חדשות

עלייה בחשיפה לרעלים לקראת פסח: הנפגעים העיקריים הם ילדים

985 מקרי חשיפה לרעלים אירעו אשתקד בשבוע שלפני החג | כ-46% מהחשיפות לחומרים רעילים, בעיקר חומרי ניקוי ותרופות, מתרחשות בילדים בני שש

להרחיק את חומרי הניקוי מהישג היד של הילדים
חומרי ניקוי ביתיים. החשיפות לכימיקלים בשבוע שלפני הפסח נגרמות מחומרי ניקוי והדברה ביתיים

בשבוע שלפני חג הפסח אשתקד נרשמה עלייה של כ-28% בחשיפות לרעלים בקרב כלל האוכלוסיה, ובילדים קטנים חלה עלייה של 29%. כ-46% מהחשיפות לחומרים רעילים מתרחשות בילדים בני שש.

נתונים אלו התפרסמו השבוע (א') על ידי משרד הבריאות ובשיתוף המרכז ארצי למידע על הרעלות בבית החולים רמב"ם וארגון בטרם לבטיחות ילדים. החומרים הרעילים הם חומרי ניקוי וכימיקלים. מספר אירועי החשיפה לחומרים הרעילים היה בשנה שעברה 985. כמו כן, 51% מהחשיפות לרעלים היו לכימיקלים ו-42% לתרופות.

החשיפות לכימיקלים בשבוע שלפני חג הפסח נגרמות בדרך כלל מחומרי ניקוי והדברה ביתיים, אקונומיקה, דטרגנטים, גזים מגרים, בסיסים, מסירי אבנית, קוטלי חרקים, חומצות ותזקיקי נפט. בשבוע של חג הפסח עצמו חלה דווקא ירידה בהיקף החשיפות לרעלים, בעיקר בגלל הירידה בשימוש בכימיקלים הביתיים.

מחברי הדו"ח בנושא הזה ציינו כי עבודות ניקיון יסודי, קרצוף רצפת הבית, צביעה, ניקוי ומירוק הכלים והמטבח מהווים פתח לסכנות. בפעולות אלה נעשה שימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים, צבעים וחומרי הדברה. לעתים קרובות הם בהישג היד של ילדים, באריזות פתוחות בתפזורת או שמועברים לבקבוקי וכוסות משקה. כאשר מרעננים את ארון התרופות הביתי, תרופות רבות מוצאות דרכן לפח, ומשם קצרה הדרך לילד.

במסמך שהוכן, כמדי שנה, כללו פרופ' ידידיה בנטור, מנהל המרכז הארצי למידע על הרעלות במרכז הרפואי רמב"ם ואורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את כללי הבטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים אחרים בבית ובתרופות:

יש למקם חומרי ניקוי הרחק מטווח השגתם של ילדים - במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המכלים כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות. מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות לפתיחה לילדים. אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט חומצות ומלבינים. תערובות אלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות במקרה של שאיפה.

יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירתם. אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על הבקבוק "חומר רעיל". יש לזכור שפעוטות אינם יודעים לקרוא. אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון, גם לא בכוסות שתייה. יש לשים לב להוראות השימוש המופיעות על אריזות המוצרים ולאזהרות. יש לסלק תרופות שאינן בשימוש או פג תוקפן וכן חומרי ניקוי והדברה, צבעים ומדללי צבע כדי שלילדים לא תהיה גישה אליהם.

נושאים קשורים:  חשיפה לרעלים,  חומרי ניקוי,  ארגון בטרם,  המרכז ארצי למידע על הרעלות,  חג הפסח,  חדשות,  הרעלה מכימיקלים
תגובות