חדשות

משרד הבריאות מתנצל על הסתירה לגבי נתוני הסרטן; "ניתוח נתונים לא מיטבי"

פרופ' איתמר גרוטו, שקשר בין סרטן בילדים באזור חיפה לזיהום האוויר באזור, הופיע אתמול בתקשורת ואמר, כי "ניתוח הנתונים מצדי לא היה מיטבי"; גם פרופ' ארנון אפק התנצל על הסתירה בנתונים, וציין כי המשרד ממשיך לבדוק את נתוני התחלואה

מפעלים באזור מפרץ חיפה (צילום: אילוסטרציה)

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור ארנון אפק, הביע התנצלות אתמול (יום ג') על הפרסומים הסותרים בנושא תחלואת הסרטן בקרב ילדים באזור חיפה.  "אין קשר בין זיהום אוויר בחיפה לתחלואת-יתר של סרטן בקרב ילדים באזור, שכלל איננה", הדגיש פרופסור אפק בראיון לערוץ 2.

עוד מסר פרופ' אפק, כי מיד לאחר שדלפו בשבוע שעבר לתקשורת, לדבריו, נתונים מתוך מכתב ששלח ראש שירותי הבריאות פרופסור איתמר גרוטו לוועדת ערר לנושאי תכנון ובנייה בחיפה - שקשרו בין תחלואה עודפת של סרטן בילדים לבין זיהום האוויר באזור המפרץ - "החלה סדרת דיונים כדי להבהיר את הפרטים".

אמש גם הופיע לראשונה מאז שפרצה הסערה פרופסור גרוטו עצמו, במשדר החדשות של ערוץ 2, ואמר כי "אני מסכים עם זה שניתוח הנתונים מצדי לא היה מיטבי". עם זאת, פרופסור גרוטו חזר והבהיר כי יש באזור המפרץ עודף תחלואה של סוגי סרטן אחרים, במבוגרים, הקשורים בזיהום אוויר.

יונה יהב: "עיריית חיפה מודה לפרופסור גרוטו על שסוף סוף יצא מהבונקר והבהיר, לאחר למעלה משבוע, את אשר אירע"

כאשר נשאל אם למי שמתגורר באזור חיפה יש סיכוי גבוה יותר לחלות ענה גרוטו, כי "אנחנו עדיין בשלב ניתוח והסקת המסקנות מהנתונים. יש להוריד את ממדי זיהום האוויר באזור". הוא הוסיף: "אין צורך לעקור מפעלים מהאזור הזה כיוון שהם חיוניים, אבל יש לפעול להורדת ממדי זיהום האוויר מהם. המצב כיום הרבה יותר טוב מאשר בעבר, אבל עדיין איננו מצב מיטבי".

פרופ' אפק הוסיף, כי ביקש לאסוף את כל הנתונים העדכניים בהקשר לסרטן בחיפה כדי להציגם באופן רשמי ומסודר לציבור, ובמיוחד לגבי סרטן בילדים. כאשר אלו הובאו לפניו, היה ברור שאין תחלואת יתר של סרטן אצל ילדים בחיפה, אמר.

"זימנתי את מיטב המומחים לנושאים הרפואיים הרלבנטיים ממוסדות רפואה שונים ומהאקדמיה", אמר פרופ' אפק, "והודעתי שאני מתכון ללכת לציבור ולהבהיר את הנושא ואם הם מסכימים להסתמך על הרישום הלאומי לסרטן. אני מבין שנוצר בלבול ואני מצטער על כך. נכון שיש עודף בתחלואת סרטן בקרב מבוגרים בחיפה, אבל אין בקרב ילדים".

עוד הודיע אפק, כי בשבוע הבא ייפגש יחד עם בכירי המשרד להגנת הסביבה עם ראש העיר חיפה, יונה יהב, במגמה לפעול במשותף להורדת זיהום האוויר בחיפה, מאחר שזהו צעד הכרחי. יהב אמר אתמול בתקשורת, כי "עיריית חיפה מודה לפרופסור גרוטו על שסוף סוף יצא מהבונקר והבהיר, לאחר למעלה משבוע, את אשר אירע וחזר בו מהדברים שהופיעו מתוך מכתבו לוועדת הערר".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  סרטן בילדים,  מפרץ חיפה,  זיהום אוויר,  פרופ' ארנון אפק,  פרופ' איתמר גרוטו
תגובות