• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

מבצע להדרכת צוותים במעונות לזיהוי ולטיפול מצבים אלרגיים בילדים

את המבצע ינהל משרד העבודה והרווחה בעשרות מעונות-יום ומשפחתונים ברחבי הארץ, בעלות של כ-600 אלף שקל ובשיתוף מד"א; יוצבו מזרקי אפיפן בכל המעונות

מזרק "אפיפן" לטיפול חירום בתגובה אלרגית (צילום: אילוסטרציה)

משרד העבודה והרווחה הודיע הבוקר (ג'), כי יממן לצוותים החינוכיים בעשרות מעונות יום ומשפחתונים ברחבי הארץ הדרכות והשתלמויות מיוחדות על כללי מניעה והתנהלות במקרים של ילדים עם אלרגיות. עלות המבצע תעמוד על 600,000 שקל.

סדרת ההדרכות וההשתלמויות תחל כבר החודש. הן יבוצעו במעונות יום ובמשפחתונים שבפיקוח המשרד. המטרה היא ללמד את הצוותים החינוכיים התנהלות נכונה בהתאמת מזון למניעה של התפרצות התקף אלרגיה בקרב ילדים ודרכי טיפול מיידים במקרה של התפרצות התקף.

ההדרכות יבוצעו בשיתוף מד"א. הן מיועדות לגננות וסייעות והמבצע ימשך בשלוש השנים הקרובות. דגש מיוחד יינתן להדרכת הצוותים החינוכיים בשימוש במזרק האפיפן.

כל הדרכה תימשך שעתיים ואף שמדובר בנושא רפואי שאיננו בסמכות משרד העבודה והרווחה הוחלט שהוא יהיה הגורם המבצע. עד סוף שנת הלימודים הנוכחית יממן המשרד גם שעתיים ביום לסייעת מיוחדת ל-350 ילדים אלרגנים.

המהלך הושק על רקע גידול במספר הילדים הסובלים מאלרגיות מסכנות חיים (ביניהן אלרגיה ללקטוז, גלוטן, בוטנים ועוד). "נדרש לכן למצוא לכך פתרון הוליסטי, כולל וקבוע כדי שהצוות הטיפולי במעונות היום והמשפחתונים יוכל להתמודד ולהתנהל בצורה מיטבית עם הילדים הסובלים מרגישויות שונות", מסר משרד העבודה והרווחה.

לשם הטיפול בנושא הוקמה ועדה משותפת בה השתתפו נציגי משרד העבודה והרווחה, משרד החינוך ומשרד הבריאות, שבחנה את הנושא בחודשים האחרונים. הוועדה המליצה כי יש צורך בהדרכה ובהעלאת המודעות לאלרגיות, התאמת סביבת המעון לסביבה בטוחה יותר, התאמת המזון המוגש בו, הפרדת פעילות האכילה מכל פעילות אחרת, הקפדה על כללי היגיינה למניעת חשיפה לאלרגנים והצבת שילוט מותאם. כמו כן, המליצה הוועדה שכל מעון/משפחתון יחויב להצטייד במזרקי אפיפן והצוות המקצועי יוכשר ויתורגל באופן מעשי בשימוש במזרקים.

מטרות התכנית היא לספק ידע לזיהוי מצבי אלרגיה מסכני חיים, דרכי מניעת החשיפה לאלרגיה, מתן ידע להתנהלות בעת אירוע של התפרצות אלרגיה חריפה, למידה והתנסות בשימוש במזרק אפיפן, מתן ידע והכרות עם כללי בטיחות בנושא האלרגיות במעון, לימוד הפעלת אפליקציה לצורך קבלת הדרכה בזמן אמת והזמנת סיוע רפואי, הפחתת החרדה בקרב צוותי המסגרות בהתמודדות עם הנושא, מתן ידע לשימוש בלומדה המתוקשבת ותפעול סרטוני ההדרכה בזמן אמת.

משך ההכשרה יהיה 3 שעות (בשעות גמישות ובכלל זה גם אפשרות לקיימה בשעות הערב ואף בימי שישי). בכל הכשרה יהיו עד 30 משתתפים. מד"א יעמיד לצורך זה כ-60 אתרי הדרכה. כמו כן יעמיד מד"א לצורך הפרויקט מוקד ייעודי לרישום ושיבוץ ההכשרות וגם יטפל בפריסה הארצית שלהן, בשפות השונות שבהן יתבצע ושימוש באפליקציית מד"א לצורך הזמנת מידע רפואי אלרגני.

נושאים קשורים:  חדשות,  אלרגיה,  אפיפן,  הדרכה,  משרד העבודה והרווחה,  מעונות,  משפחתונים,  מד"א
תגובות
05.03.2018, 17:46

תיקון טעות: רשמתם בין האלרגיות המסוכנות "אלרגיה ללקטוז". אין כזה דבר... כנראה התכוונתם לאלרגיה למוצרי חלב. לגבי לקטוז הנכון זה להגיד אי-סבילות שביטוייה עיכוליים בלבד (כאבי בטן, שלשולים ,גזים...).