מחקרים

השימוש במעכבי ACE ובסטטינים בקרב בני נוער עם סוכרת סוג 1

החוקרים מצאו כי שימוש במעכבי ACE או סטטינים לא משפיע על יחס אלבומין/קראטינין ועל שורה של מאפייני סוכרת אחרים

26.12.2017, 10:43
בדיקת רמת סוכר בבני נוער, סוכרת סוג 1 (צילום: אילוסטרציה)

עלייה מהירה בהפרשת אלבומין במהלך ההתבגרות, בקרב בני נוער עם סוכרת סוג 1 מקדימה את ההתפתחות של מיקרואלבומינוריה ומאקרואלבומינוריה המהוות גורמי סיכון להתפתחות מחלה כלייתית וקרדיווסקולרית. החוקרים שיערו כי בני נוער עם הפרשת אלבומין גדולה יכולים להיתרם מטיפול עם מעכבי ACE וסטטינים, תרופות שלא הוערכו במלואן בבני נוער נכון להיום.

החוקרים סרקו 4,407 בני נוער עם סוכרת סוג 1 בין גילאי 10-16 וזיהו 1,287 עם ערכי יחס אלבומין/קראטינין בשליש העליון של הטווח. 443 בני נוער חולקו בצורה אקראית לקבל טיפול אינבו או טיפול עם סטטינים ומעכבי ACE תוך שימוש במודל המקטין הבדלים במאפייני בסיס כדוגמת מין, גיל ומשך סוכרת. התוצא העיקרי עבור שתי ההתערבויות היה השינוי בהפרשת אלבומין שהוערך על ידי יחס אלבומין/קראטינין. יחס זה חושב משלוש בדיקות שתן שנלקחו מוקדם בבוקר כל שישה חודשים על פני 2-4 שנים ובוטא כ"אזור מתחת לעקומה". תוצאים משניים כללו התפתחות מיקרואלבומינוריה, התקדמות רטינופתיה, שינוים ב-GFR, רמות שומנים ומדידות סיכון קרדיווסקולרי (עובי האינטמיה-מדיה בקרוטידים, רמות CRP ודימתילארגינין א-סימטרי).

החוקרים מצאו כי התוצא העיקרי לא הושפע על ידי טיפול עם ACE, סטטינים או שניהם. השימוש ב-ACE נמצא כקשור עם היארעות נמוכה יותר של מיקרואלבומינוריה מאשר טיפול אינבו אך בהיבט של ממצאים שליליים עבור התוצא העיקרי ותוכנית הניתוח הסטטיסטי של המחקר, ממצא זה לא נחשב למובהק סטטיסטית (יחס סיכונים 0.57; רווח בר-סמך 95%, 0.35-0.94). שימוש בסטטינים הוביל להפחתה מובהקת סטטיסטית בכולסטרול כולל, כולסטרול LDL, כולסטרול שאינו HDL, טריגליצרידים והיחס של ApoB ל-ApoA1 בעוד שאף אחת משתי התרופות לא הייתה בעלת השפעה מובהקת סטטיסטית על עובי האינטימה-מדיה הקרוטידי, סמנים קרדיווסקולריים אחרים, GFR או התקדמות רטינופתיה. בסך הכול, היענות לטיפול הייתה 75% ותופעות לוואי משמעותיות היו דומות בכלל הקבוצות.

מסקנת החוקרים היא כי שימוש ב-ACE או סטטינים לא שינה את יחס האלבומין/קראטינין על פני הזמן.

מקור: 

Marcovecchio, M.L. et al. (2017) NEJM. 377, 1733

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  ACE,  סטטין,  אלבומין/קראטינין,  בני נוער
תגובות