• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ועדת הבריאות בכנסת דורשת לדחות את רפורמת השירותים להתפתחות הילד

בוועדה מציעים לקיים תחילה פיילוט שיבחן את יעילות קופות החולים במתן השירותים | על פי התכנית יופסקו ההחזרים להורים לילדים שנאלצים לצרוך טיפולים פרטיים בשל תורים ארוכים במרכזים הציבוריים

התפתחות הילד. אילוסטרציה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ, דורשת לדחות את יישומה של הרפורמה בשירותים להתפתחות הילד שאמורה להיכנס לתוקף ב-1 ביולי. ח"כ כץ קרא לשר הבריאות החדש להורות לקופות החולים להציג זמני המתנה סבירים למתן השירותים, לקיים פיילוט באזור אחד ולשלם ליחידות הטיפול לפי תעריף אחיד המתייחס להוצאה האמיתית של היחידות על הטיפולים.

במסגרת הרפורמה יופסקו ההחזרים שמקבלים כיום הורים לילדים הצורכים שירותים אלה באופן פרטי בשל התורים הארוכים במרכזים הציבוריים. ח"כ כץ גם קרא לשר הבריאות החדש לדחות את כניסת הרפורמה לתוקף עד שקופות החולים יציגו זמני המתנה סבירים למתן השירות. עוד הציע לקיים פיילוט באזור אחד ולשלם ליחידות הטיפול תעריף אחיד שמתייחס להוצאה האמיתית של היחידות על הטיפולים: "אם אין לנו כסף, בואו לא נזרוק אותו סתם".

כיום, זכאים הורים לילדים הממתינים בתור למעלה משלושה חודשים לטיפולים התפתחותיים, לפנות לטיפול פרטי ולקבל את ההחזר על כך מקופת החולים.

בנובמבר 2019 הכריז משרד הבריאות על הנהגת רפורמה שמטרתה קיצור התורים למרכזי ההתפתחות הציבוריים. הרפורמה תוקצבה ב-80 מיליון שקל במטרה לאפשר לקופות החולים להגדיל את כוח האדם ושעות הטיפול ביחידות הציבוריות. במקביל הוחלט להפסיק את מתן ההחזרים על צריכת השירותים הללו באופן פרטי.

בדיון  שקיימה הוועדה אתמול (ב') אמר רו"ח ליאור ברק ממשרד הבריאות: "ההחלטה שהתקבלה לפני כעשור לתת את ההחזרים היתה נכונה לשעתה. אולם, עם השנים יצר עניין זה לא מעט בעיות. למרות ההחזרים, הורי הילדים יכולים היו להגיע להוצאה כספית של אלפי שקלים בחודש. לכן סברנו שהתופעה דורשת תיקון". אולם, כדי להגיע למצב אופטימלי, העריך ברק, "צריך זמן ולהקצות לכך סכום יותר גדול, לפחות כפול".

נועה איימן, רכזת בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, אמרה: "יש כמה בעיות יסוד בתוך המערכת הזאת שצריכות להיפתר עוד לפני שמדברים על כסף. בראש ובראשונה היכולת למשוך כוח אדם מקצועי לנושאים אלה למערכת הציבורית. בטווח הארוך, ההסדרה הנכונה היא עבודה ללא החזרים לצריכת שירותים בשוק הפרטי".

ח"כ קארין אלהרר אמרה: "הרפורמה כמו שהיא נראית עתה איננה אלא מכת מוות לילדים האלה. משרד הבריאות רוצה לייבש את השוק הפרטי כדי שלמטפלים לא תהיה ברירה ואז הם יעברו לעבוד במסגרת המערכת הציבורית. אבל 80 מיליון שקל לא מספיקים לכלום - גם אם הסף הזה יינתן רק בכפוף לביצוע - כלומר אם הקופות לא יצליחו לגייס עוד מטפלים הן כלל לא יקבלו את הכסף הזה. כבר היום המצב קשה. רוצים לבטל את ההחזרים? בבקשה, אבל תעשו זאת רק אחרי שתבטיחו את הטיפולים החיוניים הללו לילדים".

בדיון דווח שהרשויות המקומיות מממנות כיום 90 מתוך 100 יחידות ציבוריות להתפתחות הילד הפועלות בתחומן. עלות שעת טיפול עומדת על 250 שקל אבל הקופות מחזירות להורים כ-120 שקל בלבד. הפער התקציבי שנוצר הוא בסך 300 מיליון שקל בשנה וזה נטל הנופל על הרשויות המקומיות.

הרשויות קראו לקופות החולים להגיע עימן להסדר. "מי שלא ישקיע היום בילדים יקבל אותם מבוגרים יותר ויידרש לשלם הרבה יותר על טיפולים שהם יזדקקו להם", הזהיר יגאל להב, ראש מועצת קרני שומרון ונציג השלטון המקומי והוסיף: "אם הנושא לא יוסדר, ב-1 בספטמבר יפסיק השלטון המקומי לקבל ילדים חדשים למסגרות הטיפוליות ובדצמבר יסגור את היחידות".

ח"כ היבא יזבק אמרה בדיון: "הילדים צריכים לקבל מענה ישיר ולא להמתין חודשים לטיפולים. זה משפיע על המצב ההתנהגותי, הנפשי והפיזי שלהם. מדוע תקציב הרפורמה לא עובר ישירות ליחידות להתפתחות הילד? למה הכסף צריך לעבור דרך הקופות? יחידות בפריפריה עומדות בסכנת סגירה. בחברה הערבית הרשויות המקומיות קורסות ומתקשות לממן את היחידות הללו שאמורות להיות ממומנות מתקציבים שפשוט לא מועברים".

עו"ד ולרי זילכה, מבית איזי שפירא המשמשת כרכזת הפורום להורי ילדים עם מוגבלות, אמרה בדיון: "צריך לוודא שכל עוד הילדים לא יכולים לקבל מענה בהסדרי הקופה, הם יוכלו לעשות זאת דרך השוק הפרטי. לא ייתכן שילדים ייפגעו כיוון שהמדינה רוצה רפורמה".

נושאים קשורים:  השירותים להתפתחות הילד,  קופות החולים,  רפורמה,  חדשות,  ועדת הבריאות של הכנסת
תגובות
29.06.2020, 09:00

פשוט מזעזע! לא היה מספיק את חוק ההסדרים ועכשיו את זה! במקום להתקדם כל הזמן חוזרים אחורה! לדעתי גם ציבור גם המטפלים פרטיים צריכים לעשות את המחאה החברתית.