• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ראשי איגודי הרופאים נגד חוק אימוץ ילדים המפלה להט"בים

בנייר עמדה ששיגרו עשרות ראשי חברות ואיגודים רפואיים, הם קוראים לשרי הרווחה והמשפטים "לשים קץ לאפליה על בסיס נטייה מינית - הורים להט"בים כשירים לאמץ ילדים בדיוק כמו הורים הטרוסקסואלים"

עצרת מחאה נגד אפליה ואי שוויון זכויות ללהט"בים. צילום ארכיון: הדס פארוש/ פלאש 90

לנטייה המינית של ההורים אין כל השפעה על יכולתם לתפקד כהורים. ילדים הגדלים במשפחות להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) נמצאו כילדים בריאים, מאושרים ומוצלחים בדיוק כמו ילדים הגדלים במשפחות הטרוסקסואליות". כך נכתב בנייר עמדה ששיגרה ההסתדרות הרפואית (הר"י) אתמול (ד') בנושא חוק אימוץ ילדים, לשר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי, עם העתק לשר המשפטים יריב לוין.

הפנייה לשר, עליה חתומים ראשי האיגודים הרפואיים, נעשתה לאחר הדיון אתמול בבג"ץ בעתירה העוסקת באפליה באימוץ של זוגות להט"בים, שהוגשה על ידי זוגות וארגוני להט"ב הדורשים לשנות את החוק כך שיאפשר להם לאמץ ילדים. בנייר העמדה מציגים ראשי האיגודים הרפואיים עדויות מחקריות הנוגעות ל"טובת הילד" ומצהירים כי החלטות בענייני אימוץ יש לקבל בהתבסס על ידע אקדמי וקליני, על פיהן אהבה היא אהבה, ואין קשר בין סוג הזוגיות ההורית לרווחתם של ילדים.

נייר העמדה מפרט את הממצאים המחקריים בנושא רווחתם של ילדים למשפחות להט"ביות או מאומצים על ידי משפחות אלו: "מעל ארבעה עשורים מתקיים מחקר מקיף, מעמיק ובלתי תלוי על הורות להט"בית ועל התפתחותם של ילדים הגדלים במשפחות אלו (כולל מחקר מקיף בישראל). מחקרים אלה מראים באופן חד משמעי כי ילדים הגדלים במשפחות להט"ב מתפתחים בצורה תקינה וזהה לילדים הגדלים במשפחות הטרוסקסואליות ואף מראים יתרון בכל הנוגע לפתיחות לשונה, תפיסת תפקידי מגדר, סובלנות ועוד. מחקרים מתחום ההתקשרות מראים כי ילדים הגדלים במשפחות להט"ביות מראים 80% התקשרות בטוחה בעוד שההתפלגות באוכלוסיה עומדת על 65%.

"גם מחקרים העוסקים באופן ספציפי באימוץ ילדים על ידי הורים להט"בים מראים כי אותם ילדים גדלים בצורה מיטיבה, מרגישים שייכות גבוהה למשפחתם המאמצת ואינם שונים מילדים הגדלים במשפחות הטרוסקסואליות", צוין בפנייה.

הכותבים מפרטים את המדיניות הנהוגה בעולם: "על בסיס הידע המחקרי הקיים ועמדתם של ארגונים מקצועיים בעולם, ניתן לראות כי מדינות כמו הולנד, ניו זילנד, אוסטרליה, צפון אירלנד, קנדה, קליפורניה וסקוטלנד, מאפשרות לזוגות להט״בים לאמץ אימוץ פנים ארצי. לשם הדוגמה, כ-10% מסך הליכי האימוץ בצפון אירלנד וכ-8% מכלל הליכי האימוץ בסקוטלנד הם של זוגות להט"ב".

הרופאים כותבים כי עמדתם המקצועית הינה העמדה המקובלת והרווחת בקרב ארגוני בריאות נוספים בעולם. איגודים רפואיים רבים בעולם המערבי הציגו עמדה נחרצת בעד זכותם של להט"ב לאמץ ילדים: האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר פרסמה את עמדתה בשנת 2009, האקדמיה האמריקאית לרפואת המשפחה בשנת 2002, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ב-2002, איגוד הרפואה האמריקאי בשנת 2004, איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי בשנת 2002 ואיגודים רבים נוספים - כולם הביעו עמדה ברורה וחד משמעית בעד אימוץ על ידי זוגות להט"ב.

"כאנשי מקצוע אנו קוראים למשרד הרווחה ולמשרד המשפטים לאמץ את הדעה הרווחת כיום בקרב אנשי המקצוע, בארץ ובעולם, לפיה הורים להט"ב כשירים לאמץ ילדים בדיוק כמו הורים הטרוסקסואלים ולשים קץ לאפליה על בסיס נטייה מינית הקיימת בנושא זה", ציינו הכותבים.

בהודעה לעיתונות שנתלוותה לנייר העמדה נכתב: "האיגודים המקצועיים ימשיכו להתוות קו בלתי מתפשר של קבלת החלטות הנוגעות למדיניות בריאות ורווחה על פי שיקולים עניינים, מבוססי ראיות ומקצוענות".

בדיון בבג"ץ נמסרה הודעת היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב-מיארה, על פיה שינוי החוק, כך שיאפשר לזוגות להט"בים לאמץ בדיוק כמו לזוגות הטרוסקסואליים, צריך להיעשות בחקיקה אך כיוון שאין לכך היתכנות פוליטית כעת, היא הציעה להמשיך לעשות זאת באמצעות פרשנות. בג"ץ קיבל את ההצעה: "לא ניתן להימנע מהכרעה פרשנית". שופטי בג"ץ ימסרו את החלטתם בהמשך.

נושאים קשורים:  להט"ב,  איגודים רפואיים,  חוק אימוץ ילדים,  אפליה,  ההסתדרות הרפואית,  שר המשפטים יריב לוין,  שר הרווחה יעקב מרגי
תגובות
04.08.2023, 12:02

תבינו : ה"מהפכה המשפטית" מבחינת אלו שבעדה היא לא המטרה אלה האמצעי להעמיק ולזרז הפיכתה של ישראל למשהו אחר ושונה בתחליט: מדינת כול אזרחיה,דו לאומית אך עם אזרחים(ערבים-פלסטינים) עם זכויות אזרח מופחתות ,מדינה דתית במובן הרע של המילה,אנטיתזה למדינה ליברלית.
עניין מניעת אימוץ ע"י להט"בים זה רק דוגמית של העתיד -ובעצם כבר הווה-לבוא.

04.08.2023, 19:01

ד"ר פנסוף אתה ממש צודק, זו רק דוגמית. עוד מעט תהיה כאן מדינת הלכה. אי אפשר יהיה לתרגל פוליאמוריה, אי אפשר יהיה להעליב חרדים בפרהסיה, כנראה ידברו בפומבי רק ביידיש , כול הרופאים והטייסים יצטרכו לחבוש כיפה וללבוש ציצית. כול תרופה תעבור אישור כשרות של בד"ץ העדה החרדית. ד"ר פנסוף על תשתטה, אתה רופאלא מתאים לך לכתוב שטויות.

אנונימי/ת
04.08.2023, 17:56

לא הבנתי מה הקשר לאיגודי הרופאים.

אנונימי/ת
04.08.2023, 17:59

אבנר מציג בדיוק את הסיבות לכך שהגענו למצב העצוב של החקיקה הזאת.
הגישה המתנשאת של הציבור מטומטם ולא יודע מה הוא בוחר ולכן צריך ל"הסביר" לו (לחנך אותו?) זה בדיוק מה שהכשיר עבור רוטמן ולוין את הקרקע להעביר את החקיקה.

06.08.2023, 14:27

אחת הבעיות הקשות בחברה היום היא ההתלהמות, האלימות המילולית וההקצנה. מכל הצדדים. האפשרות לפירסום דעה באופן אנונימי מחריפה בצורה קיצונית את הצרה הזו. אני מציע למערכת לבטל את האפשרות להגיב תחת מעטה אלמוניות.

13.08.2023, 02:03

אירלנד זו מדינה מתאימה ללהטבים. שילכו לשם ויקבלו כל מה שהם רוצים.