• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

מחקר: טיפולי הורמון גדילה לילדים עלולים להחריף תסמיני דיכאון

מחקר בהיקף מצומצם בוצע בארה"ב והוצג השבוע בכנס החברה הבינלאומית לאנדוקרינולוגיה; התמקדות ב"בעיית הגובה" עשויה להזיק

מחקר חדש בהיקף מצומצם יחסית, שהוצג שלשום (יום ב') בשיקגו בכנס החברה הבינלאומית לאנדוקרינולוגיה, מצביע על כך שמתן הורמון גדילה לילדים בריאים ונמוכים אולי ישפר את קצב גדילתם – אך עשוי להחריף את תחושות הדיכאון, ההתרחקות מהחברה וההתבודדות שלהם.

את המחקר הוביל צוות בראשות הרופאה פרופסור אמילי וולבורד, מומחית לרפואת ילדים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת אינדיאנה באינדיאנפוליס. במחקר נעשתה השוואה של ילדים שקיבלו טיפולי הורמונים לעומת ילדים באותן קבוצות גיל ובאותו הגובה שלא טופלו בהורמון גדילה.

במחקר נטען, כי זריקות יום-יומיות, ביקורים בתכיפות גבוהה במרפאות ודיונים חוזרים ונשנים על גובה עלולים להחריף דיכאון במקום לשפר את המצב הפסיכולוגי של המטופלים. זאת, במיוחד בקרב נמוכי קומה שמלבד סוגיה זו הם ילדים בריאים לחלוטין.

עורכי המחקר ציינו עוד, כי הקשר שבין הורמון הגדילה ושיפור בהיבט הפסיכולוגי מצוי במחלוקת. נתונים מעלים, כי בעיות קוגניטיביות עדינות שנראות בגיל ההתבגרות אצל נערים ונערות עם חסר בהורמון גדילה טבעי, החלו קרוב לוודאי להופיע עוד בהיותם ילדים עם בעיית חסר בהורמון הזה, לאחר שקיבלו את הטיפול כדי לשפר את גובהם.

המחקר הקיף 41 ילדים בני 16-6 (בגיל ממוצע 11), שעברו סדרת בדיקות והערכות לגבי התפקוד הקוגניטיבי שלהם. הוריהם מילאו שאלונים שבהם הוצגו שאלות להערכת תסמינים אמוציונאליים והתנהגותיים. אלו שקיבלו טיפול בהורמון גדילה הושוו בבמשך תקופה של 21-9 חודשים לאחר מכן עם ילדים בני אותו גיל שלא טופלו.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  דיכאון,  הורמון גדילה,  גיל ההתבגרות,  גובה,  טיפול בהורמונים,  התבודדות
תגובות