• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ממצא ראשוני: קשר בין אלומיניום בחיסונים לאסתמה בפעוטות

מחקר רטרוספקטיבי שמומן על ידי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות מצא כי חשיפה לאלומיניום בחיסונים לילדים עלולה להגביר את הסיכון לאסתמה לפני גיל חמש | החוקרים מדגישים: יש לפרש את התוצאות בזהירות

אסתמה בילדים. אילוסטרציה

מחקר חדש מצביע על כך שייתכן שיש קשר בין אלומיניום שנמצא בחיסונים הניתנים לילדים בשנתיים הראשונות לחייהם לבין הסיכון לפתח אסתמה לפני גיל חמש. הממצאים הם ראשוניים והמחברים קובעים שיש לפרש את התוצאות בזהירות.

המחקר פורסם בכתב העת Academic Pediatrics, ומחבריו הדגישו שהם חוששים שבעידן של מידע שגוי על חיסונים והימנעות מתרחבת אצל הורים לחסן את ילדיהם, יש לראות את התוצאות כהתחלה של חקירה ולא כמסקנה של חקירה. ד"ר מתיו דיילי, מוביל המחקר, אמר לאתר STAT שהתוצאות לא ישנו את האופן שבו הוא עוסק ברפואת ילדים. דיילי, חוקר בכיר במכון לחקר הבריאות בקייזר פרמננטה בקולורדו, הוסיף שהוא עדיין מתכוון להמליץ למטופליו על חיסונים באותה מידה שהמליץ עליהם לפני ממצאי המחקר.

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) שמימן את המחקר הודיע שלא ישנה את המלצותיו לגבי חיסונים שיש לתת לילדים בהתבסס על מחקר יחיד זה, וציין שמחקרים קודמים לא מצאו קשר בין חיסוני ילדות לאסתמה. לפי ה-CDC, הוספת אלומיניום לחיסונים התרחשה בשנת 1991, ואילו העלייה בשיעור האסתמה נצפתה לראשונה בשנת 1980. עוד צוין כי גורמים רבים שלא ניתן למדוד במחקר זה עלולים להגביר את הסיכון של ילד לפתח אסטמה.

דיילי ועמיתיו ביצעו את העבודה לאחר שדו"ח משנת 2013 על בטיחות חיסונים קבע שיש צורך במחקר נוסף שיבדוק אם יש קשר בין חשיפה לאלומיניום בחיסונים לבין התפתחות אסתמה. "קיימת אפשרות תיאורטית שאלומיניום יכול להגביר את הסיכון לאלרגיה, אבל הייתי מדגיש שאפשרות תיאורטית זו מבוססת על נתונים מוגבלים למדי מבעלי חיים", אמר דיילי.

אלומיניום משמש במספר חיסונים כאדג'ובנט, חומר שמגביר את התגובה החיסונית שהמוצר מפעיל. חיסונים שמכילים אלומיניום כוללים: דיפתריה, טטנוס ושעלת; הפטיטיס B וכמה גרסאות של חיסון נגד דלקת קרום המוח (HIB) וחיסונים נגד זיהומים פיונוקוקיים. חיסוני קורונה וחיסוני שפעת אינם מכילים אלומיניום ציינו ב-CDC.

החוקרים ציינו שאחד הדברים שמקשים על המחקר הוא שילדים קטנים נחשפים גם למקורות אחרים של אלומיניום המצוי בחלב אם, בפורמולות לתינוקות ובמזון באופן כללי. עם זאת, הם ציינו שדו"ח משנת 2019 הראה כי רק מעט אלומיניום שמגיע ממקורות תזונתיים נספג דרך מערכת העיכול.

המחקר הנוכחי התבסס על קבוצה גדולה של ילדים - כמעט 327,000. עם זאת, הוא לא היה ניסוי קליני שבו חלק מהילדים קיבלו התערבות והאחרים קיבלו פלצבו, אלא מחקר תצפיתי רטרוספקטיבי שבו נסרקו רשומות רפואיות של ילדים מחוסנים ולא מחוסנים.

מחקרים תצפיתיים אינם יכולים להוכיח שדבר אחד גרם לדבר אחר. הם יכולים לזהות אם יש או אין קשר בין תוצאה בריאותית לבין תרופה או חיסון, מזון או פעילות. משום כך, בשלב זה לא ניתן לכמת, אם בכלל, את הסיכון של ילד לפתח אסתמה בעקבות קבלת חיסונים עם אלומיניום. השכיחות של אסתמה מתמשכת בילדים מתחת לגיל חמש היא כ-3.8% ויש, כאמור, לאסתמה הרבה טריגרים סביבתיים.

הילדים שנחקרו נולדו בין תחילת 2008 לסוף 2014 וטופלו בשבעה בתי חולים ברחבי ארה"ב. החוקרים חילקו את הילדים לשתי קבוצות - אלה שסבלו מאקזמה עד גיל 12 חודשים ואלה שלא. אקזמה ואסטמה הן מחלות אלרגיות, וילדים עם אקזמה יכולים להיות בעלי נטייה לפתח אסתמה בשיעורים גבוהים יותר מאשר ילדים ללא אקזמה, ללא קשר למידת החשיפה של כל אחת מהקבוצות לאלומיניום בחיסונים.

החוקרים אספו נתונים על כמה חיסונים קיבל כל ילד בקבוצה לפני שמלאו לו שנתיים, תוך שימוש בנתונים אלה כדי להעריך את החשיפה של כל ילד לאלומיניום. לאחר מכן הם בדקו אילו ילדים פיתחו אסתמה מתמשכת בין הגילאים שנתיים עד חמש. ההגדרה שלהם לאסתמה מתמשכת - שיכולה להיות קשה לאבחון - היתה שימוש בשתי תרופות ארוכות טווח או יותר לטיפול באסתמה.

6% מהילדים שסבלו מאקזמה פיתחו אסתמה, לעומת 2.1% מהילדים שלא סבלו מאקזמה. הניתוח העלה שיש קשר חיובי בין כמות החשיפה לאלומיניום והתפתחות אסתמה בשתי קבוצות הילדים. עם זאת, לחוקרים לא היה רקע לגבי הילדים שפיתחו אסתמה, למשל אם הגיעו ממשפחות עם היסטוריה של אסתמה או עם נחשפו לעישון פסיבי בביתם. החוקרים הגיעו למסקנה שהנושא ראוי למחקר נוסף.

נושאים קשורים:  אלומיניום,  חיסונים,  ילדים,  אסתמה,  אקזמה,  מחקרים,  חדשות
תגובות
04.10.2022, 00:15

הנושא אכן ראוי למחקר נוסף.
הבעיה היא שספקנות הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמחלה קטלנית.

אנונימי/ת
10.10.2022, 12:11

אלומיניום נמצא גם בסוגים מסויימים של חיסוני אלרגיה .... לדאוג ?