• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

מכירת משככי כאבים תוגבל לאריזות קטנות של עד 20 כדורים

במטרה למנוע התאבדויות בקרב ילדים, משרד הבריאות הנחה את בתי המרקחת להגביל מכירת תרופות משככות כאבים המבוססות על החומר הפעיל פרצטמול

בית מרקחת, רוקח, תרופות (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות הנחה את בתי המרקחת ורשתות הפארם להגביל מכירת תרופות משככות כאבים המבוססות על החומר הפעיל פרצטמול. על פי ההנחיות החדשות הן לא יימכרו עוד בחבילות גדולות אלא יוגבלו לאריזות של בין 15 ל־20 כדורים בלבד. כך דיווח אתמול (ב') רותם אליזרע ב-ynet.

מכירת תרופות אלו במקומות שאינם בתי מרקחת כמו רשתות השיווק או חנויות נוחות, ניתן יהיה למכור עד 16 כדורים בלבד. בבתי המרקחת, תחת פיקוח רוקח, ניתן יהיה למכור עד 50 כדורים. כשהרוקח יחשוד שהתרופה נרכשת שלא לצורך שלשמו נועדה, הוא רשאי שלא לנפקה.

בדיווח נמסר כי הסיבה להחלטה על הגבלת מכירת התרופות הנפוצות הללו: ניסיון למנוע התאבדויות, בעיקר של קטינים. היא התקבלה בעקבות המלצת פרופ' גיל זלצמן, יו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות ומנהל המרכז לבריאות הנפש גהה. הוא אמר על פי הדיווח: "בליעת פרצטמול היא אחת הדרכים להתאבדות בקרב קטינים מגיל עשר ומעלה וגובה חייהם של חמישה עד שמונה קטינים בישראל בכל שנה. על פי נתוני מרכז הרעלים שהוצגו למועצה הלאומית למניעת התאבדויות, רבים אחרים אינם מתים, אך נגרם להם נזק לכבד וחלקם אף יזדקקו להשתלת כבד".

במסגרת ההגבלות החדשות נקבע כי כשמדובר בילדים מתחת לגיל 16 יידרש המטופל להציג את גילו באמצעות תעודת זהות. ההנחיה מתייחסת לכל התרופות ללא מרשם למעט "גלולות היום שאחרי".

הרוקחים נקראו להיות יותר ערניים למקרים שבהם תדירות רכישת התרופות גבוהה באופן לא הגיוני, מה שעלול להצביע על כוונה לעשות שימוש במינון עודף מהמינון המקובל. הרוקחים התבקשו לשים לב במיוחד לבקשה לרכישת כמות גדולה מ־50 כדורים כאשר אין תסמינים לפיהם נדרש טיפול במשככי כאבים, או כאשר המטופל נראה עצבני או חסר מנוחה, נמנע מיצירת קשר עין, חסר סבלנות ואגרסיבי ומעוניין להשלים את קניית התרופה במהירות.

על פי ההנחיות משרד יהיה רשאי הרוקח לסרב למכור את התרופות.

נושאים קשורים:  משככי כאבים,  פרצטמול,  הגבלת מכירת משככי כאבים,  בתי מרקחת,  משרד הבריאות,  התאבדות בקרב ילדים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.02.2019, 23:09

אין סיבה להגבלה הזו.
כסת"ח במיטבו.
אפשר להתאבד ב1000 דרכים ולכן כדאי למנוע גם מכירת נפט ונפטלין.
אפשר לאגור.
אפשר לקנות במספר מקומות.
היום בדקתי וקניתי בלי בעיה במקום אחד בתחנת דלק ללא הגבלה.
ממליץ לטמון את התרופות עמוק בבית המרקחת ולא באופן גלוי .
מ י ו ת ר .

אנונימי/ת
12.02.2019, 23:23

צודק