חדשות

ממשלת איטליה הודיעה על חוק חובת חיסון כתנאי לכניסה למוסדות חינוך

נכנס לתוקפו "חוק לורנצין" על שם שר הבריאות האיטלקי לשעבר שיזם ודחף אותו בעקבות עלייה תלולה במקרי חצבת | הורים שיסרבו לחיסונים ייקנסו ב-500 יורו

תלמידים. לא יורשו להיכנס למוסדות החינוך. אילוסטרציה

לאחר כמה חודשים של ויכוח ציבורי, שנסב בעיקר על מועד תחילת תוקפו של החוק, פרסמה ממשלת איטליה הודעה על חובת חיסון לכל הילדים כתנאי לכניסתם לבתי ספר וגני ילדים. החוק נכנס לתוקף שלשום. נקבע בו גם שעל הורי כל ילד להוכיח שבידם תיעוד על החיסונים שעבר ילדם.

על פי החוק, חובת החיסון היא לעשרה תרכיבים למחלות שונות. הורים שיסרבו לחיסון הילד ייקנסו ב-500 יורו אם יעזו לשלוח את ילדם לבית הספר. בהתאם לחוק החדש, עד גיל שש יכול גן ילדים ופעוטון להרחיק כל ילד שלא התחסן גם ללא הצגת תעודה. בין גיל 6 ל-16 אמנם לא ניתן להרחיק ילד מבית הספר אבל הוריו עלולים להיקנס אם כל סדרת חיסוני החובה שנקבעו לא תושלם תוך המועד שנקבע.

חובת ההתחסנות חלה, בין השאר, על חיסונים כנגד אבעבועות שחורות, פוליו, חצבת, חזרת, אדמת ומחלות נוספות.

החוק מכונה "חוק לורנצין" על שם שר הבריאות האיטלקי לשעבר שיזם ודחף אותו בעקבות עלייה תלולה במקרי חצבת. הוא אושר בפרלמנט, אבל עוד לפני שנכנס לתוקף, כאמור לאחר ויכוח ציבורי לוהט, שיעור ההתחסנות עלה.

מאז שהחוק עצמו אושר ניסה סגן ראש ממשלת איטליה, מאטאו סלביני, שהיה נתון ללחץ פוליטי מתמשך, לדחות מועד כניסת החוק לתוקפו ותחילת החלתו באופן מעשי, אבל שרת הבריאות ג'יוליה גרילו שהתמודדה בעקשנות מול דרישות ראש הממשלה שלה, הודיעה בראיון ליומון "לה רפובליקה": "עתה כל אחד יודע בדיוק מה המצב. החוק פשוט מאד וכל אחד חייב להתאים עצמו ומשפחתו לכך".

הרשויות המקומיות באיטליה מנהלות עתה את המצב החדש בדרכים שונות. בבולוניה למשל, נשלחו כבר מכתבי השעיה ליותר מ-300 הורי ילדים מבין 5,000 שידוע כי לא חוסנו מסיבות שונות או שאין להורים תיעוד עדכני בדבר החיסונים שקיבלו ילדיהם. במקומות אחרים הרשויות הסכימו לדחות מעט את כניסת החוק לתוקפו מעבר למועד שנקבע.

באיטליה, שיעור ההתחסנות עמד רק על 80% ודרישת הרופאים היא להגיע ליעד של 95% שקבע ה-WHO. השבוע הודיעה ממשלת איטליה כי "שיעור ההתחסנות של ילדים שנולדו ב-2015 קרוב מאוד ל-95% אבל תלוי לגבי איזה חיסון מתוך העשרה מדובר".

בחודש שעבר דיווחה התקשורת על מקרה שבו ילד בן שמונה המחלים מסרטן שאיננו יכול לקבל את החיסון ולכן נאסר עליו להגיע לבית הספר משום שהמערכת החיסונית שלו חלשה. הילד קיבל במשך חודשים טיפולים נגד לוקמיה ורופאיו הביעו חשש שקיים עבורו סיכון לזיהום ולהידבקות משום שבאותו בית ספר יש שיעור גבוה מאוד של לא-מחוסנים, בכלל זה כמה מחבריו לכיתה.

במהלך התנהלות הוויכוח הציבורי בעד ונגד החוק נערכו ברומא כמה הפגנות, בעיקר מצד מתנגדים להטלת החובה.

נוסח החוק עצמו הוכן בממשלה הקודמת ו"לידתו עברה תוך טלטלה רבה", ניסחה זאת התקשורת המקומית. הממשלה הקואליציונית הנוכחית הודיעה מיד עם תחילת כהונתה כי תבטל את חובת ההתחסנות ואת הקנסות שנקבעו אבל חזרה בה לאחר ששתי המפלגות הראשיות בה ספגו ביקורות קשה והאשמות על כך שהן מקדמות מדיניות של אנטי-חיסונים ובעד סרבני ההתחסנות.

אתמול (ד') אמרה שרת הבריאות כי "אמנם בעת שהחוק אושר נמתחה עלינו ביקורת ולכן עבר נוסחו שינויים. החובה חלה רק על חיסונים שהם באמת הכרחיים ביותר בהתבסס על נתונים מדעיים מוצקים".

נושאים קשורים:  חיסונים,  חוק לורנצין,  ממשלת איטליה,  התפרצות חצבת,  מתנגדי חיסונים,  חדשות
תגובות