מחקרים

תחלואה כפולה בקרב ילדים הסובלים ממיגרנות

החוקרים הדגימו באמצעות עוקבה גדולה כי קיים קשר בין כאבי ראש מסוג מיגרנה לבין תחלואה כפולה של הפרעות נפשיות או גופניות גם בקרב אוכלוסיית ילדים

המחקר הנוכחי בחן את הקשר בין כאבי ראש ומיגרנה לבין הפרעות גופניות ונפשיות בקרב ילדים. במחקר נכללו 9,329 צעירים בגילאי 8-21 שנים מעוקבה בשם Philadelphia Neurodevelopmental.

החוקרים אספו מידע בנוגע למחלות גופניות, כולל כאבי ראש, מתוך הרשומות הממוחשבות ומראיונות עם המטופלים. כמו כן, הם השתמשו בקריטריון ICHD-IIי(International Classification of Headache Disorders) על מנת לסווג תסמיני מיגרנה. בנוסף, החוקרים סיווגו 42 מצבים גופניים נוספים ל-14 קבוצות של הפרעות רפואיות. את ההפרעות הנפשיות הם העריכו באמצעות גרסה מקוצרת של ה-Kiddie-Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia.

תוצאות המחקר חשפו כי השכיחות של כאבי ראש מכל סוג שהוא במהלך החיים הייתה 45.5% ושל מיגרנות 22.6%. כאבי ראש מכל סוג שהוא נמצאו קשורים למגוון רחב של מחלות, הפרעות קשב וריכוז/ היפראקטיביות (יחס הסיכויים 1.2 [רווח בר סמך 95%: 1.1-1.4]) ולהפרעות התנהגות (יחס הסיכויים 1.3 [רווח בר סמך 95%: 1.1-1.5]).

החוקרים מצאו כי צעירים הסובלים ממיגרנה הם בעלי סיכויים גבוהים יותר למחלות גופניות והפרעות נפשיות מסוימות, כל הפרעות נשימתיות, נוירולוגית, התפתחותיות, חרדה, הפרעות התנהגות והפרעות מצב רוח, בהשוואה לצעירים עם כאבי ראש שאינם מיגרנה (יחסי הסיכויים היו בין 1.3 ל-1.9).

המסקנות של החוקרים היו כי התחלואה הכפולה בין כאבי ראש לבין מגוון רחב של מצבים גופניים, תופעה שהייתה ידועה אצל מבוגרים עם מיגרנות, מופיעה כבר בשלבי מוקדמים של ההתפתחות. התחלואה הכפולה עשויה להוות אינדקס חשוב להטרוגניות של מיגרנה ובכך להשפיע על אופן הטיפול, בדיקות גנטיות ומחקרים עתידיים שיבחנו את הקשר הפתופיזיולוגי המשותף של מיגרנות עם מחלות אחרות.

מקור: 

Lateef, T. et al. (2019) The Journal of Pediatrics 205.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מיגרנה,  כאבי ראש,  הפרעות נפשיות,  מצבים גופניים,  תחלואה כפולה
תגובות