ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ד') את הצו המרחיב את האיסור לעשן במקומות ציבוריים. הוועדה קיבלה שורה של איסורים שהציע משרד הבריאות ובהם איסור עישון באירועים ציבוריים בהשתתפות 50 בני אדם ויותר. כן נאסר עישון במרחק של פחות מעשרה מטרים מהכניסה והיציאה לבתי חולים, למרפאות לרבות מחוץ למבנה - למשרדי ממשלה, למועצות דתיות, לעיריות, לבתי משפט, לחניונים, לגני חיות.

ההגבלות החדשות ייכנסו לתוקף בעוד 60 יום. האיסור לעשן במקומות הציבוריים יחול על אירועי בידור, הופעות תחת כיפת השמיים, גני שעשועים, חניונים מקורים או תת-קרקעיים, בריכות שחייה ציבוריות, מגרשי ספורט, מקומות שבהם מתקיימת פעילות גופנית לרבות מכוני כושר, באזורי כניסה לגני ילדים – כלומר אלה שמפוקחים על ידי הרשות המקומית. הנהלות בתי חולים, מרפאות, משרדים ממשלתיים, חניונים, גני חיות ואירועים יהיו רשאים לקבוע אזורי עישון בטווח של עשרה מטרים מהכניסה או היציאה, בתנאי שלא יהוו מטרד בחלקים האחרים של המקום ולא יהיו בתי מגורים.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הודיע לאחר אישור הצו כי בקרוב יביא משרדו לאישור הוועדה הרחבת איסור העישון במסעדות ובברים.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר לאחר הדיון בוועדה: "אנו רואים בעישון ובנזקיו סכנה לבריאות הציבור. הרחבת הצו תביא להחמרת המאבק שלנו בעישון מתוך דאגה לאזרחים. משרד הבריאות ממשיך במלחמה נגד העישון. הרחבת האיסור במקומות הציבוריים היא חלק ממערך פעילויות שאנו נוקטים לטובת הציבור".

האגודה למלחמה בסרטן ואיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית בירכו על ההישג, "המהווה אבן דרך לקראת יישום מלא של אמנת הפיקוח על הטבק והחלטת הממשלה מ-2011 ליישום הצעדים הנדרשים למניעת תחלואה והצלת חיים כתוצאה מנגע העישון הממכר והממית.

"נעקוב מקרוב אחרי יישום התקנות ומימוש הבטחת משרד הבריאות שיפעל בשבועות הקרובים לביטול חדרי העישון. אנו קוראים לציבור בישראל לעמוד על זכותו לנשום אוויר נקי מעישון בכל זמן ובכל מקום"?

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הדגיש כי "הוועדה הקפידה לכלול בצו הוראות המאפשרות אכיפה, ולא רק איסורים שאינם ריאליים. הרחבנו את המגבלות ככל הניתן, אבל צריך להרגיל את החברה לשינויים בהדרגה. יש לנו גם מתחים ובימים כמו אלה, יותר אנשים נוטים להימשך לסיגריות, לצערי".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד), שפעל להרחבת הצו: "אנחנו מביאים היום בשורת הצלת חיים לתושבי מדינת ישראל. נמשיך ולא נרפה על מנת להציל חיי אדם".

יש לציין כי החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים וחשיפה לעישון אושר עוד ב-1983 ומאז הורחב והוחמר בשורה של תיקונים. הוא חל אמנם על מקומות ציבוריים כמו מסעדות, בתי קפה, פאבים, קניונים, בתי חולים, מרפאות, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, ומאז 2014 גם באיצטדיונים, אבל לא תמיד נאכף. לצד האיסורים הרחיב החוק גם את סמכויות האכיפה והענישה על הפרתו לצד איסור הצבת מאפרות במקומות ציבוריים.