• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
מחקרים

הקשר בין עישון בהריון לאסתמה בשנה הראשונה לחיים

חוקרים הציגו תוצאות מחקר המדגימות קשר בין אסתמה לעישון בזמן ההריון

עישון במהלך ההריון (צילום: אילוסטרציה)

חוקרים ביקשו להעריך את הקשר בין עישון האם בזמן ההריון לבעיות בריאותיות בצאצא במהלך השנה הראשונה לחייו. בפרט, שמו להם החוקרים למטרה לאפיין את הקשר בין העישון במהלך ההריון להופעת אסתמה בשנה הראשונה לחיים.

במסגרת המחקר של עקבו החוקרים אחר עוקבה של 648 יילודים אשר נולדו בזמן ובחיים בביה"ח Hospital de Sagunto שבוולנסיה, ספרד, במשך שנה. תקופת המעקב הייתה 12 חודשים ובמהלכה נאספו, באופן פרוספקטיבי, נתונים קליניים של היילודים ממאגר המידע של תיקים רפואיים אמבולטוריים השייך למערכת הבריאות של ולנסיה.

תוצאות המחקר הדגימו כי עישון במהלך ההריון תועד ב-164 (25.3%) אימהות. עוד נמצא כי במהלך השנה הראשונה לחיים, אבחנה של אסתמה ניתנה ל-101 יילודים, עם היארעות של 15.7%. אבחנה של אסתמה (25.6% לעומת 12.3%; p<0.0001) ודלקת סימפונות (44.5% לעומת 28.6%; p=0.0002) הייתה שכיחה יותר במהלך השנה הראשונה לחיים בקרב תינוקות לאימהות שעישנו במהלך ההריון. כמו כן, נמצא כי ההסתברות לפתח אסתמה במהלך השנה הראשונה לחיים הייתה גבוהה פי 2 בקרב תינוקות ממין זכר ופי 2.5 בהינתן שהאם עישנה במהלך ההריון. ניתוח תוצאות המחקר הדגים כי עד 52% ממקרי האסתמה שאירעו בקרב תינוקות לאימהות מעשנות היו ניתנים למניעה אילו אלה לא היו מעשנות במהלך ההריון. עוד הודגם כי תינוקות בקבוצת האימהות המעשנות הציגו משקל ואורך נמוכים יותר בלידה בהשוואה לתינוקות לאימהות שלא עישנו במהלך ההריון, אך הבדלים אלה נעלמו כמעט לגמרי לאחר 6 ו-12 חודשים.

תוצאות מחקר זה מדגימות כי אסתמה שמתפתחת במהלך השנה הראשונה לחיים הדגימה קשר ברור לסטטוס העישון של האם במהלך ההריון. אם כך, ראוי להזהיר נשים בהריון אודות הסכנה של התפתחות מחלות נשימתיות בסמוך ללידה בעקבות שימוש בטבק במהלך ההריון.

מקור: 

Rivas-Juesas C. et al. Allergologia et Immunopathologia (2021). https://doi.org/10.15586/aei.v49i5.439

נושאים קשורים:  מחקרים,  עישון בהריון,  אסתמה בילדים,  משקל לידה,  הריון
תגובות