• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • מזכ"ל: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
מחקרים

עלייה חדה בשיעורי השפעת בחצי הכדור הדרומי – סימן לבאות?

נתונים מהתוכנית לניטור מקרי שפעת באוסטרליה מדגימים עלייה משמעותית במספר הפניות בגין מחלה דמויית שפעת בהשוואה לשנים הקודמות

זן h1n1 של נגיף השפעת (צילום: אילוסטרציה)
זן H1N1 של נגיף השפעת. הבולט ביותר השנה (צילום: אילוסטרציה)

ממצאים מדאיגים עולים מחצי הכדור הדרומי באשר לאופייה של מחלת השפעת השנה. לפי הנתונים מהתוכנית לניטור מקרי שפעת באוסטרליה עולה כי במהלך עונת השפעת של שנת 2022 באוסטרליה, ובפרט בחודש יולי 2022 (חודש המקביל לחורף בישראל), נראה כי ישנה עליה משמעותית בתחלואה משפעת בחצי הכדור הדרומי.

בכל שנה שינויים בנגיף השפעת משפיעים על חומרת השפעת ותפוצתה ברחבי העולם. זנים שונים של שפעת יכולים להשפיע על תתי-קבוצות שונות באוכלוסייה וכתלות בתתי הסוגים הנפוצים בעונה, עונת השפעת משתנה משנה לשנה. במדינות רבות קיימות תוכניות ניטור נרחבות שמטרתן לעקוב אחר הפעילות של נגיף השפעת, החומרה העונתית של המחלה, ההשפעה של הנגיף על האוכלוסייה ויעילות החיסונים והתרופות כנגד הנגיף.

הממצאים העדכניים מראים כי נכון ליולי 2022, שיעור המחלה דמויית השפעת עבר את הממוצע ב-5 שנים האחרונות, והגיע לשיא של כ-12.7 מקרים לכל 1,000 פגישות רופא בשבוע (בשבוע 25 של השנה), ולאחר מכן ירד לשיעור של 6.8 מקרים לכל 1,000 פגישות רופא (בשבוע 28 של השנה). מאז תחילת תקופת המעקב באפריל 2022, 60.4% מהאנשים שאושפזו עם שפעת מאומתת בבתי החולים היו ילדים בני פחות מ-16 שנים, 22.1% היו מבוגרים בגילאי 16 עד 64 ו-17.5% היו מבוגרים בגילאי 65 ומעלה. מבין קבוצת הילדים מתחת לגיל 16 שאושפזו עם שפעת מאומתת עד כה, 6.5% אושפזו בטיפול נמרץ, בהשוואה ל-9.4% מהמבוגרים בגילאי 16 עד 64 ו-4.2% מהמבוגרים בני 65 ומעלה.

יש לציין כי הממצאים הסופיים של עונת השפעת טרם סוכמו על ידי הרשויות הרגולטוריות באוסטרליה ובנוסף כי למגפת הקורונה השפעה משמעותית על נתוני התחלואה משנים קודמות ובשנה זו.

הממצאים מדאיגים עוד יותר לאור נתוני סוף עונת השפעת בשנה שעברה, שלפי נתונים ממחקר דני הראתה עלייה מאוחרת חדה במספר מקרי השפעת. בנוסף, המחקר גם הדגים יעילות חיסונים נמוכה נגד הזן A(H3N2), בעיקר בקרב מבוגרים מעל גיל 45 שחוסנו בחיסון ה-QIV, חיסון הכולל את ארבעת זני השפעת שהיו נפוצים בעונת הקיץ בחצי הכדור הדרומי. לדברי החוקרים, הירידה ביעילות החיסון עשויה לנבוע משילוב של ירידה בחסינות וסחף אנטיגני.

המחקר השווה בין קבוצות הגילאים השונות והראה יתרון ביעילות החיסון בקרב קבוצת הגיל 2-6 שנים. בקבוצת גילאים זו, ל-92% מהנבדקים ניתן חיסון חי-מוחלש בתרסיס לאף. לדברי החוקרים, יעילות ההתחסנות הגבוהה בקבוצת גיל זו עשויה להיות קשורה למתן החיסון החי-מוחלש, שכן הוא יכול לגרום לתגובה חיסונית טובה יותר בשכבת האפיתל הרירית.

נושאים קשורים:  מחקרים,  השפעת הסביבה על הבריאות,  חיסון לשפעת,  זני שפעת,  תגובה חיסונית