הבוקר, החל מהשעה 7:00, שובתים האחים והאחיות בכלל מערכת הבריאות במחאה על האלימות כלפי הצוותים הרפואיים ובעקבות דקירתה השבוע של אחות בית החולים שמואל הרופא.

במסגרת השביתה בכלל מערכת הבריאות, יעבדו האחיות בבתי החולים במתכונת שבת, תחנות טיפת חלב ובתי ספר יושבתו מעבודת האחיות בכל הרמות כולל הפיקוח, והאחיות בקהילה לא יקבלו קהל (למעט טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפול בפוריות, טיפול בחולים אונקולוגים, מוקדים ומר"מ ויחידות לאשפוז יום). השביתה צפויה להימשך עד השעה 15:00.

הסתדרות האחיות דורשת מקברניטי מערכת הבריאות, וסגן שר הבריאות בראשם, לנקוט באופן מיידי בכל הפעולות האפשריות על מנת לייצר סביבת עבודה בטוחה לצוותים הרפואיים בכלל מערכת הבריאות, הן ברמת המניעה באמצעות הקצאת כוח אדם נוסף של אחיות להפחתת העומסים והצבת צוותי בטחון ייעודיים שימנעו וייתנו מענה לאירועי אלימות פיזיים ומילוליים, והן במישור של החמרת הענישה והגברת האכיפה כלפי מי שכבר נקט באלימות נגד הצוותים הרפואיים.

כזכור, תקיפת האחות אירעה שלשום (ב') במחלקה לטיפול בחולי שחפת ב"שמואל הרופא" בבאר יעקב. ד״ר ורה רוזנפלד, מנהלת בית החולים מסרה כי ״מדובר במקרה מזעזע של אלימות, שאסור שיקרה במתקן רפואי". האחות הוותיקה, בת 58, העובדת בבית החולים זה יותר מ-25 שנה, נדקרה בבטנה, אושפזה ונותחה בבית החולים אסף הרופא. ד"ר אסנת לב ציון-קורח, מנהלת בית החולים אסף הרופא, סיפרה על מצבה: ״היא טופלה במרכז הטראומה של המרכז הרפואי שמיר ("אסף הרופא"), עברה ניתוח וכעת היא מתאוששת. אנחנו מזועזעים וכואבים מהמקרה".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, אמרה ל"דוקטורס אונלי": "זה היה פיגוע ממש. התוקף הגיע ככל הנראה להתנקם במחלקה שבה אושפז בעבר והאחות נפלה קורבן.

"אחרי הרצח של האחות טובה קררו, חשבנו שתיפסק האלימות. ישבתי בוועדה למיגור האלימות בראשותו של פרופ' מור יוסף, הגיעו למסקנות ועדיין לא יישמו אותן. יש להחמיר את העונשים כלפי מי שתוקף אנשי צוות רפואי, יש לאכוף את מקרי האלימות הללו, להציב יותר שוטרים ויותר מאבטחים בבתי החולים ובמרפאות.

"לא ייתכן", אומרת כהן, "שאדם שהולך בבוקר לעבודה להציל אנשים, לא יידע אם הוא חוזר ממנה חי. בבתי החולים הפסיכיאטריים למשל, ניתנות הוראות לא לקשור חולים – אז צריך לאבטח את המטפלים. לא ייתכן שיעבדו בפחד. כל שבוע קורה מקרה אחר - היום זה אחות, מחר זה סניטר או רופא. החברה שלנו נעשתה אלימה, רואים את זה בכל מקום, בכבישים למשל, אבל על מערכת הבריאות יש עומס ולחצים, אנשים מגיעים לבתי החולים ועוד לפני שהם נכנסים כבר מכים מאבטחים".

סגן שר הבריאות ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב בביקור ב"אסף הרופא". צילום: דוברות משרד הבריאות

בתוך כך, סגן שר הבריאות ח״כ יעקב ליצמן ביקר אתמול (ג') בבית החולים הגריאטרי שמואל הרופא בבאר יעקב, שם התרחש אירוע הדקירה. בביקורו קרא ליצמן לבתי המשפט להחמיר בענישת מי שפוגעים באנשי צוות רפואי. "אלימות במערכת הבריאות היא מחלה קשה שאנו נרפא אותה וננצח אותה בכל דרך", אמר במהלך הביקור.

"שמעתי את הצוות הרפואי וגם נחשפתי לחלק מהצילומים שהועברו לידי המשטרה", סיפר ליצמן. "מה שקרה כאן זה נורא ואיום. צוות רפואי לא יכול לעבוד בסביבת אלימות וזו פגיעה בחולים. אנו לא מתכוונים לעבור על כך לסדר היום ועלינו לוודא שיש ביטחון אישי לצוותי הרפואה. במשרד הבריאות נעשה הכל שלא יקרו דברים כאלה. ההרתעה זה היסוד. בתי המשפט צריכים להחמיר בענישה של מי שפוגע בצוות. אעביר זאת גם ליועץ המשפטי לממשלה. נבדוק לעומק בשיתוף המשטרה שנמצאת בתיק הזה, ואם צריך עוד מאבטחים, נעשה זאת ללא היסוס".

בהמשך ביקרו סגן השר ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בבית חולים אסף הרופא, שם מאושפזת האחות הפצועה. בר סימן טוב מסר כי הגיעו לחזק את האחות ובני משפחתה ו"פשוט לומר באופן ברור ונחרץ לכולם, שדם הצוותים הרפואיים אינו הפקר".