאורך תהליך ההשתלה ואחריה דורשת צוות מקצועי זמין, מסור ומוכוון למטופלים אלו מבחינת כל המעטפת".

ד"ר יעקובי הוסיף כי "אני רוצה להודות למשפחה היקרה שהחליטה על התרומה בשעתה הקשה מכל ובכך הצילה את חייה של איה. לאיה צפויה עוד דרך ארוכה אבל היא מתקדמת יפה, ואנו מלאי תקווה. תחום השתלות הריאה בילדים הינו דינמי, ואנו עדים לעלייה בתוחלת החיים וכמובן לשיפור עצום באיכות החיים לאחר השתלת ריאות בהשוואה לשנים קודמות".

לדברי ד"ר פייסחוביץ, "ניתוח השתלת ריאות הינו אחד הניתוחים המורכבים ביותר, הכוללים הוצאה של הריאות וחיבור למכשיר לב ריאה (אקמו) במהלך הניתוח. הניתוח דורש מיומנות גבוהה מאוד של הכירורגים הנדרשים לחבר את הריאות ואת כלי הדם ולוודא שישנן השקות מושלמות, על מנת שהשתל ייקלט בצורה אופטימלית".

פרופ' קרמר מסכם: "איה הגיעה לבית החולים במצב קשה עם סיסטיק פיברוזיס סופני, כך שללא השתלת הריאות זמנה של איה היה קצוב. בזכות אנשים מדהימים שעושים את המעשה האצילי ביותר זכתה איה בחיים חדשים. בבית החולים אנחנו עומדים על 920 השתלות ריאה כאשר איה היא הילדה ה-28 שזוכה להשתלה".

נושאים קשורים:  השתלת ריאות,  סיסטיק פיברוזיס,  בית החולים לילדים שניידר,  פרופ' מרדכי קרמר,  ד"ר יורי פייסחוביץ,  פרופ' דן ערבות,  ד"ר ילנה צייטלין,  ד"ר הייתם חמודה,  ד"ר אייל יעקובי,  חדשות
תגובות