חדשות

רבנים ופוסקים יצאו בקול קורא לציבור החרדי להתחסן נגד חצבת

על המסמך תחת הכותרת "דעת גדולי הפוסקים" מורים הרבנים על חובת החיסון ומסתמכים בין השאר על ספרי הקודש "שולחן ערוך" ו"יורה-דעה"

שכונה חרדית בירושלים. צילום מרים אלסטר/ פלאש 90

ביוזמתם של שלושה רופאים מהמרכז הרפואי "מעייני הישועה" בבני ברק, חתמו חשובי הרבנים והפוסקים בעדה החרדית על מסמך ראשון מסוגו המופץ היום באוכלוסיה זאת וקורא לכלל הציבור החרדי להתחסן מיידית, כחובה למניעת הידבקות במחלת החצבת.

מספרם של חולי החצבת עלה ל-1,401 (נכון לתחילת השבוע, ב', 5 בנובמבר) מאז שהחלה התפרצות המחלה. ירושלים היא המוקד הגדול ביותר עם 838 חולים וצפת במקום השני – 219.

במגזר החרדי יש כיסים גדולים של לא מחוסנים, בעיקר ילדים אבל מסתבר שגם מבוגרים. המסמך מופץ הבוקר (ה') בכל עיתוני המגזר.

שלושת הרופאים הם: ד"ר מנחם ברייר, סגן המנהל הרפואי בבית החולים ועמיתיו ד"ר חיים ישראל סטרו, מנהל המחלקה הפנימית וד"ר משולם הרט, רופא ילדים ומומחה לאלרגיה.

על המסמך תחת הכותרת "דעת גדולי הפוסקים", המנוסח כהוראה לציבור החרדי ובשפה המוכרת לו, חתומים הרבנים יצחק זילברשטיין, שמעון בעדני, שריאל רוזנברג, משה שאול קליין, מנחם מנדל לובין, וכן ראש אב בית הדין של העדה החרדית והקהילות האשכנזיות, הרב משה שטרנבוך – אישים שבני המגזר קשובים להם אף יותר מאשר לרשויות המדינה. בהוראתם על חובת החיסון הם מסתמכים בין השאר על ספרי הקודש "שולחן ערוך" ו"יורה-דעה" .

וכך נכתב במסמך: "נאמר בשולחן ערוך ויורה דעה: נתנה התורה רשות לרופא לרפאות (כלומר, לעסוק במקצוע כדי לרפא) ומצווה היא, ובכלל פיקוח נפש היא. ואם (מישהו) מונע עצמו (וגם מילדיו) - הרי הוא שופך דמים...".

אחד החותמים אף הוסיף: "וזה חיוב גמור", והרב שטרנבוך הוסיף: "חייב כל אב לחסן בנו ובתו מיד (מאחר) שהמגיפה מתפשטת ואין האב בעלים למנוע מהם החיסון...".

כזכור, בשבוע שעבר (ה') נרשם מקרה מוות ראשון מחצבת של פעוטה בת שנה וחצי ממשפחה ממאה שערים, מהפלג הקיצוני של העדה החרדית נטורי קרתא, שנולדה בבית, לא חוסנה, לא נבדקה מעולם בטיפת חלב או במרפאה ונפטרה כתוצאה מחצבת.

בתוך כך וכפי שפורסם ב"דוקטורס אונלי", משרד הבריאות נוקט בשורת צעדים אינטנסיביים לבלימת החצבת בירושלים וממשיך במבצע החיסון למניעת חצבת בירושלים - לשם כך מופעלות מעתה תחנות טיפת חלב בירושלים, בבית שמש ובביתר עלית החל מהשעה 08:00 בבוקר ועד 20:00 בערב. ביום שישי התחנות יהיו פתוחות מ-08:00-12:00. בירושלים יפעלו במתכונת זאת גם בשבוע הקרוב עשר תחנות טיפת חלב, בבית שמש שלוש תחנות ובביתר עלית שתיים. המבצע הוא בתיאום עם קופות החולים וגורמים עירוניים.

הוחלט על תגבור "הניידות הייעודיות" לחיסון האוכלוסיה שמפעילה חברת "נטלי". הניידות מסתובבות בשכונות במטרה לחסן את תושביהן במקום ומיד. כמו כן, גורמים בקהילות (החרדיות בעיקר) שבהן שיעורי כיסוי נמוכים נקראו לתאם אם המבצע המקומי עם משרד הבריאות.

הבוקר (ה') גם הרחיב משרד הבריאות את מבצע החיסונים במגזר החרדי וקרא להתחסנות גם של מבוגרים שלא חוסנו בעבר.

נושאים קשורים:  חצבת,  חיסון נגד חצבת,  הקהילה החרדית,  קול קורא,  רבנים,  חדשות,  חובת התחסנות,  פיקוח נפש
תגובות
 
08.11.2018, 15:07

בשונה מהציבור החילוני אצל החרדים אין כמעט כאלה שנמנעים מלהתחסן משיקולים מדעיים, קצת מוזר למה צריכים את קריאת הרבנים הזו?
גם אלו שלא חיסנו מעצלות מחסנים עקב ההתפרצות, בקיצור מיותר.