• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

רופאים יוצאים להגנת הטיפול מבוסס הראיות בילדים ונוער טרנסג'נדרים

עשרות רופאים יוצאים כנגד הפרסומים הקוראים לטיפולי המרה בילדים טרנסג'נדרים: "אינם מבוססים על הספרות המקצועית, מגמתיים ומסיתים נגד כל טיפול מאשש מגדר"

ילדים ונוער מגוונים מגדרית. אילוסטרציה

הצהרה חתומה על ידי עשרות רופאים, חברים בהסתדרות הרפואית, בנושא הטיפול בילדים ונוער מגוונים מגדרית, קוראת שלא להתעלם מהידע המחקרי והניסיון הקליני הנצבר בנושא.

ההצהרה פורסמה בסוף השבוע בעקבות מקרה של ילד טרנסג'נדר בן 8 מגבעת שמואל, שאמו התראיינה לאחרונה לכלי התקשורת. הילד, שאמו פרופ' לכימיה העובדת באוניברסיטת אריאל, סיפרה כי בנה עבר התאמה מגדרית לאחר שבגיל צעיר מאוד הצהיר שהוא בן ולא בת וביקש שיתייחסו אליו כאל בן. המשפחה התמודדה עם קשיים ומאבקים משפטיים לאחר שהורי תלמידים בבית הספר בחינוך הממלכתי-דתי שבו למד בגבעת שמואל, חשפו בקבוצות ווטסאפ שהוא עבר התאמה מגדרית. לאחר שהאם, שהתראיינה בתקשורת והצהירה כי תילחם למען בנה, ספגה ביקורת קשה בתגובות על כך שנעתרה לבקשת בנה.

בהצהרת הרופאים נכתב: "אנו, החתומות והחתומים מטה, רואים בדאגה מגמה מתגברת של התקפות על הטיפול מבוסס הראיות בילדים ונוער מגוונים מגדרית. לצערנו, בתקופה האחרונה מתרבות כתבות ופרסומים אשר אינם מבוססים על הספרות המקצועית והינם מגמתיים ומסיתים נגד כל טיפול מאשש מגדר, בין אם הוא נוגע לנפש או לגוף".

בין החתומים על ההצהרה פרופ' דורון גוטהלף, יו"ר האיגוד לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר, ד"ר רועי צוקר, יו"ר החברה הישראלית לרפואת הלהט"ב, ד"ר מיכל שטיין, יו"ר חברה ישראלית לפדיאטריה קלינית, פרופ' יובל ירון, יו"ר איגוד הגנטיקאים הרפואיים בישראל ואחרים.

הכותבים מציינים כי הפרסומים יוצאים כנגד העקרונות הטיפוליים הפסיכותרפויטיים והרפואיים המומלצים על ידי איגודי מקצועות הטיפול בישראל ובעולם ומצרפים להצהרה מספר פרסומים מדעיים משלוש השנים האחרונות ביחס לטיפול בילדים ונוער טרנסג'נדרים.

הכותבים מדגישים כי "פרסומים אלה תומכים בעקיפין בטיפולי המרה, המנוגדים לניירות העמדה האתיים של האיגודים המקצועיים".

הם מצהירים כי אינם מתכוונים לקחת חלק במגמה זו וכי "כמטפלות ומטפלים, נעמוד לצד כל הזקוקות והזקוקים לעזרתנו, תוך נאמנות לאתיקה הטיפולית ולמניעת פגיעה בקבוצות מוחלשות ובמיעוטים".

הכותבים קוראים להורים לילדות, ילדים ונוער מגוונים מגדרית, לפנות, במידה שקיים צורך בטיפול, לנשות ואנשי מקצוע מאיגודי מקצועות הטיפול ולגישות טיפוליות מומלצות בסוגיית זהויות מגדריות ונטיות מיניות שונות ומגוונות. "זאת, בידיעה כי הטיפול המומלץ הוא טיפול מבוסס ראיות, המתאים עצמו לכל ילד, ילדה ומשפחה, מתוך מערכת שיקולים טיפולית רחבה, ומבוסס על ניירות עמדה בנושא של גופים בינלאומיים".

נושאים קשורים:  טרנסג'נדרים,  "טיפולי המרה",  חדשות,  פסיכותרפיה
תגובות
אנונימי/ת
01.05.2023, 19:08

ילד בן 8 יודע מה זה מגדר? כל זה מזכיר את מנגלה שנתח ילדים והזריק להם כל מיני תרופות. לכל המחקרים אותה תוצאה...אוי ואבוי לחוקר שיגיע למסקנות אחרות. ממש ימי הביניים...

אנונימי/ת
01.05.2023, 19:38

מדובר בילדה בת שלוש שהחליטה להיות בן. במקום שההורים יסבירו לה שהיא לא, המשיכו במשחק. מסכנה.

אנונימי/ת
01.05.2023, 20:37

עולם הפוך ראיתי.. איך מחקר יכול להוכיח שילד בן 8 בר דעת להחליט מה מינו? אני בגיל 8 האמנתי שאני פייה, טוב שההורים שלי לא הלכו עם זה רחוק

אנונימי/ת
01.05.2023, 23:49

אם הילדה היתה חשה שהיא תרנגול ולא הומו ספיאנס, האם גם אז ההורים היו תומכים בה, ומבצעים בה התאמה לסוג בעל החיים שהיא החליטה שהיא רוצה להיות? (כגון השתלת נוצות וכרבולת, התאמת מיתרי הקול להשמעת ״קוקוריקו״ אמין יותר, וכו׳)? ומה היו אומרים על כך הרופאים שחתמו על המכתב? הרי כל אחד מחליט מה הוא, ומה הוא לא.... או שלא?

04.05.2023, 23:47

בסופו של יום מדובר בויכוח פוליטי ולא (רק )אקדמי בין אלו שרוצים מדינה יהודית נאורה (כמנוסח במגילת העצמאות על כל חלקיה ובלי להוציא דבר מהקשרו) לבין אלו הרוצים לנתק את המדינה מהיהדות כערך המכונן שלה ותוקפים כל ערך יהודי-ציוני. כן , אני יהודי ואיני דתי. נושא ההמרה מצטרף לרשימת הנושאים בהם שיקול הדעת הרפואי - אתי הפך לסעיף באג'נדה פוליטית. את ההסבר צריך לנפק בראש וראשונה מי שהביא (זיהם?) את הפוליטיקה לרפואה, יו"ר הר"י.