מחקרים

גורמי סיכון לסינוסיטיס כרוני בגיל המוקדם

החוקרים מצאו שסינוסיטיס של הבגרות שמתחיל בגיל צעיר מקושר עם פגיעות לזיהומים ויראליים והתקררויות בתחילת החיים, אלרגיות ואסתמה

סינוסיטיס כרוני מאובחן בדרך כלל במבוגרים המתייצגים במצב מתקדם ובשינויים בלתי הפיכים של רירית הסינוסים. הבנת ההיסטוריה הטבעית של סינוסיטיס כרוני קריטית לפיתוח טיפולים שמטרתם למנוע או להאט את התקדמות המחלה.

במחקר זה, שהינו חלק מ-Tuscon Children's Respiratory Study, ניסו החוקרים לאפיין את גורמי הסיכון לסינוסיטיס כרוני בגילאים צעירים באמצעות עוקבה אורכית.

סינוסיטיס מאובחן באמצעות רופא דווח בגיל 6, סינוסיטיס בין הגילאים 22 ו-32 הוגדר כסינוסיטיס בהגדרה עצמית בנוסף להזמנת רופא של דימות סינוסים. אטופיה הוערכה באמצעות ערכת prick עורית. על בסיס ממצאים אלה חולקו הנבדקים ל-4 קבוצות פנוטיפים: ללא סינוסיטיס (n=621), סינוסיטיס ילדותי חולף (n=257), סינוסיטיס מבוגרים בהופעה מאוחרת (n=68) וסינוסיטיס כרוני עם הופעה מוקדמת (סינוסיטיס של הילדות והבגרות, n=26).

החוקרים מצאו סינוסיטיס ב-10.8% מהילדים וב-12.2% מהמבוגרים. סינוסיטיס של הילדות נמצאה כגורם הסיכון העצמאי המוביל לסינוסיטיס של הבגרות (יחס סיכונים 4.2, רווח בר סמך 95%, 2.5;7.1- p < 0001 ;n=772). הופעה מוקדמת של סינוסיטיס כרוני קושרה עם רמות מוגברות של IgE בסרום החל מגיל 9 חודשים, אטופיה, אקזמה של הילדות ונזלת אלרגית, התקררויות חוזרות של הילדות, אסתמה אימהית והיארעות גוברת של אסתמה מקבילה.

עם זאת, לא נמצא קשר בין סינוסיטיס שהתפתח בבגרות לבין כל גורם סיכון מוקדם שנחקר.

על בסיס תוצאות אלה מסיקים החוקרים שסינוסיטיס של הבגרות בפנוטיפ שמתאפיין בהתחלה מוקדמת מקושר עם פגיעות לזיהומים ויראליים והתקררויות בתחילת החיים, אלרגיות ואסתמה. החוקרים מציעים שביהור המנגנונים המולקולריים לפנוטיפ זה יביאו לטיפולים עתידיים על מנת למנוע את התקדמות המחלה לכדי סינוסיטיס של הבגרות.

מקור: 

Chang, E.H. et al. (2018). The Journal of Allergy and Clinical Immunology. Online first

נושאים קשורים:  מחקרים,  סינוסיטיס,  אסתמה,  אלרגיה,  וירוס,  תולדות מחלה,  אקזמה,  אטופיה,  רניטיס
תגובות