• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
דעות

האם בית חולים כמו אלי"ן היה מוקם היום?

סיפור בית החולים אלי"ן, הנפרש בספר חדש לרגל 80 שנים להקמתו, מצביע על אומץ לב ופריצת דרך לטיפול בנכים

מדורי הרפואה בעיתונות עוסקים לאחרונה בעיקר בהבטים כלכליים (ברפואה ולא בבריאות!). אם רופא שמשתכר אל צרור נקוב עדיף על זה שהכנסתו גבוהה יותר משל עורך דין או משקיע בבורסה; אם מי שזקוק לרופא והוא בעל אמצעים רבים ותורם לבית החולים, יזכה בכך שמי שיעביר אותו במסדונות יהא לא אחר מאשר בכיר רופאי בית החולים ואני הקטן אמתין לי בהכנעה אל מול שועי הארץ.

נשאלת השאלה: האם ניתן יהא בימים אלה להקים בית חולים שיטפל בילדים נכים? האם לאלה שנולדו עם פגיעה מוחית והוריהם אינם בעלי אמצעים תימצא מיטה מתאימה בבית חולים או שמא רק נזירות מלאות חמלה ותורמים החפצים בעילום שמם יביאו את המזור למוכי הגורל?

נשאלת השאלה: האם ניתן יהא בימים אלה להקים בית חולים שיטפל בילדים נכים?

את השאלות הפיננסיות לא שאלו אלה שהקימו את בית החולים לילדים נכים בשנת 1932. לכבוד יובל השמונים של המוסד שנקרא עתה בית חולים שיקומי לילדים ונוער, הוחלט להעלות על הכתב את ההיסטוריה שלו. היסטוריה זו אינה מלווה בתמונות של אנשי שם המאושפזים או של ראשי ממשלה, שרים ושופטים המשחרים לפתחו.

מבין דפי ספר היובל הצנוע הזה עולה סיפור שאולי היום נשמע אנכרוניסטי : רופא אמריקאי המגיע בשנת 1918 לישראל יחד עם כל קבוצת העזרה הרפואית חוזר לניו יורק, ובעקבות סקר שהוא מבצע בעזרת אחיות מ"הדסה" הוא מוצא כי בשנת 1929 בירושלים לבדה, מאוכלסיה של 90 אלף נפש יש 425 ילדים שאם ייקבלו טיפול אורתופדי נכון ושיקום - תמנע מהם נכות תמידית. זהו ד"ר הנרי חנוך קלר, אשר סבר כי הטיפול חייב להיות משולב. לא רק ניתוח וייצוב גפיים אלא גם חינוך וטיפול בקהילה והענקת השכלה (שזו תמצית הבריאות).

לכן,  על אף קשיים מרובים שסיפורם המרתק נמצא בספר היובל, הוא מקים בשנת 1935 את האגודה לעזרת ילדים נכים , הידועה בשם אלי"ן . סיפור ההתפתחות של בית החולים הצנוע הזה, אשר דייריו ועובדיו פועלים הרחק מזרקורי התקשורת, ושכרם הוא הכרת התודה והסיפוק הרב וכן יחסי הגומלין שבין הצוות למטופלים ומשפחותיהם.

התדהמה נרשמה כאשר נער המחובר למכונת הנשמה דרך הפתח של פיום הקנה נכנס למים והתקדם לאטו

סיפור בית החולים הנפרש בספר מצביע על אומץ לב ופריצת דרך לטיפול בנכים. כאשר ביקרתי לראשונה במקום, הראו לי בגאווה את בריכת השחייה הטיפולית והמתקנים להורדת מטופל למי הבריכה אבל התדהמה היתה כאשר נער המחובר למכונת הנשמה דרך הפתח של פיום הקנה נכנס למים והתקדם לאטו.

היחס לנפגע התלוי במכשירי עזר שונה לחלוטין מזה שמעניק לו רופא יחידת הטיפול הנמרץ וההנשמה בבית החולים הכללי . יש הכרח בשינוי גישה ותפיסה וראיית המטופל כבר-החלמה. עד להחלמה מלאה הוא ילמד וישחק וייצא לבלות והשונות לא תפגע בו .

לאחרונה יצאו לאור מספר ספרים העוסקים בהיבטים שונים של ההיסטוריה של הרפואה בישראל. ספרים אלה יוצאים לאור בפורמט השובה את לב הביבליופילים, חובבי הספר העשוי בקפידה, שאותיותיו נאות ותמונותיו ברורות והוא כולו (בנוסף לחומר הכתוב) חגיגה לעין. הוצאת הספרים הזו היא מפעלו של איתי בחור , אשר הפעם לא רק הוציא לאור את הספר עבור כותבים אחרים, אלא טרח ועמל יחד עם שותפתו להוצאה, חדווה רוקח ,לחקור ולחפש את החומר הארכיוני אשר לא נשמר כראוי במהלך העשייה המרובה של חלוצי בית החולים.

קהל היעד לקריאת ספר זה אינו צריך להיות מוגבל אך ורק לידידי בית החולים ,עובדיו ומטופליו הרבים בעבר ובהווה, משום שהוא מהווה חלון הצצה אל מצבנו היום. אל אובדן החמלה והחזון וההנהגה רפואית של כלכלנים מפוקחים (אולי), שאם היו צריכים להחליט על מתן סעד לילדים נכים היו ללא ספק מחליטים היום שהוצאה כזו אינה כלכלית. הספר מלמד אותנו לקח אחר - ובכך ייחודו.

אלי"ן  בית חולים שיקומי – ספר לרגל יובל ה-80
מאת איתי בחור / הוצאת איתי בחור 2014
150 עמודים, לרכישה בהוצאה לאור לחצו כאן

נושאים קשורים:  דעות,  אלי"ן,  שיקום,  היסטוריה של הרפואה בישראל,  נכות,  רפואה ציבורית,  בית החולים אלי"ן,  רפואה פרטית,  הוצאת איתי בחור
תגובות
טלי
26.05.2014, 23:42

מרגש. מחכה לקרוא את הספר, תודה על הסבת תשומת הלב אליו.

עדי
27.05.2014, 02:07

תודה לפרופ' דונחין על שקרא ושיתף. קניתי את הספר אבל טרם קראתי אותו. הוא אכן עשוי כפי שספר אמור להיות - יפה, נעים, מדויק, מקצועי, יפה וכזה שכיף להחזיק ביד. מקווה שכמו הפרופסור, גם אני אהנה מהקריאה ואחכים... מקווה גם לזכות לקרוא ספרים רבים מבית היוצר האיכותי והמיוחד של איתי בחור.

פרופ' אבישי גולץ
27.05.2014, 09:12

הספר אודות אלי"ן נכתב מתוך אהבה בלתי מסוייגת להיסטוריה של הרפואה בארץ בכלל ולעשיה החלוצית והאנושית בפרט.
איתי בחור וחדוה רוקח הוציאו מתחת ידם ספר יוצא דופן הן בתוכנו והן בצורתו. הפרקים השונים בתולדות בית החולים אלי"ן מספרים את השלבים השונים בהתפתחותו של המוסד ושזורים בהם מגפות הפוליו שהיו בארץ אשר בעקבותיהם הרחיב בית החולים את פעולתו והפך להיות מוסד מוביל לא רק בארץ אלא דוגמא ומופת בעולם כולו.
ראוי שספר זה יהיה בידי כל מי שההיסטוריה של הרפואה בארץ ובפרט של הרפואה האורטופדית והשיקומית יהיה בידו.

ד"ר צדיק
30.05.2014, 00:41

יישר כח לפרופ' דונחין על הבאת המידע החשוב הזה לידיעתנו.

ד"ר גולן
01.06.2014, 12:34

ספר על אנושיות רפואית עדיף על ספר בכלכלה רפואית.
זה מה שחסר לנו היום.