מחקרים

מחלות במערכת העצבים המרכזית כתוצאה מאדנו-וירוס בילדים

החוקרים אפיינו את התבטאות המחלה, התוצאים הקליניים וגורמי הסיכון לתמותה ולנזקים נוירולוגיים כתוצאה מזיהום עם אדנו-וירוס במערכת העצבים המרכזית בקרב ילדים מדוכאי חיסון

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לאפיין את הטווח של המאפיינים הקליניים העיקריים של מחלה נוירולוגית הנובעת כתוצאה מזיהום באדנו-וירוס בקרב ילדים מדוכאי חיסון.

החוקרים איתרו ילדים שהיו בריאים קודם לכן (גילאי חודש עד 18 שנים) עם מחלה במערכת העצבים המרכזית (CNS – central nervous system) כתוצאה מזיהום באדנו-וירוס מתוך ה-Encephalitis Registry י(1996-2016) וה-Microbiology Databaseי(2000-2016) מבית חולים בטורונטו (The Hospital for Sick Children) ובאמצעות סקירה סיסטמית של הספרות הקיימת. בהמשך החוקרים ניתחו את המידע על מנת לזהות את טווח המחלה, התוצאים הקליניים וגורמי סיכון לתמותה או ללקות נוירולוגית.

הסיבוכים הנוירולוגיים שהחוקרים שהיו קשורים לאדנו-וירוס שזוהו בבית החולים כללו פרכוסים, אנצפליטיס, ADEMי(acute disseminated encephalomyelitis) ומנינגיטיס אספטי. בניתוח הנתונים נכללו 48 ילדים מדוכאי חיסון עם זיהום CNS כתוצאה מאדנו-וירוס – 38 מהם נמצאו בסקירת הספרות ועשרה נוספים היו מבית החולים. ב-85% מהמקרים, הווירוס זוהה במערכת הנשימה או העיכול, אך לא בנוזל ה-CSFי(cerebrospinal fluid). מתוך 48 מטופלים, 18 (38%) נפטרו או סבלו מנזק נוירולוגי בלתי הפיך.

החוקרים מצאו כי גיל צעיר, קואגולופתיה, היעדר מנינגיסמוס, וירוס מסוג 2 והופעת פרכוסים היו גורמים מנבאים לתוצאים קשים יותר. לאחר התאמה רב משתנית, החוקרים מצאו כי רק פרכוסים נשארו גורם סיכון מובהק.

אדנו-וירוס הוא גורם נדיר למחלות CNS בקרב ילדים מדוכאי חיסון. טווח המחלה רחב, החל ממנינגיטיס אספטי ואנצפליטיס הפיך ועד לאנצפלופתיה נקרוטית חריפה, חמורה ובעלת פוטנציאל קטלני.

מקור: 

Schwartz, K.L. et al. (2019) The Journal of Pediatrics 205.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מערכת העצבים המרכזית,  מדוכאי חיסון,  מנינגיטיס,  אנצפליטיס,  אדנו-וירוס
תגובות