• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
סקירה

חידושים בטיפול בדלקת ויראלית ובזיהומים בחלל הפה והגרון

"בטאדין גארגל" היא התרופה היחידה בישראל עם התוויה מאושרת לטיפול בדלקות ויראליות של חלל הפה והגרון ומיועדת גם לטיפול בזיהומים חיידקיים ופטרייתיים בחלל הפה והגרון. יש לה יעילות מוכחת כנגד מגוון רחב של פתוגנים, כולל וירוסים, חיידקים ופטריות. בשיתוף "רפא"

14.03.2021, 10:54

חדש על שולחן הטיפולים הישראלי: "בטאדין גארגל", תרופת מרשם הנלקחת באמצעות גרגור קצר, שיש לה התוויה רשומה לטיפול בדלקות נגיפיות ובזיהומים חיידקיים ופטרייתיים בחלל הפה והגרון.

מרבית דלקות הגרון נגרמות מווירוסים, ובניגוד לדלקת חיידקית, לא היה להן עד היום כל טיפול ייעודי, פרט לטיפול סימפטומטי תומך – בעיקר משככי כאבים ותכשירים להורדת חום.

בטאדין גאגרל מכיל תמיסת יוד מרוכזת (Povidone-iodine 7.5%), המיועדת לגרגור ושטיפת פה לתינוקות בגיל 6 חודשים ויותר, לילדים ולמבוגרים, לטיפול בדלקת גרון ויראלית ולהתוויות מאושרות נוספות (ר' להלן).

התוויות:

  • לטיפול בזיהומים/דלקות בחלל הפה, הגרון והחניכיים, הנגרמים מווירוסים, חיידקים ופטריות.
  • לטיפול בפציעות בפה ובגרון.
  • לחיטוי חלל הפה לפני ניתוחים.
  • למניעת דלקות וכיבים בחלל הפה הנגרמים מטיפולים רדיותרפיים.

קונטרה-אינדיקציות: רגישות ליוד; היפרתיירואידיזם או מחלות אחרות של בלוטת התריס; Duhring's disease; לפני ואחרי טיפול ביוד רדיואקטיבי. 

לתמיסה יש יעילות מוכחת כנגד מגוון רחב של פתוגנים, כולל וירוסים, חיידקים ופטריות; הפעילות האנטי ויראלית שלה נשמרת בפלורה בפה במשך כ-3 שעות; יש לה פרופיל בטיחות גבוה, גם בשימוש בחלל הפה או לשטיפת הפה; ובנוסף, הפחתת כמות הווירוס ברוק של המשתמשים בה, עשויה להפחית הדבקות בין אנשים.

בטאדין גארגל: הנחיות שימוש בטיפול בדלקות גרון ויראליות

בטאדין גארגל חדש בישראל, אבל לא בעולם: התרופה משווקת ב-17 מדינות מוכרות (בכולן ללא חובת מרשם רופא), בהן גרמניה, שבדיה ושווייץ. משרד הבריאות היפני ממליץ על גרגור יום יומי של תמיסת יוד על מנת לשלוט בזיהומים בדרכי הנשימה והפה.

זיהומים בחלל הפה והגרון

זיהומים בחלל הפה והגרון הם אחד הגורמים הנפוצים ביותר למחלות בקהילה, עם סימפטומים של נזלת, סינוסיטיס או דלקת גרון. הם יכולים להופיע כמחלה קלה כמו הצטננות ועד מחלות חמורות וקשות. מקור מרבית הזיהומים בחלל הפה והגרון הוא ויראלי.

בנוסף לווירוסים אנדמיים עונתיים, כגון וירוס השפעת, ישנם וירוסים חדשים ומתחדשים האחראיים על זיהומים חמורים בדרכי הנשימה. בין אלה ניתן להזכיר את ה-SARS-CoV ו-MERS-CoV. וירוסים אלה מתפשטים דרך מגע בין אנשים ובאמצעות טיפות שמקורן במערכת הנשימה.

טיפול בפתוגנים בחלל הפה והגרון

(PVP-I) Povidone Iodine החומר עליו מבוסס בטאדין גארגל, הוא חומר יעיל ובטוח לחיטוי והשמדת פתוגנים על פני חלקים חיצוניים בגוף והעור. הוא נמצא בשימוש נרחב ברפואה מאז שנות ה-50 של המאה שעברה.

מחקרים מוכיחים כי תמיסות לשטיפת הפה המבוססות על PVP-I מגנות ביעילות נגד ספקטרום רחב של פתוגנים, כולל: וירוסים, חיידקי גרם חיובי וגרם שלילי, ספורות, פטריות, פרוטוזואות ומיקרואורגניזמים נוספים.

גרגור תמיסת פובידון איודין (בטאדין גארגל) עשוי לסלק חלבונים (פרוטאזות) העלולים לגרום לדלקות בדרכי הנשימה ומסייעים בשכפול הווירוסים.

הודות ליעילותו המוכחת, גרגור PVP-I עשוי לסייע במניעת התפשטות וירוסים בחלל הפה והגרון, גם כאשר אדם נדבק בווירוס דרך טיפות המגיעות לפה (למשל, מגע בפה עם ידיים נגועות בזמן האוכל).

ישנן ראיות לכך ש-PVP-I משבית את פעילותו של וירוס SARS-CoV-1 תוך מספר שניות.

מחקר: פעילות אנטי בקטריאלית יעילה, ללא נזק למוקוזה

במחקר שהתפרסם ב-2018 ב-Infectious Diseases and Therapy, נבדקה יעילות התמיסה בגרגור מול Klebsiella pneumoniae,י Streptococcus pneumoniae,יSARS-CoV, MERS-CoV, Rotavirus ו-H1N1.

מסקנות המחקר הראו כי ל-PVP-I בגרגור/שטיפת פה ישנה פעילות אנטי בקטריאלית ואנטי ויראלית מהירה כנגד כל הפתוגנים הנשימתיים שנבדקו במחקר, בהתאם לסטנדרטים האירופאיים.

לאחר חשיפה של 15 שניות לתמיסת PVP-I לגרגור/שטיפת פה, מהולה ביחס של 1:30 (שוות ערך לריכוז PVP-I 0.23%) נצפתה פעילות אנטי-בקטריאלית יעילה כנגד Klebsiells pneumoniae ו-Streptococcus pneumoniae, והיא חסמה במהירות את פעילותם של נגיפי SARS-CoV, MERS-CoV, שפעת (N1H1) ווירוס רוטה.

בניגוד לתכשירי חיטוי אחרים, PVP-I פומי לא גורם לגירוי או לנזק של המוקוזה בפה, גם בשימוש ארוך טווח. בנוסף, למרות שעשויה להיות ספיגה סיסטמית של יוד בשימוש ארוך טווח, הופעת תסמינים בבלוטת התריס אינה שכיחה.

מידע על התרופה

בטאדין גארגל היא תרופת מרשם, המשווקת ע"י חברת התרופות רפא. אפשר להשיג אותה ברשתות הפארם ובבתי המרקחת הפרטיים במחיר של 49.90 שקלים ל- 120 מ"ל.

להזמנת פנקסי מרשמים, לחץ/י כאן.

עלון לרופא באתר משרד הבריאות

עלון לצרכן באתר משרד הבריאות

נושאים קשורים:  סקירה,  דלקת בדרכי האוויר,  דלקת גרון,  זיהומים בדרכי האוויר,  בטאדין גארגל,  זיהומים פטרייתיים פולשניים