• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
מחקרים

יעילות השיטות למניעת פגיעה כלייתית חריפה בילדים

במחקר שנערך לאחרונה הושוו שיטות שונות למניעת פגיעה כלייתית חריפה בילדים. ההשוואה שבוצעה לא העלתה הבדלים מובהקים בין הטיפולים לבין הביקורת

כשל כלייתי (מימין), לעומת כליה מתפקדת (צילום: אילוסטרציה)

פגיעה כלייתית חריפה (AKI) היא סיבוך שכיח לאחר ניתוחי לב בילדים. סיבוך זה נקשרת לתחלואה קטלנית בשיעור גבוה. במחקר מסוג מטא-אנליזת רשת (Network meta-analysis) החוקרים השוו בין יעילות הטיפולים הנמצאים בשימוש על מנת למנוע פגיעה כלייתית חריפה לאחר ניתוחי לב בילידים. הטיפולים שנבדקו כוללים טיפולים תרופתיים ושאינם תרופתיים.

לצורך המחקר, שפורסם בכתב-העת 'Clinical Journal of the American Society of Nephrology', החוקרים סרקו את מאגרי המידע - PubMed/MEDLINE, Embase, Cochrane Controlled Trials Register, וכן רשימות סימוכין של מאמרים הקשורים לנושא. מקורות המידע נסקרו לאיתור מחקרים מבוקרים עם הקצאת משתתפים אקראית ממועד הקמת המאגר ועד לאוגוסט 2020.

במטה-אנליזה נכללו 20 מחקרים בהשתתפות 2,339 מטופלים. ו-11 אסטרטגיות מניעה אשר עמדו בקריטריוני ההכללה. תוצאות מטה-אנליזה "מסורתית" הדגימו כי אין הבדל מובהק בין קורטיקוסטרואידים, פנולדופם, עמילן הידרוקסיאתיל או התניה מקדימה איסכמית (Ischemic preconditioning) לעומת טיפול "ביקורת".

לעומת זאת, ניתוח עוקב של המחקרים השונים הדגים הפחתת סיכון יחסית של 80% בשימוש בדקסמדטומידין, והפחתת סיכון יחסית של < 57% בשימוש בהתניה מקדימה איסכמית.

על אף כל זאת, מטא-אנליזת הרשת לא הצליחה להדגים הבדל מובהק בין הטיפולים שנבדקו. הטיפולים שנבדקו כללו גם אצטמינופן, אמינופילין, לבוסימנדן ומילרינון, וכן מעקף לב ריאה בטמפרטורה רגילה (normothermic cardiopulmonary bypass).

בשטח שתחת עקומת הדירוג המצטבר של ההסתברויות נראה כי מילרינון (76%) היא בעלת הסיכון הנמוך ביותר לפגיעה כלייתית חריפה, כאשר לאחר מכן ממוקמים הטיפולים בדקסמדטומידין (70%), לבוסימנדן (70%), אמינופילין (59%), מעקף לב ריאה בטמפרטורה רגילה (57%) והתניה מקדימה איסכמית (55%). עם זאת, כל אלה הראו חפיפה חשובה.

החוקרים סיכמו כי נכון להיום אין ממצאים ממחקרים אקראיים ומבוקרים המדגימים כי טיפולים שונים למניעת פגיעה כלייתית חריפה בילדים הינם יעילים. ייתכן וישנה יעילות מסויימת לדקסמדטומידין והתניה מקדימה אסכמית.

מקור: 

Van den Eynde, J., Cloet, N., Van Lerberghe, R., Sá, M. P., Vlasselaers, D., Toelen, J., Verbakel, J. Y., Budts, W., Gewillig, M., Kutty, S., Pottel, H., &amp; Mekahli, D. (2021). Strategies to prevent acute kidney injury after pediatric cardiac surgery. Clinical Journal of the American Society of Nephrology, 16(10), 1480–1490. https://doi.org/10.2215/cjn.05800421

נושאים קשורים:  מחקרים,  פגיעה כלייתית חריפה,  כשל כלייתי חריף,  ניתוחי לב בילדים
תגובות