חדשות

מקרה מוות שני מחצבת השנה ועוד שלושה חולים שהגיעו מחו"ל לישראל

בת 82, חולה המטולוגית קשה, נפטרה כתוצאה מסיבוכי החצבת | זהו מקרה המוות השני מהמחלה ב-15 השנים האחרונות בישראל

חשש להידבקות בחצבת על ידי שלושה חולים בשלוש טיסות שונות לישראל. אילוסטרציה

מקרה מוות שני עקב חצבת מאז תחילת השנה. אישה בת 82 נפטרה בשבוע שעבר (ד') בבית החולים הדסה עין כרם מסיבוכים של חצבת. בתוך כך, בשבוע שעבר נחתו בישראל שלושה חולים בחצבת שהגיעו בשלוש טיסות משלושה יעדים באירופה.

בהודעות של משרד הבריאות שהופצו בנושא זה נאמר כי חולה חצבת עלה באודסה ב-18 בדצמבר לטיסה 787 של חברת התעופה אוקראין שהמריאה לנתב"ג בשעה 21:30, וכן עוד שני נוסעים  שעלו - האחד לטיסת" אל-על" מספר 318 שיצאה מלונדון לתל אביב ב-12.12.18 בשעה 22:30 והאחר שעלה לטיסת "אל-על" מספר 356 שיצאה מפרנקפורט לתל אביב ב 16.12.18, בשעה 19:30.

מאות הנוסעים בשלוש טיסות אלו נקראו להגיע ללשכת הבריאות, למקרה שבאו במגע עם שלושת החולים ובעקבות זאת פיתחו תסמינים שונים הנקשרים לחצבת, וזאת כדי לקבל חיסון מונע.

בשבוע שעבר גם דווח, כאמור, על מקרה מוות כתוצאה מסיבוכים של חצבת. אישה בת 82 נפטרה ביום ד' ב"הדסה עין כרם" והיתה למקרה המוות השני מהמחלה בישראל ב-15 השנים האחרונות. משרד הבריאות ובית החולים הדגישו כי מדובר בחולה המטולוגית קשה בעלת מערכת חיסונית מוחלשת, שנדבקה בחצבת מחוץ לבית החולים. היא אושפזה כבר בתחילת החודש ומצבה הידרדר.

בנובמבר דווח בישראל על מקרה המוות ראשון מחצבת לראשונה מאז 15 שנה: פעוטה בת שנה וחצי, שנדבקה במחלה, הובהלה למרכז הרפואי שערי צדק בירושלים כשהיא ללא דופק ונשימה. בבית החולים נמשכו פעולות ההחייאה, אולם לבסוף קבעו הרופאים את מותה. משפחת התינוקת, המתגוררת בשכונת מאה שערים, לא הייה רשומה במשרד הפנים ובטיפת חלב.

נכון ליום חמישי האחרון, מספר חולי החצבת בישראל מאז תחילת השנה הוא 2,690. השיא נרשם באוקטובר שבו הגיעו דיווחים על 948 חולים חדשים. בנובמבר חלה ירידה קלה - 893 ובשלושת השבועות הראשונים של דצמבר - 194 חולים. יותר ממחצית חולי החצבת הם מאזור ירושלים.

למרות מגמת הירידה הברורה בקצב התחלואה, נמשכות הפעולות לחיסון עד לבלימה מלאה של ההתפרצות.

קבלה של שתי מנות החיסון נגד חצבת מגנה בשיעור של 97% מפני הידבקות המחלה. עבור מי שאינם מחוסנים, חצבת היא מחלה מידבקת במיוחד ותשעה מתוך עשרה בני אדם שלא חוסנו יידבקו במחלה. החשופים להידבקות הם בעיקר בעלי מערכת חיסונית מדוכאת מסיבות רפואיות שונות, תינוקות שטרם הגיעו לגיל שנה לשם קבלת מנת החיסון הראשונה וילדים ובגירים שלא התחסנו.

נושאים קשורים:  חצבת,  מוות כתוצאה מחצבת,  חיסונים,  התפרצות חצבת,  חדשות
תגובות