משרד הבריאות פרסם השבוע את המלצותיו על דרכי הטיפול וההתמודדות עם צריבות ממדוזות. בימים אלה, כאשר טמפרטורת מי הים התיכון עולה כמו בכל קיץ, מתחילה גם "עונת המדוזות". לאחרונה אף דווח על מקרה חריג של פגיעת מדוזה, ממין לא ידוע, שחייב אשפוז ב"איכילוב".

בהודעת משרד הבריאות המופנית לציבור צוין כי "המדוזה היא בעל חיים ימי. מבנה גופה מורכב מגוף ומזרועות ציד. הזרועות מכוסות לכול אורכן בחוטי ארס (נוירוטוקסין). בעת מגע עם טרף, תפקיד הארס נועד לשתק את הקורבן. אך למרות היכולת של הארס להרוג בעל חיים מימי קטנה - באדם, לרוב פגיעה זאת תופיע כפריחה, אודם וצריבה עד כדי שלפוחיות. במקרים מסוימים, תגיע הפגיעה לכדי כיווץ שרירים. דרגת הפגיעה לרוב תלויה במין המדוזה.

"גירוי בעור יכול להתרחש גם ללא מגע ישיר עם המדוזה ואף עם מדוזות שנסחפו לחוף ואינן במים. במידה שנעקצתם על ידי המדוזה עצמה - לרוב היא גם נצמדת למי שנתקל בה וגורמת לצריבה קשה".

במשרד הבריאות מציינים באילו צעדים יש לנקוט במתן טיפול מקומי מיידי:

"הרחיקו מהעור את כל שיירי המדוזה בעזרת מקלון או חתיכת פלסטיק, מבלי לשפשף את האזור על מנת שלא להחמיר את חדירת הארס לעור.

"יש ליצוק על הכוויה מיץ לימון אמיתי, חומץ רגיל, חומץ תפוחים. נוזלים אלה מנטרלים את הרעל. לרוב הם מצויים בסוכת המציל למקרים מסוג זה. ניתן להצטייד מבעוד מועד במגבוני חומץ הנרכשים בבתי המרקחת. אין לנקות את האזור הפגוע באלכוהול.

"אסור לשטוף את אזור צריבת המדוזה במים מתוקים. מים אלה גורמים להתרחבות ולפיצוץ התאים הרעילים שנצמדו לגוף וכך מתרחב המגע שביניהם לבין אזורים "נקיים" בעור.

"על מנת לסלק את תאי הארס, יש למרוח את אזור הצריבה בסודה לשתייה או טלק עם מי ים - ולקלף בזהירות כשהאזור הפגוע מתייבש מבלי לשפשף.

במשרד הבריאות מדגישים כי בילדים קטנים בפרט ובמבוגרים בכלל, במידה שרואים תסמינים חשודים מעבר לאודם או לצריבה מקומית - כמו תגובה של היצרות דרכי הנשימה, קשיי נשימה, חולשה, נפיחות בגרון, הכחלת המקום הפגוע, נפיחות מעבר לרגיל, בצקת, תגובה אלרגית קשה - יש להגיע במהירות האפשרית לבית החולים הקרוב ביותר לקבלת טיפול מיידי. עדיף להזמין ניידת טיפול נמרץ.