חדשות

משרדי הבריאות והאוצר מתכוונים למסות סיגריות אלקטרוניות - מחירן יוכפל

במשרד הבריאות סבורים כי אין מספיק מחקרים המוכיחים שהמעבר מעישון סיגריות רגילות לסיגריות אלקטרוניות מועיל מבחינה בריאותית וכי יש לצמצם את ההתמכרות לניקוטין בקרב בני נוער וצעירים

סיגריות אלקטרוניות. המחיר יוכפל

משרדי האוצר והבריאות דנים בהטלת מיסוי על סיגריות אלקטרוניות, בדומה למוצרי הטבק הרגילים – כך שמחירן יוכפל. המטרה: לצמצם את ההתמכרות במיוחד של נוער וצעירים, כך מדווחת הבוקר (ב') רוני לינדר ב"דה מרקר".

בדיווח נמסר כי עד כה סיגריות אלקטרוניות נהנו מפטור ממס. הכוונה להטילו עתה באה כחלק מהמאבק הציבורי כנגד העישון. לפני פיזור הכנסת נאלץ שר האוצר להשוות את המס על טבק לגלגול לזה שמוטל על סיגריות רגילות, וזאת לאחר שבג"ץ קיבל עתירה של המיזם למיגור העישון. לפי הערכת משרד האוצר, השוואת המס על טבק לגלגול תכניס לקופת המדינה 450–500 מיליון שקל בשנה וצפויה להפחית במספר המעשנים ובהיקף תופעת העישון בישראל.

בדיווח נמסר כי כבר התקיים דיון בהשתתפות נציגי משרד האוצר, הבריאות ורשות המסים כדי לגבש את מדיניות המיסוי המתאימה לסיגריות האלקטרוניות לסוגיהן.

עוד מדווח כי באחרונה החל משרד הבריאות להתייחס לסיגריות האלקטרוניות באותה דרגת חומרה כמו לסיגריות הרגילות – הגם שפורסמו בנושא זה בעולם מחקרים שונים שהציגו מסקנות סותרות: חלקם הצביעו על נזקים פוטנציאליים משימוש בסיגריות אלקטרוניות, ביניהם תחלואה במערכת הלב והדם, מערכת הנשימה וקשר אפשרי לסרטן, בעוד שמחקרים אחרים הצביעו על כך שהנזק מעישון סיגריות אלקטרוניות מופחת בהשוואה לעישון טבק.

עתה סבור משרד הבריאות שכל עוד אין מספיק מחקרים ארוכי טווח המוכיחים שהמעבר מעישון סיגריות רגילות לעישון סיגריות אלקטרוניות מועיל מבחינה בריאותית, יש לראות באחרונות סכנה שאיננה פחותה מסיגריות רגילות וכן שהסכנות בהן חורגות מהנזק הישיר - במיוחד סכנת התמכרות צעירים ונוער לניקוטין.

גם בארה"ב סיגריות אלקטרוניות נתפשות כאיום גדול על בריאות הציבור, בדגש על בני הנוער, ושלושה סוגי מס מוטלים עליהן בשיעורים משתנים ממדינה למדינה: מס אחוזי על המחיר הסיטוני לצרכן; מס קצוב לפי משקל או נפח - על כל מ"ל של נוזל מילוי, ומס אחוזי על המכשירים עצמם.

בדיווח נמסר כי מסתמן שמשרד הבריאות נוטה להמליץ על הטלת מס על הסיגריות האלקטרוניות בשיעור זהה למס המוטל על הסיגריות הרגילות ומשמעות הדבר שמחיר מחסנית לסיגריה כמו JUUL יוכפל, בחישוב גס, מ-17.50 שקל ל-38 שקל.

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  מס על סיגריות,  התמכרות לניקוטין,  נזקי העישון,  חדשות
תגובות