• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

האגודה לזכויות החולה: לטפל בדחיפות בכשלים שחשף המבקר בתחום התפתחות הילד

יו"ר האגודה, שמוליק בן יעקב, אמר כי הארגון תומך בהצעת חוק המטילה על הקופות את האחריות ליידע את המטופלים בנוגע לזכויותיהם, באופן אקטיבי"

בדיקת שמיעה לילדים (צילום: אילוסטרציה)

האגודה לזכויות החולה קראה למשרד הבריאות ולקופות החולים לטפל בדחיפות ב"כשלים שחשף דו"ח מבקר המדינה בכל הנוגע לטיפולים הניתנים במסגרת התפתחות הילד".

"זמני ההמתנה הארוכים לקבלת תור לאבחון או טיפול הם בלתי נסבלים, והם מאלצים לא אחת את ההורים לפנות לגורם פרטי ולשלם עד כ-1,000 שקל יותר בכל חודש", אמר בסוף השבוע יו"ר האגודה, שמוליק בן יעקב. הוא מסר, כי האגודה פועלת לקידום הצעת חוק של ח"כ איציק שמולי "המטילה על הקופות את האחריות ליידע את המטופלים בנוגע לזכויותיהם - ובאופן אקטיבי".

דו"ח מבקר המדינה, שפורסם בשבוע שעבר, הצביע בין השאר על מספר לא מבוטל של כשלים ונקודות תורפה בתחום התפתחות הילד במערכת הבריאות. המבקר ציין כי התורים נמשכים יותר משנה במקומות מסוימים בארץ. בנוסף, הצביע המבקר על פיצול האחריות לאספקת שירותי התפתחות הילד בין גופים רבים - קופות חולים, משרד הבריאות, משרד החינוך, הרשויות המקומיות; על היעדר כוח אדם מקצועי ועל עידוד רפואה פרטית ופגיעה בזכות לשוויון בקבלת שירותים רפואיים.

בתגובה, קרא יו"ר האגודה למשרד הבריאות ולקופות החולים "לשלב כוחות ולטפל בכשלים המפורטים בדו"ח המבקר שכן כל השקעה כיום בילדים, תביא לחסכון בהוצאות שידרשו בעתיד – נוכח בעיות שיהיה קשה לתקן אותם".

לדבריו, "חוסר המודעות של הציבור לזכויותיו, כפי שמפורט בדו"ח המבקר, מחייב את הקופות לספק למשפחות מידע באופן יזום על זכויותיהם. כשיפנה הורה כדי לתאם תור לאבחון או טיפול במכון להתפתחות הילד - אזי בהיעדר תור פנוי בזמן סביר, תיידע הקופה את המבוטח על האפשרות שיוכל רכוש את השרות באופן פרטי ולקבל החזר כספי".

"במקרה שזמני ההמתנה חורגים מאלו שקבע משרד הבריאות (עד 3 חודשים), קיימת אומנם זכאות להחזר בגין רכישת השירות באופן פרטי, אך מדובר בהחזר חלקי בלבד, כך שהמשפחה נאלצת להוציא למעשה מכיסה 1,000-500 שקל מדי חודש באורח פרטי. מצב זה מביא לעידוד הרפואה הפרטית ויוצר 'רפואה לעשירים'. משפחות רבות אינן יכולות לכסות עלויות אלו - בפרט בפריפריה שבה החוסר בולט יותר עקב מחסור במטפלים", אמר בן-יעקב.

נושאים קשורים:  חדשות,  מבקר המדינה,  כשלים,  התפתחות הילדים,  רפואה פרטית,  האגודה לזכויות החולה
תגובות