• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

בהשקעה של 100 מיליון שקלים נחנך בית חולים ממוגן לילדים במרכז הרפואי "זיו"

בית החולים כולל ארבעה מפלסים שנבנו בהתאם לדרישות המחמירות של פיקוד העורף; כולל מיטות אשפוז וטיפול רבות יותר במיון ובמחלקה; מנהל "זיו", ד"ר סלמן זרקא: חלק מהמסקנות לאחר מלחמת לבנון השנייה יושמו בבניית בית החולים הממוגן לילדים

מימין: פרופ' אנתוני לודר, יהודה רון, ח"כ יפעת שאשא-ביטון, ג'ף טורצקי נציג קרן לגאסי בישראל, ד"ר סלמן זרקא, שר הבריאות הרב יעקב ליצמן ואילן שוחט (צילום: "זיו")

בהשקעה של 100 מיליון שקלים נחנך אתמול (ג') במרכז הרפואי "זיו" בצפת בית חולים ממוגן לילדים, שהוא הראשון בפריפריה. בטקס השתתף שר הבריאות יעקב ליצמן.

בית החולים הממוגן לילדים משתרע על פני 6,000 מ"ר, בארבעה מפלסים. הוא כולל את מחלקות הילדים, טיפול נמרץ ילדים, חדר מיון לילדים ומרפאות הילדים. בהקמת בית החולים הממוגן הושקעו 100 מיליון שקל על-ידי המדינה, הנהלת המרכז הרפואי "זיו", אגודת שוחרי בית החולים ותרומה שהעמידה "קרן לגסי".

בית החולים נבנה בהתאם לדרישות המחמירות של פיקוד העורף. הקירות בנויים מבטון מזוין בעובי של 30 ס"מ, והקיר הצפוני נבנה בעובי של 60 ס"מ. המבנה מצויד בדלתות ובחלונות הדף מברזל ומערכת סינון אב"כ, שתופעל בשעת חירום ושתאפשר אטימה מוחלטת של המבנה ואספקת אוויר מסונן.

מימין: ד"ר סלמן זרקא מנהל "זיו" ושר הבריאות יעקב ליצמן, בטקס חנוכת בית החולים הממוגן לילדים (צילום: "זיו")

מימין: ד"ר סלמן זרקא מנהל "זיו" ושר הבריאות יעקב ליצמן, בטקס חנוכת בית החולים הממוגן לילדים (צילום: "זיו")

בשעת מלחמה או חירום יועברו מרפאות הילדים ומחלקת הילדים לקומה השנייה של המבנה - שהיא קומה ממוגנת לחלוטין

בשעת מלחמה או חירום יועברו מרפאות הילדים ומחלקת הילדים לקומה השנייה של המבנה - שהיא קומה ממוגנת לחלוטין - שתוסב לקומת אשפוז חירום. גם הקומה הטכנית שבה ימצאו כל התשתיות של המבנה ממוגנת לחלוטין וכך גם מחלקות המיון וטיפול נמרץ ילדים.

בקומת הכניסה (הקומה הרביעית והעליונה במבנה) נמצאים מחלקת המיון, טיפול נמרץ, כיתות לימוד לילדים וחדרי רופאים. ביחידה החדשה לטיפול נמרץ 4 מיטות אשפוז (לעומת 2 עד כה) והיא צוידה במכשור חדשני להנשמה והרדמה, מערכת ניטור חדישה, מכשירי אולטרה-סאונד ודיאליזה משוכללים, מיטות מתקדמות. חדר המיון לילדים מטפל בכ-14,000 פונים בשנה.

במחלקת האשפוז הותקנו 7 עמדות טיפול (לעומת 5 כיום) ונבנו 16 חדרים עם 31 מיטות. בקומה השלישית במבנה יפעלו כלל מרפאות הילדים, המטפלות כיום בכ-24,000 ילדים בשנה. בקומה השנייה נבנו גם אודיטוריום לכנסים והרצאות, משרדים ואגף לאשפוז חירום. בשעת חירום תוסב הקומה כולה לאשפוז עם 100 מיטות.

ד"ר סלמן זרקא, מנהל המרכז הרפואי "זיו" אמר, כי בית החולים הממוגן לילדים, שנקרא "המרכז לבריאות הילד", עתיד לשנות באופן מהותי את הרפואה בצפון הארץ ולהציע לראשונה את כלל השירותים הרפואיים לילדים תחת קורת גג אחת: מרחב אשפוז וטיפול ממוגן שבו יוענקו שירותים חדישים המונעים את הצורך בנסיעות לבתי חולים במרכז הארץ.

לדבריו, "כלל תושבי הגליל ורמת הגולן ייהנו משירותי רפואת ילדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר". עוד אמר ד"ר זרקא, כי עם פתיחת בית החולים גויסו לצוות הרפואי מומחים בתחומים רפואיים שונים, נרכש ציוד חדיש ומתקדם ונפתחו שירותים חדשים שיתנו מענה הולם ורחב לכלל תושבי אזור הצפון, בתנאים זהים לאלו שבמרכז הארץ.

מימין: ג'ף טורצקי נציג קרן לגאסי בישראל, ד"ר סלמן זרקא, שר הבריאות הרב יעקב ליצמן ואילן שוחט ראש עירית צפת (צילום: "זיו")

מימין: ג'ף טורצקי נציג קרן לגאסי בישראל, ד"ר סלמן זרקא, שר הבריאות הרב יעקב ליצמן ואילן שוחט ראש עירית צפת (צילום: "זיו")

הוא הדגיש כי קיימת חשיבות גבוהה במיוחד לנושא המיגון של מוסדות הרפואה בצפון, וכי חלק מהמסקנות שהוסקו לאחר מלחמת לבנון השנייה, מיושמות עתה בבית החולים לילדים ב"זיו". "ניתן יהיה לקיים בו טיפולים וניתוחים גם בשעת חירום", הדגיש.

בשלב ב' של הפרויקט מתוכננת הקמת מחלקה פסיכיאטרית לילדים ונוער ובית ספר מיוחד, שיכלול גם אולם ספורט. התכנון הארכיטקטוני נעשה על ידי משרד האדריכלים ועדיה ויינשטיין.

השר ליצמן אמר בטקס חנוכת המבנה, כי ההשקעה של משרד הבריאות בפריפריה "היא בפירוש הצלת נפשות ושיפור איכות חיי התושבים, שאינם צריכים לנסוע עד מרכז הארץ כדי לזכות לרפואה מתקדמת". בנוסף ציין, שיפור בשירותי הבריאות בפריפריה ימשוך אוכלוסיות רבות להתגורר כאן, "זו גם הסיבה שהתעקשתי על קיצור התורים ל-MRI. אינני מבין מדוע נדרשת רגולציה מסובכת לאישור מכשירים מתקדמים".

בהתייחסו לקמפיין משרד הבריאות בנושא תזונה בריאה, אמר השר כי אין כוונה להטיל מסים על צריכת משקאות מתוקים.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "זיו",  ד"ר סלמן זרקא,  מיגון,  בית חולים לילדים,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות