• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

35 תיכוניסטים מדרום הארץ שיצאו למסע בפולין חוסנו כנגד חצבת במרפאה בוורשה

הסיבה: אחת מחברות המשלחת, תלמידת אולפנה שהוריה לא מחסנים מטעמים אידיאולוגיים, חלתה בחצבת | משרד הבריאות הטיס לפולין אחות עם מלאי חיסונים

אחד ההורים המלווים מתחסן בוורשה. צילום: משרד הבריאות

קבוצת תלמידי תיכון מאחת הערים בדרום הארץ, שיצאה למסע בפולין, נדרשה להתחסן בוורשה מחשש לחצבת. הסיבה: אחת מחברות המשלחת, תלמידת אולפנה בכיתה י"א, הראתה מיד לאחר ההגעה לפולין תסמינים שהעלו חשד לחצבת.

ממשרד הבריאות נמסר כי הקבוצה שחוסנה מנתה 35 תלמידים וגם מלווים. הם חוסנו בשבוע שעבר בחיסון מונע במרפאה בוורשה. המשלחת צפויה לאחר החיסון להמשיך במסעה בהתאם לתכנית, מסר דובר משרד הבריאות.

המשלחת המריאה מנתב"ג ביום שני שעבר בטיסה של חברת Enter הפולנית שנחתה בעיר לובלין. למחרת, עלה חומה של הנערה והיא הציגה סימני חולשה. כאשר תושאלה על ידי צוות המורות סיפרה כי בביתה שני אחים שחלו באחרונה בחצבת וכי משפחתה לא מחסנת מפני חצבת מטעמים אידאולוגיים. בירור העלה כי התלמידה אכן חולה בחצבת והיא אושפזה בבידוד בלובלין. אמה המריאה לשם וככל הנראה תיאלץ להישאר עימה עד החלמתה.

בשל החשש מהדבקה נאלצו תלמידים נוספים שהיו במטוס – עוד שתי משלחות של תיכוניסטים, 167 נפשות – שהיו עימה במטוס, לעצור את הטיול ולנסוע שעות ארוכות לוורשה. כאשר הגיעו למרפאה עוכבו זמן רב עד שקיבלו את החיסונים. משרד הבריאות שעודכן על האירוע שלח מהארץ אחות שהביאה את מלאי החיסונים. המהלך כולו תואם גם עם משרדי החוץ והחינוך.

במשלחת היתה גם העיתונאית רחלי מלק-בודה, שדיווחה על האירוע ליומון "מקור ראשון" וכן כתבה על כך בעמוד הפייסבוק שלה. בדיווח לעיתון נמסר כי הורי תלמידות האולפנה הביעו דאגה וביקורת. אחד ההורים התבטא: "מצד אחד אנחנו מודים לאולפנה ולמשרד הבריאות על הטיפול באירוע באופן אחראי ומקצועי. אולם מצד שני חלה חובה לתחקר את האירוע לעומק. הרשלנות הזאת שיבשה וממשיכה לשבש באופן משמעותי את הלו"ז וחוויית הנסיעה שעלתה להורים אלפי שקלים. לדעתי לא יכול להיות מקום באף מוסד חינוכי למשפחות רשלניות שלא מחסנות את ילדיהן ומסכנות באופן מודע את כל הסביבה. חייבים להוקיע את התופעה הזאת מהשורש. אין לנו טענות לנערה עצמה - היא בסך הכל קורבן לטיפשות ואכזריות".

משרד הבריאות מסר בסוף השבוע: "נכון לעת הזו 35 ילדים ומלווים מהמשלחת חוסנו במרפאת החיסונים בוורשה. אחות ממשרד הבריאות בישראל נשלחה לפולין כדי לתמוך וללוות את הילדים וההורים. לאחר קבלת הטיפול המומלץ, ימשיכו הילדים במסלולם ויחזרו לארץ במסגרת המתכונת הרגילה". כל המהלך תואם גם עם משרד הבריאות הפולני ומשרד החינוך בירושלים.

התפרצות חצבת בקהילה החרדית בברוקלין

ובתוך כך דווח בסוף השבוע בתקשורת האמריקאית על התפרצות חצבת – 21 מקרים – שמקורה בישיבה החרדית "קהילת יעקב" שבשכונת וויליאמסבורג בברוקלין, ניו יורק.

שמונה מהחולים, ביניהם ילד אחד, אושפזו במצב קשה. הסיבה לאירוע: הישיבה לא פעלה על פי נהלים שפרסמה עיריית ניו יורק האחראית גם על נושאי הבריאות שחייבו חיסון התלמידים. אחד מתלמידיה ששב מישראל הורשה לחזור ללימודים מיד על אף שלא היה מחוסן וחלה. הוא זה שהדביק את כל השאר בשרשרת.

מאז 1 בינואר 2019 היו בארה"ב 159 מקרי הדבקה בחצבת בעשר המדינות: ניו יורק, קליפורניה, קולורדו, קונטיקט, ג'ורג'יה, אילינוי, קנטקי, אורגון, וושינגטון וטקסס.

בדיון מיוחד שהתקיים בשבוע שעבר בקונגרס בוושינגטון נמסר כי בכל שנת 2018 ב-25 ממדינות ארה"ב היו 372 מקרים וזאת לאחר שבשנת 2000 הכריזו רשויות הבריאות הפדרליות על הכחדת המחלה. אלא שמתברר כי הכיסוי החיסוני בארה"ב עומד כיום רק על 91% - למטה מהנדרש (95% לפחות) כדי למנוע הידבקות בנגיף. גם שם יש "כיסי התנגדות להתחסנות" או סרבנים המוגדרים כ"מהססי התחסנות" וקהילות שלמות שבהן הכיסוי החיסוני נמוך במיוחד – 77% – והן מהוות מקור להתפרצויות האחרונות. בין אלו הקהילות החרדיות בניו יורק וגם קהילת יוצאי סומליה.

בישראל, עד סוף פברואר, תועדו כבר 3,505 מקרי חצבת שהיו מאז תחילת 2018 - מהם 1,326 בירושלים וגם בריכוזי חרדים אחרים כמו בני ברק, בית שמש, צפת, מודיעין עילית וביתר עילית.

נושאים קשורים:  חצבת,  מסע לפולין,  חיסון נגד חצבת,  התפרצות חצבת,  חדשות
תגובות

וסרבני החיסונים מימנו את האחות והחיסונים?

03.03.2019, 20:00

חוצפה ששלחו את הילדה לטיול כשיש לה אחים חולים והיא עצמה לא מחוסנת.

אנונימי/ת
04.03.2019, 13:08

ומה זה אומר על "סגן" שר הבריאות החרדי שלנו?