חדשות

מחקר ישראלי מצביע על מגמות עונתיות בשברים פדיאטריים

מטרת המחקר שנערך ב"מאיר" היתה להעריך את השונות העונתית בשברים פדיאטריים על מנת לסייע בהקצאת משאבים לנושא זה בבתי החולים ובמרפאות הקהילה וליצור תכניות מניעה

ילד לאחר ניתוח שבר ביד (צילום: אילוסטרציה)
ילד לאחר ניתוח שבר ביד (צילום: אילוסטרציה)

בשברים פדיאטריים קיימות מגמות עונתיות: בעוד ששיעור הילדים שהגיעו לטיפול בימים שבהם התקיימו לימודים היה 6.62 שברים ליום, הרי שבעונת הקיץ היה שיעורם 4.45 ומזג אוויר חם נמצא תואם לשיעור שברים נמוך. כך נמצא במחקר שביצע צוות מנתחים אורתופדים מבית החולים מאיר בכפר סבא ומרכז שניידר לרפואת ילדים. דו"ח המחקר פורסם בספטמבר ב-Journal of Children's Orthopedics.

המחבר הראשון של דו"ח המחקר, ד"ר דוד סגל, מתמחה בכירורגיה אורתופדית מ"מאיר", כתב: "קיימת שונות עונתית בשברים פדיאטריים והיא בעלת התפלגות בי-מודלי עם נדירות דומה בחורף ובקיץ. ממצאים אלה יכולים לשקף מעבר לאורח חיים יושבני יותר במהלך תקופת הקיץ ולסייע בשיפור האמצעים למניעת שברים והקצאת משאבים מיטבית לעניין הזה. ידוע כי ההיארעות של שברים פדיאטריים מגיעה לשיא במהלך עונת הקיץ כתוצאה מפעילות גופנית ללא השגחה. אורח החיים היושבני יכול להוות סיבה לשינויים בחומרה ובתדירות שברים פדיאטריים עונתיים".

מטרת מחקר זה היתה להעריך את השונות העונתית הנוכחית בשברים פדיאטריים על מנת לסייע בהקצאת משאבים לנושא זה בבתי החולים,  מרפאות הקהילה וגם ליצור תכניות מניעה.

במסגרת המחקר נסקרו נתונים היסטוריים מבית חולים בודד ("מאיר") של כלל המטופלים בו מגיל 0 ועד 16 שנים אשר אובחנו עם שבר בין  אפריל 2014 ליולי 2017. הם טופלו במחלקה לרפואה דחופה במרכז טראומה אורתופדי מדרגה 3. בסך הכול, נסקרו 3,484 שברים ומתוכם 2,991 נכללו במחקר הזה.

השברים רובדו על פי מאפייני המטופלים ולפי שעה, יום וחודש שבו הגיעו הילדים ובני הנוער עם שברים לטיפול ותוך התייחסות גם לחגים, סופי שבוע ומזג אוויר.

החוקרים מצאו כי בעוד ששיעור השברים בימים שבהם התקיימו הלימודים היה 6.62 ליום, שיעור השברים בעונת הקיץ היה 4.45 (p<0.01). מזג אוויר חם נמצא תואם לשיעור שברים נמוך. שעות השיא לקבלה במיון היו 13:00-12:00 ו-22:00-18:00 עם הבדלים קלים יותר במהלך תקופות ללא לימודים.

"הנתונים הללו לגבי השונות העונתית בשברים הפדיאטריים יכולים לסייע בשיפור האמצעים למניעת שברים ולהקצאת משאבים מיטבית לנושא הזה", אמר ד"ר סגל וציין כי המחקר על שכיחות השברים בילדים בישראל משנה את האופן שבו אנו מבינים את הנושא. הממצאים רלבנטיים לרופאי ילדים, משפחה, מיון וכל מי שעוסק בפציעות בילדים".

המחקר מוצג באחרונה בכנסים בינלאומיים גדולים ובשבוע שעבר אף זכה בפרס "שבוע המחקר" בבית החולים מאיר.

הרופאים האחרים שהשתתפו במחקר הם: ד"ר עומר סלוין, ד"ר באסל חטיב, ד"ר אלחן אלייב, ד"ר אולג בוריסוב, ד"ר עלי פאעור, ד"ר אזקיאל פלמנוביץ, ד"ר ירון ברין וד"ר דני ויגל.

נושאים קשורים:  שברים בילדים,  ד"ר דוד סגל,  שברים פדיאטריים,  מחקר ישראלי,  בית החולים מאיר,  חדשות
תגובות