קורונה בישראל

תכנית הרמזור של גמזו תעלה שוב לדיון מול השרים – ליצמן מאיים להתפטר

השרים ליצמן ודרעי מתנגדים לתכניתו המפורטת של פרויקטור הקורונה, שבין השאר אוסרת על פתיחת שנת הלימודים ביישובים עם רמת תחלואה גבוהה, רובם חרדיים | השר אלקין יציע מתווה חדש לנסיעות לאומן

מימין פרופ' רוני גמזו ולשמאלו מנהל בית החולים האנגלי בנצרת, פרופ׳ פהד חכים. צילום: דוברות בית החולים

"תכנית הרמזור" של פרופ' רוני גמזו תעלה בפעם הרביעית לדיון שרים שנקבע להיום (א') בשעה 18:00 במסגרת קבינט הקורונה. ההערכות שהדיון יימשך מעל ארבע שעות ולפי דיווחי התקשורת הבוקר, "הישיבה צפויה להיות סוערת".

בשלוש הישיבות הקודמות שבהן הוצגה התכנית היא נתקלה בעיקר בהתנגדויות של השרים החרדים. פרופ' גמזו חותר שיישום תכניתו המפורטת יחל מחרתיים, 1 בספטמבר. הוא דורש ששנת הלימודים לא תיפתח לפי שעה בערים האדומות שבהן שיעורי תחלואה גבוהים ביחס לכל שאר היישובים בארץ.

אחת מהצעות הפשרה שעלו: הלימודים בכיתות א'-ו' יתקיימו בהתאם להגבלות שונות שנקבעו כבר, בעוד חטיבות הביניים והתיכוניים ביישובים האדומים יחלו בלימודים רק לאחר חגי תשרי, כאשר תתקבל תמונה ברורה יותר על השפעת פתיחת שנת הלימודים על התחלואה בגילאים הצעירים וההידבקות בקרב התלמידים היותר בוגרים.

כמו כן, קיימת המלצה לאפשר לימודים בישיבות ובמוסדות חינוך במתוכנת של פנימיה בערים האדומות. שלשום קיים פרופ' גמזו ביקור בעיר טירה שבה שיעור תחלואה גבוה ביחס לגודל האוכלוסיה וציין שכ-20 ישובים נכללים ברשימת הערים האדומות וכי הוא יציע הטלת קנס של 50 אלף שקל על כל בעל אולם אירועים שיתברר כי אפשר עריכת חגיגה רבת משתתפים מעבר למכסה שנקבעה. קודם לכן ביקר גמזו בבית החולים האנגלי בנצרת ונפגש עם פרופ׳ פהד חכים, מנהל בית החולים המתמודד כיום עם גל התחלואה השני ועם עלייה חדה במספר הנדבקים בקורונה בערי המגזר הערבי, ביניהן נצרת.

פרופ' גמזו גם מציע חלופה להטלת סגר כללי בתקופת חגי תשרי תוך ניצול הימים הבאים עד ראש השנה לביסוס התשתיות הנדרשות לקטיעת שרשרת ההדבקה במיוחד ביישובים שבהם קיימת תחלואה גבוהה.

על פי המתווה שהכין פרופ' גמזו, לקראת סיום שלב א' בהפעלת התכנית שלו, ב-10 בספטמבר ייבחנו מחדש מדדי התחלואה. אם מקדם ההדבקה, ה-R, יהיה באותה נקודת זמן שווה ל-1 (מעט יותר מהיום) או שיהיה זינוק במספר החולים במצב קשה או המאושפזים בבתי החולים, יחל המעבר לשלב ב'. אם לא, יימשך ביצוע שלב א', הכולל גם הקפדה על כל ההגבלות שנקבעו עבור הישיבות וביסוס מערך החקירות האפידמיולוגיות לקטיעת שרשראות ההדבקה על ידי פיקוד העורף.

שלב ב' בתכנית: סגר ביישובים אדומים בלבד

שלב ב' בתכנית אמור להתחיל באמצע ספטמבר ולהימשך כשלושה שבועות, וזאת במקרה שתהיה תחלואה גבוהה. פרופ' גמזו מציע שאז יוטלו הגבלות תנועה בשכונות בערים האדומות וביישובים אדומים בלבד.

באותם ישובים ושכונות יותרו תפילות בחגים אבל רק בחוץ; ייבחרו ימים לסגירת המסחר, הקניונים, השווקים, המסעדות, בתי הקפה וכן תיסגר באותם ישובים מערכת החינוך. כמו כן ייסגרו מקומות העבודה שבהם קיימת קבלת קהל. המגזר הציבורי באותם ישובים יעבוד במתכונת חירום. בימי ראש השנה וכיפור תוגבל תנועת תושבים ל-500 מטר בלבד מהבית וזאת לכלל הציבור וכן ייקבע שוב כי התכנסות חגיגית תהיה רק כשמדובר במשפחה הגרעינית.

יו"ר יהדות התורה, שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, כבר הודיע כי אם יוחלט להטיל סגר בתקופת החגים כדי למנוע את התפשטות הקורונה - מפלגתו תשקול פרישה מהממשלה. לדבריו, הגיע להסכמה עם שר הפנים אריה דרעי כדי שלא לאפשר הטלת סגר בחגים.

הבוקר התייחס סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש בראיון ל-Ynet לאיומי שר הבינוי והשיכון בדבר פרישה מהממשלה במקרה שיוטל סגר בחגים: "לכולם ברור, ואני אומר את זה גם לשר ליצמן, אם נגיע למספרים שיגרמו לאי ספיקה בבתי החולים ולחוסר יכולת טיפול במערכת הבריאות, יהיה סגר. לא תהיה פה פשרה".

נושא אחר שאמור לעלות לדיון היום קשור ל"מתווה אומן" לאחר שראש הממשלה הטיל על השר זאב אלקין להציע מתווה שיאפשר בכל זאת לחסידי ברסלב לצאת לאומן . עדיין לא ברור כיצד תגיב על כך ממשלת אוקראינה וגם העיר אומן.

נושאים קשורים:  פרופ' רוני גמזו,  תכנית הרמזור,  יעקב ליצמן,  אריה דרעי,  יואב קיש,  חדשות,  קורונה,  סגר,  חגי תשרי,  זאב אלקין,  שנת הלימודים
תגובות
 
אנונימי/ת
30.08.2020, 12:59

ליצמן מאיים להתפטר או מבטיח להתפטר?

31.08.2020, 22:28

גם אני רציתי לומר. \"מבטיח?!\"
אנחנו יכולים להיות רגועים. הוא יתפטר ביום שאני אהיה רקדנית בלט בלונדינית......

אנונימי/ת
01.09.2020, 10:42

יש עדיין יש תקוה שיוגש נגדו כתב אישום.
על הקורונה אי אפשר לבנות, כי כבר חלה והחלים

01.09.2020, 11:47

אני שונאת את ליצמן, הוא חרדי, מסריח, יש לו זקן ארוך, ומבטא גליציאני
שונאת אותו
כל כך כיף לשנוא. זה ממכר. תשאלו כל אנטישמי אירופאי מצוי...

אנונימי/ת
01.09.2020, 13:31

הניסיונות העלובים שלך להפוך כל דבר לגזענות ואנטישמיות הם די פתטיים.
אם החשדות נגדו נכונים הוא מושחת שמקומו בכלא ואם לא הוא סתם אדם שלא ראוי לכהן משרה מיניסטריאלית. כך או כך - במדינה מתוקנת אסור שאחד כמוהו יכהן כשר. ללא קשר למה הוא מאמין. אנשים שמאמינים באמונות טפלות לא מפריעים כל עוד הם לא רוצים שגם אחרים יחיו על פי האמונות הטפלות שלהם.

אנונימי/ת
01.09.2020, 23:13

תגובתך מבזה את הפורום תעברי לישראל היום שם יש מקום לכשמותך