• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

"הלל יפה": שירות חדש לטיפול בבעיות גב אורתופדיות בקרב ילדים

על השירות החדש, הפועל במסגרת יחידת עמוד השדרה במערך האורתופדי של המרכז הרפואי "הלל יפה", אחראי ד"ר גבריאל גוטמן

ד"ר גבריאל גוטמן (צילום: "הלל יפה")

ביחידת עמוד שדרה במערך האורתופדי במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה הופעל באחרונה שירות חדש בתחום אורתופדיית-גב בילדים. בית החולים מסר, כי מדובר בשירות כוללני, במסגרת מרפאה ייעודית, הכולל אבחונים, טיפולים ובמקרה הצורך גם ניתוחים בילדים הסובלים מבעיות גב.

על השירות אחראי ד"ר גבריאל גוטמן, מנתח גב ואורתופד בכיר, שסיים תת-התמחות נוספת בניתוחי עמוד שדרה מורכבים בשיטה זעיר פולשנית במרכזים הרפואיים של אוניברסיטת מק'גיל במונטריאול ואוניברסיטת מונטריאול בקנדה. כמו כן, עבר ד"ר גוטמן תת-התמחות בניתוחי עמוד שדרה בדגש על תיקוני עקמת מורכבים במבוגרים ובמתבגרים ב-CMCR Des Massues בליון שבצרפת.

ד"ר גוטמן הוא בוגר רפואה בהצטיינות בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בואנוס-איירס, ארגנטינה והתמחה בכירורגיה אורתופדית בבית החולים "שיבא" בתל השומר.

"בדרך כלל ילדים אינם סובלים מבעיות גב", אמר אתמול (ב') ד"ר גוטמן, "לכן, כשילד סובל מכאב גב ממושך – חייבים לעשות בירור".

בעיות גב בילדים עשויות להיות מכמה מקורות: מחלה זיהומית, גידולים על עמוד השדרה, טראומה (תאונת דרכים או חבלות אחרות), עיוותים מולדים או התפתחותיים, כתוצאה ממחלה של רקמות החיבור (מחלות נוירו-מוסקלטיליות) אבל גם מסיבות לא מוסברות (אדיופטיות).

הבעיה השכיחה ביותר היא עקמת - עיוות של עמוד השדרה. כ-3-2% מכלל הילדים עד גיל 17 יסבלו מעקמת של עד כ-10 מעלות, ועד כ-0.5% מכלל האוכלוסייה באותו הגיל יסבלו מעקמת של 20 מעלות ומעלה.

הגיל "המועד לפורענות" הוא מעל גיל 10, בעיקר אצל בנות (כ-80% ממקרי העקמת ההתפתחותית הם בקרב בנות), בשל האצת הגדילה בגיל ההתבגרות.

"לא תמיד מרגישים שיש עקמת, במיוחד כאשר איננה גורמת בהכרח לכאבי גב, אלא לעיוות בגב, שעשוי להיות בלתי מורגש", ציין ד"ר גוטמן. "מרבית מקרי העקמת מתגלים או כשהיא כבר מאוד חמורה, או כשההורים או הילד שמים לב למצב שבו הכתפיים בלתי מאוזנות".

הפתרונות לעקמת רבים ביניהם, לאחר אבחון, הסתכלות ומעקב - שימוש במחוך במידת הצורך, ו/או פתרונות ניתוחיים. בשירות החדש נעשה שימוש בטכנולוגיה המתקדמת בעולם ובגישות זעירות פולשניות.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הלל יפה",  עקמת,  בעיות גב,  ילדים,  ד"ר גבריאל גוטמן
תגובות