• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

הרופאים נאלצו לכרות מהמעי של בן שנתיים לאחר שבלע מגנטים

פעוט שאכל פטריית הזיה, בן ארבע שטבע בבריכה בביתו, פעוטה שבלעה קפסולת מדיח כלים, בת ארבע שבלעה סוללה וכמה ילדים שבלעו שרשראות מגנטים – מקבץ תאונות קיץ שהגיעו למלר"ד ילדים ברחבי הארץ

שרשרת מגנטים חסמה את מוצא הקיבה. צילום: "אסותא-אשדוד"

במערך הילדים במרכז רפואי מאיר בכפר סבא טיפלו בשבועיים האחרונים בבת ארבע שבלעה סוללה, בפעוט שטבע בבריכה, בילד שבלע תרופות של סבו, בפעוטה שבלעה קפסולה של מדיח כלים, בילדים ששאפו פיצוחים לריאות, בפעוט שאכל קנאביס שמצא על רצפת הבית ואפילו פעוט שאכל שוקולד שהיתה בו פטריית הזיה.

אבל לא רק ב"מאיר". רופאי בית החולים ספרא לילדים במרכז הרפואי שיבא, תל השומר, נאלצו לכרות חלק מהמעי של פעוט בן שנתיים ממרכז הארץ שבלע שרשרת מגנטים. הפעוט הובהל בשבוע שעבר עם הקאות וחסימת מעיים למרכז לרפואה דחופה בבית החולים, שם התגלו בצילום הרנטגן 17 כדורי מגנט רבי עוצמה. המגנטים יצרו ארבעה חורים במעי הפעוט, והנזק חייב ניתוח לכריתת חלק מהמעי.

ד"ר דניאל שינהר, מנהל מחלקת כירורגיית ילדים בבית החולים ספרא, סיפר כי התדירות שבה נתקלים הרופאים בתופעה גדלה מאוד: ״התינוק הזה הוא כבר הרביעי מאז תחילת השנה. מה שקורה הוא שהמגנטים נפרדים זה מזה בתוך המעיים, כל אחד מטייל למקום אחר, ואז הם מדביקים לולאות מעי אחת לשנייה. ההדבקה הזו יוצרת לחץ על הלולאה ואז נוצרים חורים בין הלולאות״.

סכנת המגנטים הגיעה גם לבית החולים אסותא-אשדוד. שרשרת מגנטים ארוכה הוצאה בשבוע שעבר ממעי של בת עשר. הילדה הגיעה לבית החולים כשהיא סובלת מהקאות מרובות וחיוורון. בצילום התגלתה שרשרת מגנטים במוצא קיבתה והיא הובהלה לחדר ניתוח שבו בוצעה גסטרוסקופית חירום על ידי  ד"ר חני טאף אוליבסטון, מנהלת היחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים, והמרדים ד"ר דמיטרי שמאין. במהלך הניתוח גילתה להפתעתה ד"ר טאף כי לא מדובר בשרשרת רגילה אלא באסופת מגנטים עגולים שנכרכו סביב מוצא הקיבה והמעי הדק.

שרשרת מגנטים שנכרכו סביב מוצא הקיבה והמעי הדק. צילום: "אסותא-אשדוד"

ד"ר מיכל יעקובי, רופאה במיון הילדים ומי שטיפלה בילדה עם הגעתה, סיפרה: "קיבלנו למיון ילדה בת עשר עם הקאות ומראה חיוור, ולאחר בירור התגלה גוף זר, שנראה כשרשרת, חוסם את מוצא הקיבה. הוקפצה גסטרואנטרולוגית והגוף הזר הוצא בשלמותו בחדר ניתוח.  לאור הזיהוי המהיר, לא נגרם נזק למעי אך האירוע יכול היה להיגמר גרוע הרבה יותר. חשוב לציין כי בליעת מגנטים עלולה להיות קטלנית ועל כן יש להרחיקם מילדים".

גם ד"ר אייל זיפמן, מנהל השירות לגסטרואנטרולוגיה ילדים ב"מאיר", מזהיר מפני המגנטים: "זו בעיה שכיחה, בעיקר בגילאי שנה עד שלוש. המגנטים עלולים להיצמד זה לזה ולגרום לפגיעה ברירית המעי עד כדי יצירת נקב במעי וזיהום מפושט בחלל הבטן".

צפונה משם, בבית החולים רות לילדים במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, טופלה ביום ה' האחרון בת שלוש עם סוללה קטנה באף. הפעוטה הגיעה למיון ילדים עם תלונות על כאבי ראש עזים, קושי להירדם ועוד סימנים מדאיגים. בדיקות דימות גילו אינדיקציות להימצאות סוללה קטנה באפה והסוללה הוצאה על ידי צוות אא"ג, כשהיא תחת טשטוש.

הסוללה כפי שנראתה בצילום הדימות. המפרץ השחור בראש התמונה הוא הפרעה מגנטית שהסוללה יצרה בצילום הדימות. צילום: ביה"ח רמב"ם

ד"ר יונתן בוטבול, רופא בכיר במחלקת ילדים ב' ברמב"ם, שהיה כונן באותה העת, אמר כי "במקרה הזה הסיפור הסתיים טוב, אך הרבה דברים היו עלולים לקרות ולהעמיד את הילדה הקטנה בסכנה ממשית לבריאותה. עם תחילתו של החופש הגדול, אנו מפצירים בהורים להשגיח על הילדים בשבע עיניים".

ד"ר זיפמן מ"מאיר" הדגיש גם הוא את הסיכון בבליעת סוללות: "סוללות מטבע מכילות תרכובות של ליתיום ומתכות אחרות שעלולות להפריש חומר הפוגע ברירית המעי. המטען החשמלי של הסוללה מגביר את הנזק לרירית. נוסף על כך הסוללה יוצרת לחץ על אזורים שונים במעי, שמגדיל גם הוא את הפגיעה".

נושאים קשורים:  בית החולים מאיר,  תאונות בילדים,  עצם זר,  בית החולים ספרא לילדים,  אסותא אשדוד,  בית החולים רמב"ם,  חדשות
תגובות