• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
קורונה בישראל

"ישראל נכנסת לגל תחלואה שני של קורונה והוא לא פחות חמור מקודמו"

דו"ח המרכז הלאומי למערכה בקורונה מתריע: בתוך חודש מספר הנדבקים היומי יעמוד על יותר מאלף ומספר הנפטרים יגיע למאות | המחברים ממליצים לשקול את ההקלות החדשות ומזהירים מפני חזרה לסגר

קורונה בישראל. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

דו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של משרד הבריאות וצה"ל מזהיר כי אם לא יינקטו הפעולות הדרושות, בעוד כחודש מספר הנדבקים היומי בישראל יעבור את ה-1,000 ומספר הנפטרים הכולל יגיע למאות רבות. "קצב הנדבקים עלול להביא להחלטות קשות ובחינת סגר כולל", נאמר בדו"ח שפורסם אתמול (מוצ"ש).

"מדינת ישראל", הודגש בדו"ח, "נכנסת בימים אלה לגל שני של תחלואת קורונה והוא שונה במאפייניו מהגל הראשון אך לא פחות בחומרתו. במהלך השבועות האחרונים עולה מספר הנדבקים החדשים בנגיף הקורונה באופן עקבי. בשבוע של ה-21-15 במאי מספר הנדבקים הממוצע שנתגלו מדי יום עמד על 16  וכיום, כעבור ארבעה שבועות, הממוצע היומי - כ-200 נדבקים חדשים".

מחברי הדו"ח מתריעים כי "אם לא יינקטו פעולות כלשהן וקצב הגידול הנוכחי לא יקטן משמעותית - כלומר יישאר בטווח של 4% עד 8% ליום, בעוד כחודש מספר הנדבקים החדשים היומי יעמוד על יותר מ-1,000 ומספר הנפטרים הכולל יגיע למאות רבות".

מחברי הדו"ח מציינים כי ביום חמישי שעבר אובחנו 304 נדבקים חדשים - הפעם הראשונה מאז אפריל שהמספר היומי חצה את ה-300. מספר הבדיקות שנערכו ביום חמישי היה 17,263. "מצב עניינים זה עלול להוביל להחלטות משקיות קשות מאוד, עד כדי בחינת חידוש סגר כולל", נכתב בדו"ח.

"עלייה במספר החולים הקשים תגרום לעומס קשה על מערכות הבריאות"

מחברי המסמך הציגו את  ההנחות המחקריות העומדות בבסיס המודל שלהם: קצב הגידול יישמר ולא יעלה - למרות הרחבת ההקלות; התפלגות גילאי הנדבקים תישמר - למרות שבהדרגה התחלואה זולגת מבתי הספר לשאר האוכלוסיה; שיעור הנפטרים והחולים במצב קשה ביחס למספר הנדבקים הידועים בכל קבוצת גיל יהיה דומה לגל הראשון, אולם זוהי הנחה מקלה, כיוון שהמשך עלייה במספר החולים במצב קשה עלול להביא בשלב מסוים לעומס קשה על מערכות הבריאות, אשר יביא גם לעלייה בתמותה. שיערוך מספר החולים שיגיעו למצב קשה או למוות בכל תאריך חושב מתוך אלה שאומתו באותו שבוע - גם אם ההידרדרות תתרחש מאוחר יותר.

מחברי הדו"ח ממליצים לשקול מחדש את ההקלות שעליהן הוחלט בימים האחרונים מבחינת השלכותיהן על התחלואה ומבחינת המסר שהן משדרות לציבור. כמו כן, להרחיב משמעותית את ההסברה ברמה הלאומית והמקומית, שכן עולה החשש שחומרת המצב איננה ברורה דיה לציבור ויש למקד מאמצי הסברה ייעודיים למגזרים השונים. "בראייתנו, דוגמה אישית בקרב מנהיגים ובכירים במשק ובכלל המערכת הציבורית תהווה גורם משמעותי בתמיכה במאמצי ההסברה", נכתב.

כן מומלץ להרחיב את האכיפה ואת סמכויות האכיפה של הרשויות המקומיות במרחב הציבורי ולגבש מנגנון יעיל לאכיפת הבידוד, "לאור הפער המסתמן בהיבט הזה".

עוד צוין כי יש לממש באופן מואץ את מנגנוני קטיעת שרשראות ההדבקה שהוקמו באחרונה ולהרחיב במהירות את כוח האדם  לחקירות האפידמיולוגיות כך שיוכל לעמוד בקצבי התחלואה הגדלים במהירות; ולממש מנגנון יעיל לפינוי מבודדים וחולים למלוניות.

מחברי הדו"ח מדגישים: "ללא ביצוע מהיר והחלטי של צעדים אלה, אשר עלותם המשקית מצומצמות באופן יחסי, מדינת ישראל עלולה בעוד כחודש להידרש להחלטות כלכליות וחברתיות כואבות בהרבה".

עוד נכתב בדו"ח: "רק בשבוע האחרון יש מעל 20 חולים חדשים במצב קשה, בעוד שעד לפני חודש כמעט שלא היו חולים קשים חדשים כלל. בעוד שלפני מספר שבועות נראה היה שהנדבקים מרוכזים במגזרים מסוימים, כיום התחלואה התפשטה למגזרים רבים נוספים ולעשרות רבות של ישובים".

עוד ציינו מחברי הדו"ח כי מדיניות הבדיקות השתנתה וכיום נבדקים יותר מקרים גם בקרב חסרי סימפטומים במועד הבדיקה בעוד שבחודשים מארס-אפריל כרבע מהנדבקים היו חסרי סימפטומים במועד הבדיקה. כלומר, שינוי מדיניות הבדיקות חושף אמנם יותר מקרי הדבקה מאשר בעבר, אולם עובדה זו לבדה איננה מסבירה את העלייה המשמעותית בהיקף התחלואה".

במסמך צוין כי גיל הנדבקים המשפיע ישירות על שיעור החולים במצב קשה מקרבם. בחודשים מארס-אפריל, כ-13% מהחולים היו בני למעלה מ-65, במאי-יוני ירד שיעור החולים בני למעלה מ-65 ל-8.7%.

בגל התחלואה הקודם, חלק משמעותי מהחולים החדשים היו ישראלים שחזרו מחו"ל. אוכלוסיה זו היתה במידה רבה נוחה יותר לזיהוי ולהכלה, מרגע שהוחלט על שליחת כל השבים מחו"ל לבידוד (גם אם לא בהצלחה מלאה). בגל התחלואה הנוכחי, מקור התחלואה הוא אך ורק בתוך הקהילה, ומשכך, קשה יותר להשתלט עליו ולדכא את ההתפשטות.

ההקלות ההולכות ומתרחבות עלולות לא להאיץ העלייה בתחלואה 

למול העלייה המדאיגה בתחלואה, מציינים בדו"ח את ההתנהגות הציבורית: אי-עטיית מסכות ושמירה על ריחוק חברתי וההקלות המתבצעות צפויות להמשיך ולהאיץ את העלייה במספר הנדבקים. ההקלות ההולכות ומתרחבות עלולות לא רק להוביל להמשך העלייה אלא אף להאיץ, הזהירו מחברי הדו"ח.

יו"ר ועדת הקורונה בכנסת, ח"כ ד"ר יפעת שאשא-ביטון, הגיבה לדו"ח: "לראשונה אנו נחשפים להצהרה מפורשת שאנו בתחילתו של גל שני. הדבר מחייב מכולנו נקיטת צעדים משמעותיים. יחד עם זאת, היום אנו יודעים על הנגיף יותר משידענו בתחילת הדרך ואף ערוכים יותר מבחינת המערכות השונות כך שניהול הסיכונים שלנו יכול להיות גמיש יותר.

"מחד גיסא המשק יפעל ויישאר פתוח תוך שמירה על פעילות רציפה ומאידך גיסא, נפעל במלוא העוצמה לקטיעת שרשרת ההדבקה. אנחנו פועלים לחיזוק מערך הבדיקות והחקירות האפידמיולוגיות ותגבור מערכת הבריאות וכן גיוס הציבור לשמירה על ההנחיות על ידי הסברה אינטנסיבית וכן אכיפה מוגברת וקפדנית".

ח"כ שאשא-ביטון פנתה לציבור: "אני מבקשת להדגיש, במערכה זו יש לכולנו תפקיד חשוב ודרמטי על מנת לבלום את ההתפשטות ולאפשר למשק לפעול ללא הטלת מגבלות דרמטיות. הוועדה שבראשותי תמשיך לעקוב אחר היערכות המערכות ותפקודן בהתמודדות עם התפרצות חוזרת".

נושאים קשורים:  חדשות,  תחלואה ותמותה,  מגיפת הקורונה,  19-COVID
תגובות