חדשות

לראשונה בישראל: השתלת לב מלאכותי בבית החזה של ילד בן 11

צוות משותף מבתי החולים בילינסון" ושניידר ביצע השתלת משאבת חדר שמאל לב מלאכותית בתוך בית החזה של ילד ולא מחוץ לגופו

הילד שבו הושתל הלב המלאכותי עם בני משפחתו. צילום: דוברות "שניידר"

לראשונה בישראל בוצעה השתלה של משאבת חדר שמאל בלב - לב מלאכותי - בגופו של ילד בן 11. ההשתלה בוצעה על ידי מנתחי לב מ"בילינסון" וממרכז שניידר לרפואת ילדים.

הילד נזקק להשתלת לב שתציל את חייו. לאחר שהידרדר מצבו והפך לקריטי, החליטו הרופאים במרכז שניידר לרפואת ילדים ובמרכז הרפואי בילינסון בהובלת פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב והחזה בשני בתי החולים, להשתיל משאבת חדר שמאל בלב, כלומר לב מלאכותי, על מנת להציל את חייו.

הפרוצדורה בוצעה בידי פרופ' ערבות יחד עם ד"ר ויקטור רובצ'בסקי, סגן מנהל המחלקה במערך לניתוחי לב חזה ב"בילינסון", ד"ר גבי אמיר, מנהל שירות ניתוחי הלב בילוד במרכז שניידר וד"ר אליה פלד, מרדים בכיר במרכז שניידר.

כיממה לאחר ההשתלה, הילד התאושש, נשם בכוחות עצמו ותקשר עם משפחתו ועם הצוות הרפואי. לאחר הניתוח הילד אושפז ביחידה לטיפול נמרץ לב ב"שניידר" בראשות פרופ' עובדי דגן. אתמול שוחרר לביתו.

זו הפעם הראשונה בישראל שמושתלת משאבת חדר שמאל לב מלאכותית בתוך בית החזה של ילד. לפני 20 שנה בוצעה במרכז שניידר השתלת לב מלאכותי בילד בן 13 אולם אז היה זה לב מלאכותי גדול שמוקם מחוץ לגופו של המושתל. לאחר כשבוע נמצא לו לב אנושי מתאים והוא הושתל בגופו. היום כבגיר, מצבו טוב.

פרופ' ערבות מסר על ההשתלה האחרונה: "זו השתלה ייחודית מאחר שזו הפעם הראשונה שבה הושתל לב מלאכותי בתוך גופו של ילד ולא מחוץ לגופו. ההשתלה מהווה נדבך חדש ותוספת משמעותית לניתוחי הלב בישראל. שיתוף הפעולה הפורה בין 'שניידר' ל'בילינסון' אפשר את הצלת חייו של הילד".

ד"ר עינת בירק, מנהלת מכון הלב במרכז שניידר לרפואת ילדים, הוסיפה: "הילד הגיע אלינו לפני מספר חודשים כשהוא סובל מאי ספיקת לב קשה. בחודש האחרון החמיר מצבו. נאלצנו לחפש עבורו פתרון בהקדם האפשרי. מרגש לראות אותו היום כשהוא מתאושש ומצבו טוב לאחר הניתוח הייחודי שהציל את חייו".

אמו של הילד סיפרה: "תחילה חששנו לבצע בארץ את השתלת ה-Lvad בשל חוסר הניסיון בביצוע ניתוח שכזה בילד בן 11. אולם, לאחר פגישה שקיימנו עם צוות המנתחים והקרדיולוגים הבנו שאנו בידיים בטוחות. נהנינו משיתוף פעולה מדהים של הצוותים משני בתי החולים, בכל שלב בתהליך ובליווי צמוד עימנו.

"כרגע פנינו להחלמה לקראת השתלת לב (טבעי). אנו מבקשים לציין: אמנם בננו ניצל בזכות הטכנולוגיה המתקדמת הזאת ובזכות הרופאים המיומנים המטפלים בו אך חשוב לציין שאילו המודעות בישראל לתרומת איברים היתה גבוהה היינו יכולים לדלג על השלב הזה כשלב ביניים הטומן בחובו סיכונים גבוהים ולהיות כבר אחרי השתלת לב".

יש לציין כי השתלת לב מלאכותי מבוצעת לשם הצלת חייהם של חולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה שאינם יכולים להמתין להשתלת לב או שאינם מתאימים לכך מסיבות שונות כמו מחלות רקע, גיל ועוד.

הלב המלאכותי מושתל בבית החזה של החולה, ללא הוצאת ליבו שכשל, וזה משמש תחליף לפעילותו. לב מלאכותי יכול  לשמש כ"גשר" להצלת חיי החולה עד להשתלה של לב מתורם, או כפתרון קבוע. מושתל הלב המלאכותי יכול לחזור לפעילות מלאה ולנהל אורח חיים תקין מלבד פעילויות הכוללות מים (בריכה, מקלחת, ים) מחשש להרטבת הסוללות המפעילות את הלב. הן נמצאות מחוץ לגופו. ההתקדמות הטכנולוגית בשנים האחרונות הובילה לפיתוח דור חדש של לבבות מלאכותיים ושיעורי ההצלחה הגבוהים שבהשתלה שלהם מבשרים עידן חדש עבור חולי אי ספיקת לב קשה.

נושאים קשורים:  השתלת לב מלאכותי בילד,  פרופ' דן ערבות,  בית החולים שניידר לילדים,  בית החולים "בילינסון",  משאבת חדר שמאל לב מלאכותי,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
26.10.2018, 12:04

כל הכבוד ורפואה שלמה, בלינסון ושניידר זה לא משהו כמו אבא ובן?

אנונימי/ת
22.01.2019, 22:14

החידוש העיקרי הוא טכנולוגי, ה-LVAD החדשים קטנים ומתאימים לבית חזה של ילד, וגם מסוגלים להחזיק מעמד 10 שנים ויותר.

זה ללא ספק עדיף על פני תקווה שילד אחר ימות מוות מוחי וניתן יהיה להשתמש בלבו.